Οδηγός RNG για Event Pokemon (5η γενία)

Όλοι οι οδηγοί σχετικά με το RNG
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Scarlet
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1404
Εγγραφή: Παρ 07 Σεπ, 2012 3:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Οδηγός RNG για Event Pokemon (5η γενία)

Δημοσίευση από Scarlet »

Greetings.Άλλος ένας οδηγός προστίθεται στο Pokemon.com.gr.Αυτή τη φορά το θέμα είναι πως να κάνει κανείς RNG στην 5η γενία γενικά!

Θα χρειαστούμε:
1)Τις παραμέτρους της BW/B2W2, θα βρείτε τον κατάλληλο οδηγό πατώντας [hiddenlink=https://www.gamecorner.gr/forum/viewtopic.php?f=62&t=502]εδώ[/hiddenlink]
2)Δυο Chatot με την κίνηση Chatter ηχογραφημένη.
3)5 συνολικά pokemon στην εξάδα (ένα κενό)

Βήμα 1ο
RNG

Εικόνα

όπως βλέπετε στην εικόνα πατατέ Time Finder και μετά 5th Gen Time Finder και βγαίνει το δεξιά παράθυρο.
Συμπληρώστε το παράθυρο όπως στην παρακάτω εικόνα

Εικόνα

Year:οτι να ναι
Month:Προεπιλέξτε τα όλα για πιο πολλά αποτελέσματα
Method:Wondercard(τα 2 υπόλοιπα θα γίνουν γκρι)
Nature:Όποια θέλετε καλύτερα
min/max advances:1-150 για καλύτερα αποτελέσματα και αν έχετε όρεξη να κάνετε πολλά summuries με το chatot(ετσι αλλάζει το pidframe)

και πατάτε generate.
εγώ βρήκα ήδη αποτέλεσμα στην εικόνα και μάλιστα καλό

Βήμα 2ο
Χτυπήστε το σωστό Frame

Τα πράγματα δεν τελειώνουν με το αποτέλεσμα.Η διαδικασία είναι ανάλογη με το RNG στα Wild Pokemon. αυτή τη φορά κάπως πιο περίεργο

δεξί click στο αποτέλεσμα(seed) και πατήστε ''copy seed to clipboard'' μετά ελαχιστοποιείται το παράθυρο και ανοίγετε το κεντρικό του RNG reporter και συμπληρώνετε τα εξής στοιχεία

Εικόνα

στο starting frame δεν βάζετε αριθμό και το ID μένει το δικό σας,μην βάλετε το δικό μου, αμέσως μετά όπως δείχνει η φωτογραφία κάνετε ctrl+v στο seed(hex) έτσι ώστε να σας βγει το αντεγραμμένο Seed που έχετε, στην συνέχεια πατάτε πολύ απλά ''Calculate Initial Seed'' και βγαίνει ένας αριθμός στο starting frame(οπως εμένα βγήκε 51),μετά πατάτε Generate και σας βγαίνει μια λίστα αποτελεσμάτων .Πηγένετε στην συνέχεια στο seed που βρήκατε στο άλλο παράθυρο δείτε το frame που αναφέρετε το αποτέλεσμα και ψάξτε το στα αποτελέσματα της αρχικής σελίδας όπως στην εικόνα

Εικόνα

το starting Frame μου όπως είδατε είναι 51 και το frame που πρέπει να φτάσω είναι το 115

Βήμα 3ο
Στην πράξη

Ανοίξτε το Ds σας και πηγαίντε σε ένα Pokemon Center(αφού έχετε πάρει το event της wondercard βεβαίως) και φροντήστε να μην υπάρχουν NPC(ανθρωπάκια) που κουνιούντε σε αυτό αλλιώς αλλάξτε Pokemon Center.Κάντε Save ακριβώς κοντά στον Mailman(αυτόν που δίνει το event) και κλείστε το ds.


Εικόνα

στο δικό μου αποτέλεσμα λέει καθαρά 2/27/13 οπότε βάζω την ημερομηνία του ds στο 2/27/13 ,υστέρα λέει: 11:16:25 αυτό θα πει πως βάζω τα λεπτά στο 16 την ώρα στο 11 πατάω save settings ξανανοίγω το ds και πατάω το a για να μπω στην κασέτα ένα δεύτερο πάντα νωρίτερα δηλαδή εγώ στις 11:16:24. Keypresses σημαίνει τι κουμπιά πατάτε μόλις πατήσετε το a για να μπείτε στο παιχνίδι, εγώ προς μεγάλη μου τύχη δεν έχω κανένα οπότε μπαίνω στην κασέτα χωρίς να πατήσω τίποτα(αν σας έγραφε να πατήσετε κάποιο κουμπί τότε αμέσως αφού πατήσετε το α για να μπείτε στην κασέτα θα έπρεπε να πατήσετε τα/το κουμπί που σας έλεγε μέχρι να δείξει το trailer με τα γράμματα της game freak να ενώνονται).

Πατάω λοιπόν A για να μπω στην κασέτα και χωρίς να πατήσω ΚΑΝΈΝΑ κουμπί περιμένω μέχρι να δείξει το βιντεάκι με τα γράμματα της gamefreak να ενώνονται(ίσως και αργότερα για ασφάλεια)μέτα μπαίνω στο παιχνίδι πατώντας continious με όποιο κουμπί θέλω αλλά ΔΕΝ ενεργοποιώ ποτέ το C-gear γιατί χαλάει η διαδικασία.

Αφού λοιπόν μπήκατε στο παιχνίδι μπαίνω αμέσως στην εξάδα.Είναι καιρός να χρησιμοποιήσουμε τα δύο μας Chatot.

Εικόνα

Όπως και στην εικόνα γυρίζω στην αρχική σελίδα του RNG που έχω καταγεγραμμένα τα frames που πρέπει να διανήσω μέχρι το σωστό(για μένα 115) αυτό που έχετε να κάνετε λοιπόν είναι μια απλή πραξούλα του δημοτικού

({Frame που θέλουμε να φτάσουμε}-{αρχικό frame})-1=x

για μένα το frame που θέλω να φτάσω είναι το 115
το αρχικό μου frame(starting frame) είναι το 51

οπότε η πράξη που κάνω είναι (115-51)-1=63

Ο αριθμός 63 που βρήκα σημαίνει ότι πρέπει να κάνω 63 αλλαγές στο frame.Αυτό επιτυγχάνεται η με 63 saves η 63 Summuries των chatot(να ακούσετε 63 φορές την φωνή τους (ηχογραφημένη πάντα)).

Αφού κάνετε τα 63 Summuries μιλήστε στον Mailman(τον άνθρωπο που δίνει τα event) που είστε ακριβώς μπροστά του και λάβετε το Event. Τo event που έχετε στα χέρια σας είναι flawless αν τα κάνατε όλα σωστά.Θα συνηστούσα πρωτού κάνετε το Save να ελέγξετε τα IVs του Event Pokemon πρώτα γιατί αν τυχών είναι λάθος δεν μπορείτε να το ξαναπάρετε.Αν πετύχατε λάθος ivs κλείστε το ds και επαναλάβετε την διαδικασία

The End
Everybody is special. Everybody. Everybody is a hero, a lover, a fool, a villain. Everybody. Everybody has their story to tell.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Οδηγοί για RNG”