Οδηγός RNG για Wild Pokemon.(Black/White)

Όλοι οι οδηγοί σχετικά με το RNG
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Scarlet
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1404
Εγγραφή: Παρ 07 Σεπ, 2012 3:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Οδηγός RNG για Wild Pokemon.(Black/White)

Δημοσίευση από Scarlet »

Greetings.Άλλος ένας επίσημος οδηγός θα προστεθεί στο pokemon.com.gr όπως φαίνεται.Αυτός ο οδηγός μαθαίνει με απόλυτη ακρίβεια και καλή εξήγηση το πως να κάνετε RNG άγρια pokemon(χόρτου)Αρχίζουμε λοιπόν!

Θα χρειαστούμε:
1)Ένα Pokemon που να ξέρει sweet scent
2)Δύο chatot με την κίνηση Chatter(με ηχογραφημένη φωνή)
3)Προαιρετικά ένα pokemon με την ικανότητα synchronize και το nature που θέλετε το Pokemon που σκοπεύετε να πιάσετε(γιατί σχεδόν πάντα αν έχετε ένα Pokemon με Synchronize και το επιθυμητό Nature στην αρχή της εξάδας το pokemon που θα συναντήσετε θα είναι ίδιο Nature με το pokemon που έχει το synchronize)
4)Να ξέρετε τις παραμέτρους τις κασέτας σας.Δεν ξέρετε πως να βρείτε παραμέτρους;Πατήστε [hiddenlink=https://www.gamecorner.gr/forum/viewtopic.php?f=62&t=502]εδώ[/hiddenlink](Αν και ο οδηγός είναι για Black2/White2 η διαδικασία είναι ανάλογη!)
5)Ds original/ Ds Lite
6)Ένα κενό στην εξάδα

Βήμα 1ο
Encounter Slots

Πρώτα το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να σκεφτείτε το Pokemon που θέλετε να κάνετε RNG.Μετά να βρείτε την περιοχή που μένει.Σε κάθε περιοχή υπάρχουν 12 νούμερα.Σε κάθε Pokemon της περιοχής αυτής αντιστοιχεί ένας η περισσότεροι αριθμοί από τους 12.Για να δείτε το Encounter του Pokemon που θέλετε πατήστε [hiddenlink=http://eggmove.com/encounterblack.html]εδώ[/hiddenlink].Βρείτε το pokemon που ψάχνετε και την περιοχή που μένει και σημειώστε τον/τους αριθμό που είναι στην ίδια στήλη με αυτό.Με ένα πίνακα θα λύσω τις απορίες που ίσως δημιουργήθηκαν

Εικόνα

Στο κόκκινο πλαίσιο(1) είναι η περιοχή στην οποία συναντάτε το Pokemon(εκεί πρέπει να πάτε για να το αντιμετωπίσετε).Στο γαλάζιο πλαίσιο (2) είναι το encounter slot.Ο αριθμός που λέγαμε.Στο μπόρδορόδοκόκκινο πλαίσιο(3) είναι τα άλλα είδη των Wild Pokemon που μπορείτε να κάνετε

Land=Χόρτο
Double=Πυκνό χόρτο(Που μερικές φορές πετάγονται δυο αντί για ένα)
Shakinspot=Χόρτο που τραντάζεται
Surf= Κολυμπώντας
Surfspot=Εκεί που εμφανίζεται μια βαθιά μπλε φούσκα στην θάλασσα
Fishing=Με καλάμι ψαρέματος

(Προσοχή:Ο αριθμός που βλέπετε δίπλα από το Pokemon δεν είναι το encounter slot αλλά το level που θα το συναντήσετε,το οποίο είναι παντελώς άχρηστο και δεν επιρεάζει την διαδικασία)

Βήμα 2ο
Προετοιμασίες

Εγώ λοιπόν ας πούμε που είμαι φλόρος θέλω να πιάσω ένα Flawless Joltik από το Chargestone cave(τον τελευταίο όροφο).πάω στον τελευταίο όροφο του chargestone cave με τον synchronizer μου που είναι timid(έτσι το θέλω), το vespiquen μου για sweet scent και τα δυο chatot μου.είναι σημαντικό να έχω 5 pokemon μαζί μου(το κενό στην εξάδα που έλεγα).

Έτσι είμαι στον τελευταίο όροφο, κάνω save και το κλείνω.Mετά κοιτάζω τον πίνακα και βρίσκω τα encounter slots του Joltik

Εικόνα

σημείωσα ότι όπως φαίνεται στην εικόνα το joltik στον τελευταίο όροφο έχει encounter slot 0,2,6 και 10

Βήμα 3ο
Στην πράξη

Εικόνα

Ανοίγω το RNG Reporter μετά Time finder και 5th generation time finder όπως στην εικόνα
Ανοίγει ένα νέο παράθυρο στο οποίο γράφουμε στα δεξιά τα ivs που θέλουμε να είναι το pokemon
στους μήνες(months) τα προεπιλέγουμε όλα, year ότι να ναι, min/max frame στο 1
Method iv(standard seed)
Encounter type στο wild pokemon
Encounter slot: Τα encounters που έχετε σημειώσει το Pokemon που θέλετε
έτσι βγαίνει αυτό

Εικόνα

Και τώρα βρήκα αποτελέσματα πατώντας generate(θα πρέπει να περιμένετε λίγο καθώς ψάχνει)

Εικόνα

Εμένα λοιπόν μου άρεσε το 4ο αποτέλεσμα που βρήκα.

Βήμα 4ο.
Το σωστό Pokemon

Δεν Τελειώνει το πράγμα εδώ όμως!Τώρα ήρθε το δυσκολότερο κομμάτι που άμα καταλάβετε καλά έχετε μάθει όλη την διαδικασία και στους άλλους τομείς(surfing,fishing κτλ)

Επιλέγω λοιπόν το αποτέλεσμα κάνω δεξί Click και πατάω ''Copy seed to Clipboard''

Εικόνα

Μετά ελαχιστοποιώ το παράθυρο και πηγαίνω στην κεντρική σελίδα του RNG και συμπληρώστε τα στοιχεία όπως στην εικόνα.Εκεί που λέει Seed(Hex) πατήστε control+v για να επικολλήσετε το αποτέλεσμα που κάνατε copy( με το copy seed to Clipboard)πατάτε τέλος calculate ''initial PIDRNG Frame'' και θα σας βγει ένας αριθμός στο starting frame(εμένα πχ βγήκε 51 δεν έχει όμως σημασία.Μετά πατάω generate και εμφανίζονται αυτά τα αποτελέσματα

Εικόνα

Εγώ λοιπόν προσωπικά θέλω ένα joltik(encounter slots 0,2,6,8) Timid nature(τα bold γράμματα σημαίνουν ότι άμα έχετε πρώτο στην εξάδα τον synchronizer το pokemon που θα συναντήσετε θα είναι όντως ίδια nature με τον synchronizer,αν όχι τότε θα βγει με την nature που λέει.με μεγάλη μου τύχη βρήκα το αποτέλεσμα που έψαχνα στο frame 63.
Εικόνα

Βήμα 5ο
Στα ίχνη του Flawless

Γυρίζουμε στην σελίδα του Time Finder και έχουμε το αποτέλεσμα

Εικόνα

Ρυθμίζετε το Ds σας στην ημερομηνία,ώρα και λεπτά που λέει και πατάτε a για να μπείτε στο παιχνίδι ένα δευτερόλεπτο πριν τα δευτερόλεπτα που λέει το αποτέλεσμα δηλαδή εγώ θα πατήσω το a στις 21:39:14 και ΑΜΈΣΩΣ αφού πατήσετε το a πατάτε το/τα keypresses που σας λέει(εμένα μου λέει Up) οπότε και θα πατήσω το κουμπί ''πάνω'' μόλις πατήσω το A.Συνεχίστε να το πατάτε μέχρι να ενωθούν τα γράμματα της game freak στο Βιντεάκι. Μετά μπείτε στο παιχνίδι ΧΩΡΊΣ να ενεργοποιήσετε το c-gear γιατί μετά πάει το πουλάκι.Αφού λοιπόν μπήκατε στο παιχνίδι μπείτε στο menu της εξάδας.Ήρθε η ώρα να χρησιμοποιήσουμε τα chatot.

Όπως φαινόταν στην εικόνα 8 λίγο παραπάνω το pokemon που ήθελα ήταν στο frame 61.Εδώ παίζει ρόλο το starting frame που είναι 51.αυτό σημαίνει ότι για να βγάλω το αποτέλεσμα που θέλω κάνω πράξη (63-51)-1=11 αυτό θα πει ότι αφαιρώ το τελικό απ το αρχικό frame και αφαιρώ και 1 frame παραπάνω.O αριθμός 11 σημαίνει ότι πρέπει να κάνετε τα chatot με τα ηχογραφημένα chatter 11 summaries και αμέσως μετά χρησιμοποιείστε το pokemon με το sweet scent που έχετε, το Pokemon που θα βγει είναι αυτό που θέλατε

Flawless Timid Joltik για μένα


The End
Everybody is special. Everybody. Everybody is a hero, a lover, a fool, a villain. Everybody. Everybody has their story to tell.
Άβαταρ μέλους
Shiv
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ 18 Αύγ, 2011 3:01 am
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Οδηγός RNG για Wild Pokemon.(Black/White)

Δημοσίευση από Shiv »

Good Job.Περάστηκε στο τόπικ με τους οδηγούς και κατα συνέπεια κλειδώνετε
Αν είστε νέοι στο Forum διαβάστε τους κανόνες ;)
Pokemon White FC:4040-5231-4571
3DS FC : 1306 - 6153 - 6742
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Οδηγοί για RNG”