Πολύ μεγάλος για να παίζω ;

Γενική συζήτηση σε ότι αφορά τα Pokemon
Άβαταρ μέλους
pokeaddict
newbie
newbie
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 16 Νοέμ, 2016 11:08 pm

Re: Πολύ μεγάλος για να παίζω ;

Δημοσίευση από pokeaddict »

Ίσως με το Pokemon Go να τραβήξει λίγα πιτσιρίκια το franchise αλλά και πάλι φοβάμαι πως έχεις δίκιο .. Άντε να εξηγήσεις του μικρού πως είναι να παίζεις σε GameBoy Colour και να νυχτώνει και να ψάχνεις φωτινό σημείο για να παίξεις ακόμη 5-10 λεπτά!
Pokemon Sun | OR/AS | SoulSilver | Super Mystery Dungeon | Yellow | Blue | Red | Silver | Gold | Crystal | Card Game |
Trainer : Blaxos
Άβαταρ μέλους
Scarlet
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1404
Εγγραφή: Παρ 07 Σεπ, 2012 3:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πολύ μεγάλος για να παίζω ;

Δημοσίευση από Scarlet »

pokeaddict έγραψε:Ίσως με το Pokemon Go να τραβήξει λίγα πιτσιρίκια το franchise αλλά και πάλι φοβάμαι πως έχεις δίκιο .. Άντε να εξηγήσεις του μικρού πως είναι να παίζεις σε GameBoy Colour και να νυχτώνει και να ψάχνεις φωτινό σημείο για να παίξεις ακόμη 5-10 λεπτά!
τα pokemon του pokemon go δεν εχει και μεγαλη σχεση με τις κανονικες κασέτες αν και ναι, μπορει να τραβηξε μικρο κόσμο αλλα και πάλι, για μερικα παιδια ηταν μοδα, περασε, και το παράτησαν. Τώρα το μεγαλο μου θεμα εμενα ειναι το ποσο απλες ήταν τοτε οι κασετες ποκεμον, τοτε στην pokemon red και blue υπηρχαν πολυ βασικα πραγματα να κανεις,

Trade
Battle
ολοκληρωση pokedex (150 pokemon)
εμβληματα
Τελος

Τωρα εχουμε 600-700 pokemon (δεν θυμαμαι ακριβως ποσα, εχω σταματησει να παιζω απο την X και Y)
pokemon amie
breeding
trade
wonder trade
pokemon bank
pokemon amie
το νεο breeding
κτλ κτλ

το οτι τωρα πια εχουν μαζευτει 600-700 pokemon ενω το logo των pokemon καποτε ηταν "Gotta catch em all" με ενοχλησε περισσοτερο απο ολα, ναι μεν αναπτυσσεται ο κοσμος των pokemon αλλα τα μικρα παιδια θα βαρεθουν το παιχνιδι επειδη ο στοχος ειναι τοσο υψηλος.
Everybody is special. Everybody. Everybody is a hero, a lover, a fool, a villain. Everybody. Everybody has their story to tell.
Άβαταρ μέλους
pokeaddict
newbie
newbie
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 16 Νοέμ, 2016 11:08 pm

Re: Πολύ μεγάλος για να παίζω ;

Δημοσίευση από pokeaddict »

Scarlet έγραψε:
pokeaddict έγραψε:Ίσως με το Pokemon Go να τραβήξει λίγα πιτσιρίκια το franchise αλλά και πάλι φοβάμαι πως έχεις δίκιο .. Άντε να εξηγήσεις του μικρού πως είναι να παίζεις σε GameBoy Colour και να νυχτώνει και να ψάχνεις φωτινό σημείο για να παίξεις ακόμη 5-10 λεπτά!
τα pokemon του pokemon go δεν εχει και μεγαλη σχεση με τις κανονικες κασέτες αν και ναι, μπορει να τραβηξε μικρο κόσμο αλλα και πάλι, για μερικα παιδια ηταν μοδα, περασε, και το παράτησαν. Τώρα το μεγαλο μου θεμα εμενα ειναι το ποσο απλες ήταν τοτε οι κασετες ποκεμον, τοτε στην pokemon red και blue υπηρχαν πολυ βασικα πραγματα να κανεις,

Trade
Battle
ολοκληρωση pokedex (150 pokemon)
εμβληματα
Τελος

Τωρα εχουμε 600-700 pokemon (δεν θυμαμαι ακριβως ποσα, εχω σταματησει να παιζω απο την X και Y)
pokemon amie
breeding
trade
wonder trade
pokemon bank
pokemon amie
το νεο breeding
κτλ κτλ

το οτι τωρα πια εχουν μαζευτει 600-700 pokemon ενω το logo των pokemon καποτε ηταν "Gotta catch em all" με ενοχλησε περισσοτερο απο ολα, ναι μεν αναπτυσσεται ο κοσμος των pokemon αλλα τα μικρα παιδια θα βαρεθουν το παιχνιδι επειδη ο στοχος ειναι τοσο υψηλος.
Δεν διαφωνώ αλλά πλέον με κάθε νέα κασέτα είναι ''καθήκον'' να έχει και τα pokemon της προηγούμενας γενιάς και πάει λέγωντας .. Για εμένα που μου αρέσει να κάνω π.χ να κάνω full training ένα pokemon με EV/IV μου αρέσει και δεν το βαριεμαι ποτέ .. Αλλά δεν αμφιβάλλω κιόλας πως είναι δύσκολο ένας ''νεος'' παιχτης να προσαρμοστει σε ολα αυτα με ρισκο να τα βαρεθει οπως λες, αλλα για τους μανιακους των pokemon ειναι σαν ονειρο ολο αυτο το ατελειωτο ''ταξιδι'' που φτιαξανε.. Για εμενα οι αποψεις ειναι 50-50 .. Δεν γερνει καπου η πλαστιγκα
Pokemon Sun | OR/AS | SoulSilver | Super Mystery Dungeon | Yellow | Blue | Red | Silver | Gold | Crystal | Card Game |
Trainer : Blaxos
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Πολύ μεγάλος για να παίζω ;

Δημοσίευση από Andreecko »

Εμένα μαρέσει που έχει υψηλό στόχο. Να θυμίσω ότι δεν ήταν μόνο στην Gen 1 όλα αυτά, ο ανώτερος στόχος πάντα είναι να φτιάξεις το τέλειο team και να κάνεις μάχες με φίλους διασκεδάζοντάς το, και σε Gen 1 είχαμε τα τότε DVs για να πετύχουμε τέλεια stats.
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
karamas
newbie
newbie
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιουν, 2018 5:18 pm

Re: Πολύ μεγάλος για να παίζω ;

Δημοσίευση από karamas »

εγω επαιζα ποκεμον και στο στρατο και δε με κοροιδεψε κανεις .
Άβαταρ μέλους
Scarlet
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1404
Εγγραφή: Παρ 07 Σεπ, 2012 3:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πολύ μεγάλος για να παίζω ;

Δημοσίευση από Scarlet »

κι ενας φιλος μου ετσι αρχισε την sun! Που να πει κανεις τιποτα, με τετοια βαρεμαρα που πεφτει εκει ακομα και lego να επαιζε θα το ευχαριστιοντουσαν
Everybody is special. Everybody. Everybody is a hero, a lover, a fool, a villain. Everybody. Everybody has their story to tell.
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Πολύ μεγάλος για να παίζω ;

Δημοσίευση από Andreecko »

Πλέον στο VGC υπάρχουν άτομα μεγαλύτερα από εμένα (30).
Το Gaming δεν χωρίζει ηλικίες :p
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Scarlet
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1404
Εγγραφή: Παρ 07 Σεπ, 2012 3:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πολύ μεγάλος για να παίζω ;

Δημοσίευση από Scarlet »

Ειναι καπου 25ετιας πλεον οι κασετες pokemon αν αρχισαν να παιζουν red και blue ατομα τα οποια ηταν απο 5 μεχρι 12-15 που καπου εκει εισαι πιο επιρεπεις να κολλας σε κατι, τοτε μπορει να βρουμε και 40αριδες που παιζουν pokemon, hell, εδω στα community day βλεπω κατι 60αρες να παιζουν pokemon-go
Everybody is special. Everybody. Everybody is a hero, a lover, a fool, a villain. Everybody. Everybody has their story to tell.
Άβαταρ μέλους
Geo-dude
experienced trainer
experienced trainer
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Δευ 22 Απρ, 2013 12:42 am

Re: Πολύ μεγάλος για να παίζω ;

Δημοσίευση από Geo-dude »

Μου κάνει εντύπωση πως ώντας 7 έτη στο forum, δεν είχα ποστάρει εδώ. Τέλος πάντων, μπήκα στα 25. Τα τελευταία χρόνια τα είχα (χοντρο)παρατήσει, αλλά από τον περασμένο Σεπτέμβριο βρίσκομαι σε φάση ασχολίας. Ας είναι καλά το anime. Ένα φιλαράκι συμφοιτητής μου ανέφερε πως ο ΑΣ ΚΕΤΣΑΠ κέρδισε επιτέλους πρωτάθλημα, κάτι το οποίο είπα «πρέπει να το δω». Ε λίγο-λίγο, το ένα έφερε το άλλο και ξαναβρήκα το κόλλημά μου.

Στα του θέματος. Ως παιδί είχα πολλές επαφές με το franchise, με είχε «κολλήσει» ένας φίλος. Ξεκίνησα με Crystal, συνέχισα με FireRed-Ruby-Emerald, είχαμε και Colisseum & Gale of Darkness, μέχρι που αρχές Γυμνασίου τα παράτησα. Γυρνώντας στο παρόν, λίγο η επαφή με το anime, λίγο του ότι ξέθαψα παλιά περιοδικά (Modern Times κύριοι), είπα να ξεκινήσω ό,τι είχα αφήσει στην μέση. Platinum, Heart Gold, Black 1 & 2, έστω και σε emulators. Τώρα με τις νεότερες γενιές, who knows...
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Πολύ μεγάλος για να παίζω ;

Δημοσίευση από Andreecko »

Geo-dude έγραψε:Μου κάνει εντύπωση πως ώντας 7 έτη στο forum, δεν είχα ποστάρει εδώ. Τέλος πάντων, μπήκα στα 25. Τα τελευταία χρόνια τα είχα (χοντρο)παρατήσει, αλλά από τον περασμένο Σεπτέμβριο βρίσκομαι σε φάση ασχολίας. Ας είναι καλά το anime. Ένα φιλαράκι συμφοιτητής μου ανέφερε πως ο ΑΣ ΚΕΤΣΑΠ κέρδισε επιτέλους πρωτάθλημα, κάτι το οποίο είπα «πρέπει να το δω». Ε λίγο-λίγο, το ένα έφερε το άλλο και ξαναβρήκα το κόλλημά μου.

Στα του θέματος. Ως παιδί είχα πολλές επαφές με το franchise, με είχε «κολλήσει» ένας φίλος. Ξεκίνησα με Crystal, συνέχισα με FireRed-Ruby-Emerald, είχαμε και Colisseum & Gale of Darkness, μέχρι που αρχές Γυμνασίου τα παράτησα. Γυρνώντας στο παρόν, λίγο η επαφή με το anime, λίγο του ότι ξέθαψα παλιά περιοδικά (Modern Times κύριοι), είπα να ξεκινήσω ό,τι είχα αφήσει στην μέση. Platinum, Heart Gold, Black 1 & 2, έστω και σε emulators. Τώρα με τις νεότερες γενιές, who knows...
Ξεκίνα με Sword Shield και πάρε Switch, στο κανάλι τα δείχνω και θα δεις ότι αξίζει το κόπο, υπάρχει κόσμος που παίζει.
Μη ξεχάσεις φυσικά like & Subscribe :D
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενική Συζήτηση”