Ποίο είναι το αγαπημένο σας Pokemon;

Γενική συζήτηση σε ότι αφορά τα Pokemon
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nightmare
professional trainer
professional trainer
Δημοσιεύσεις: 574
Εγγραφή: Δευ 12 Σεπ, 2011 2:40 am
Τοποθεσία: Johto

Re: Ποίο είναι το αγαπημένο σας Pokemon;

Δημοσίευση από Nightmare »

εμενα πριν απο την πεμπτη γενια αγαπημενο μου pokemon ηταν το Ditto, αλλα τωρα ειναι το Zorua γιατι μεταμορφωνεται σε οποιοδηποτε pokemon θελει χαρη στην ικανοτητα του, ακομα και σε ανθρωπους. Ειναι σαν τον χαμαιλεωντα που αλλαζει χρωμα αναλογα με το περιβαλλον. Δυσκολα τον ξεχωριζεις. Και το ζηλευω το Zorua για αυτην την ικανοτητα του. Εχω πολλα ακομα οπως τα Lucario, Quilava, Scizor, Ampharos, Steelix, Houndoom, Kingdra, Salamence, Flygon, Aggron, Gengar, Roserade, Beartic, Chandelure, Krookodile, Tyranitar και Luxray
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nightmare την Τετ 05 Σεπ, 2012 10:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
3DS FC: 2019-9706-3107
Άβαταρ μέλους
RAINBOW2012
Trainer
Trainer
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 5:21 pm

Re: Ποίο είναι το αγαπημένο σας Pokemon;

Δημοσίευση από RAINBOW2012 »

1η γενιά: Charizard
2η γενιά: Tyranitar
3η γενιά: Weezing
4η γενιά: Shayimin (το λατρεύω!, όχι όμως την ιπτάμενη μορφή) και το Giratina (αυτό και στις 2 μορφές του)
5η γενιά: δεν ασχολήθηκα και για να είμαι ειλικρινής, μου φαίνεται χάλια, πως καταστρέψανε το παιχνίδι, πως στερέψανε από ιδέες, και τα σχέδιά τους είναι επιεικώς γτπ. Τόσο στο σενάριο όσο και στη μορφολογία των πόκεμον. Προσωπικά για μένα ήταν τόσο ανυπόφορο χάλι, που ξαναγύρισα βίαια στην πρώτη και δεύτερη γενιά, τις μόνες που επανεκδόσανε. Και αυτό από μόνο του λέει ΠΑΡΑ πολλά...
Άβαταρ μέλους
Nightmare
professional trainer
professional trainer
Δημοσιεύσεις: 574
Εγγραφή: Δευ 12 Σεπ, 2011 2:40 am
Τοποθεσία: Johto

Re: Ποίο είναι το αγαπημένο σας Pokemon;

Δημοσίευση από Nightmare »

ναι... το Weezing ειναι πρωτης και οχι τριτης γενιας αλλα τελος παντων
3DS FC: 2019-9706-3107
Άβαταρ μέλους
Kingnothing412
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1191
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 3:04 pm
Τοποθεσία: Θρακη
Επικοινωνία:

Re: Ποίο είναι το αγαπημένο σας Pokemon;

Δημοσίευση από Kingnothing412 »

RAINBOW2012 έγραψε: ξαναγύρισα βίαια στην πρώτη και δεύτερη γενιά, τις μόνες που επανεκδόσανε. Και αυτό από μόνο του λέει ΠΑΡΑ πολλά...
:|
My trade thread
Gen 4 FC:
3138 7152 8847

Gen 5 FC:
4942 7115 2307
Άβαταρ μέλους
Divided by Zer0
experienced trainer
experienced trainer
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Τετ 24 Αύγ, 2011 1:44 am
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ποίο είναι το αγαπημένο σας Pokemon;

Δημοσίευση από Divided by Zer0 »

RAINBOW2012 έγραψε: 5η γενιά: δεν ασχολήθηκα και για να είμαι ειλικρινής, μου φαίνεται χάλια, πως καταστρέψανε το παιχνίδι, πως στερέψανε από ιδέες, και τα σχέδιά τους είναι επιεικώς γτπ. Τόσο στο σενάριο όσο και στη μορφολογία των πόκεμον. Προσωπικά για μένα ήταν τόσο ανυπόφορο χάλι, που ξαναγύρισα βίαια στην πρώτη και δεύτερη γενιά, τις μόνες που επανεκδόσανε. Και αυτό από μόνο του λέει ΠΑΡΑ πολλά...
Εντοπίζω μια έντονη απέχθεια για την 5η γενιά εδώ. Καταλαβαίνω ότι αυτή είναι απλώς η προσωπική σου άποψη αλλά εγώ δεν συμφωνώ. Εγώ την Unova την βρίσκω αρκετά καλή, όπως και τα Pokémon της. Τέλος πάντων, δεν χρειάζεται να συνεχίσουμε πολύ το θέμα απλώς με φάνηκε κάπως έντονος ο τρόπος που είπες πόσο χάλια είναι η 5η γενιά, κατά τη γνώμη σου.
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Ποίο είναι το αγαπημένο σας Pokemon;

Δημοσίευση από Andreecko »

Η 5η γενιά είναι τέλεια και την αγάπησα ποιο πολύ από τις υπόλοιπες. Ακόμη και αν ξεκίνησα με την 1η, η 5η είναι καλύτερη γιατί έχει άπειρα πράματα να κάνεις και βάζεις το μυαλό να δουλέψει στις τακτικές. Ειδικά για competitive και στο tcg ακόμη έχει άπειρα πράματα να ασχοληθείς.
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
RAINBOW2012
Trainer
Trainer
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 5:21 pm

Re: Ποίο είναι το αγαπημένο σας Pokemon;

Δημοσίευση από RAINBOW2012 »

Nightmare έγραψε:ναι... το Weezing ειναι πρωτης και οχι τριτης γενιας αλλα τελος παντων
Ναι, αλλά είναι από αυτά που συναντάς μέσα στην Ruby/Sapphire/Emerald. Λίγα από τα νέα μου άρεσαν, κι έτσι από όλα της 3ης γενιάς, αυτό επέλεξα... Εξάλλου μαθαίνουν νέες κινήσεις και αυτά του δηλητηρίου γίνονται πιο χρήσιμα (μπορεί και να ήταν η ιδέα μου).
Εντοπίζω μια έντονη απέχθεια για την 5η γενιά εδώ. Καταλαβαίνω ότι αυτή είναι απλώς η προσωπική σου άποψη αλλά εγώ δεν συμφωνώ. Εγώ την Unova την βρίσκω αρκετά καλή, όπως και τα Pokémon της. Τέλος πάντων, δεν χρειάζεται να συνεχίσουμε πολύ το θέμα απλώς με φάνηκε κάπως έντονος ο τρόπος που είπες πόσο χάλια είναι η 5η γενιά, κατά τη γνώμη σου.
Όντως, προσωπική άποψη, και δεν την ανέφερα ούτε για να θίξω, ούτε για να προσβάλλω. Αυτό πιστεύω, βλέπω, θέλω να πιστεύω και εκτιμώ, και όπως κάθε ιδέα, διατρέχει τον κίνδυνο να είναι και εντελώς λανθασμένη, γεγονός που δεν αποκλείω φυσικά. Συγγνώμη αν κάποιος την βρήκε ακραία. Καλώς ή κακώς, πολύς κόσμος γκρίνιαξε για την 5η. Πάλι όμως, μπορεί αυτό να μη λέει και πολλά.
ξαναγύρισα βίαια στην πρώτη και δεύτερη γενιά, τις μόνες που επανεκδόσανε. Και αυτό από μόνο του λέει ΠΑΡΑ πολλά...
Το αυτό από μόνο του λέει πάρα πολλά, πάει στο ότι η πρώτη και η δεύτερη, ήταν οι μόνες γενιές που επανεκδόσανε. Ένα λάθος που έκανα, και από βιασύνη αλλά και από στενομυαλιά, είναι πως και η πέμπτη θα επανεκδοθεί, και μάλιστα σύντομα. Black and White 2! Ίσως αυτές να με κάνουν να αλλάξω γνώμη και να βρω κι εγώ την 5η γενιά ελκυστική...

Πάντως, συνέχεια αλλάζουν τα δεδομένα, όπως τις ειδικές καταστάσεις (burn, freeze, sleep, paralyze κτλ). Μου άρεζαν πιο πολύ έτσι όπως ήταν στην πρώτη/δεύτερη γενιά, γιατί εκεί ήταν πολύ πιο τσουχτερές (παράδειγμα το κάψιμο μείωνε και την επιθετική δύναμη, έχανε και ζωή σιγά σιγά από αυτόν που το πάθαινε, και από freeze + sleep ήσουν πιο ζόρικα όταν τα πάθαινες εκεί, από ότι σε μεταγενέστερα παιχνίδια). Επίσης ήταν ενοχλητικό που στη δεύτερη είχε ώρες και αλλαγή φωτεινότητας, και στο Advance που ήταν πιο εξελιγμένο, δεν είχε τίποτα, ούτε καν ένα αξιόπιστο σύστημα για να παρακολουθείς την ώρα, πόσο μάλλον να τηλεφωνείς in-game άλλους εκπαιδευτές και να σε φωνάζουν για δώρα, rematch ή να πιάσεις σπάνια πόκεμον που έρχονταν σε swarm...
Άβαταρ μέλους
Nightmare
professional trainer
professional trainer
Δημοσιεύσεις: 574
Εγγραφή: Δευ 12 Σεπ, 2011 2:40 am
Τοποθεσία: Johto

Re: Ποίο είναι το αγαπημένο σας Pokemon;

Δημοσίευση από Nightmare »

RAINBOW2012 έγραψε: Το αυτό από μόνο του λέει πάρα πολλά, πάει στο ότι η πρώτη και η δεύτερη, ήταν οι μόνες γενιές που επανεκδόσανε. Ένα λάθος που έκανα, και από βιασύνη αλλά και από στενομυαλιά, είναι πως και η πέμπτη θα επανεκδοθεί, και μάλιστα σύντομα. Black and White 2! Ίσως αυτές να με κάνουν να αλλάξω γνώμη και να βρω κι εγώ την 5η γενιά ελκυστική....
Πιστευω και το εχω ξαναπει οτι τα remake των δυο πρωτων γενιων βγηκαν επειδη δεν συνδεονταν με τις επομενες γενιες με ενα Poke Transfer ή PalPark. Remakes των Ruby and Sapphire δεν χρειαζεται να γινουν, γιατι μπορουμε μεσω της τεταρτης γενιας να τα μεταφερουμε στην πεμπτη. Αλλα απο την αλλη, δεν ειμαι και μεσα στο μυαλο του Junicy Macuda για να ειμαι σιγουρος

EDIT: Μολις βρηκα αυτο εδω το κειμενο στην Bulbapedia "Trading between Generations II and
earlier with Generations III and later is
impossible due to the vastly different
data structures that were introduced
in Generation III (such as Individual
Values ranging from 0 to 31), as well
as the difficulty in linking a Game Boy
Color game to a Game Boy Advance
game and the lack of any link cable
ports on later systems."

Επισης και η Emerald και η Platinum ειναι ουσιαστικα remake, δεν διαφερουν πολυ απο τις Black 2 and White 2
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nightmare την Τετ 05 Σεπ, 2012 10:16 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
3DS FC: 2019-9706-3107
Άβαταρ μέλους
RAINBOW2012
Trainer
Trainer
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 5:21 pm

Re: Ποίο είναι το αγαπημένο σας Pokemon;

Δημοσίευση από RAINBOW2012 »

Nightmare έγραψε:
RAINBOW2012 έγραψε: Το αυτό από μόνο του λέει πάρα πολλά, πάει στο ότι η πρώτη και η δεύτερη, ήταν οι μόνες γενιές που επανεκδόσανε. Ένα λάθος που έκανα, και από βιασύνη αλλά και από στενομυαλιά, είναι πως και η πέμπτη θα επανεκδοθεί, και μάλιστα σύντομα. Black and White 2! Ίσως αυτές να με κάνουν να αλλάξω γνώμη και να βρω κι εγώ την 5η γενιά ελκυστική....
Πιστευω και το εχω ξαναπει οτι τα remake των δυο πρωτων γενιων βγηκαν επειδη δεν συνδεονταν με τις επομενες γενιες με ενα Poke Transfer ή PalPark. Remake των Ruby and Sapphire δεν χρειαζεται να γινει, γιατι μπορουμε μεσω της τεταρτης γενιας να τα μεταφερουμε στην πεμπτη. Αλλα απο την αλλη, δεν ειμαι και μεσα στο μυαλο του Junicy Macuda για να ειμαι σιγουρος

EDIT: Μολις βρηκα αυτο εδω το κειμενο στο Bulbapedia "Trading between Generations II and
earlier with Generations III and later is
impossible due to the vastly different
data structures that were introduced
in Generation III (such as Individual
Values ranging from 0 to 31), as well
as the difficulty in linking a Game Boy
Color game to a Game Boy Advance
game and the lack of any link cable
ports on later systems."

Επισης και η Emerald και η Platinum ειναι ουσιαστικα remake, δεν διαφερουν πολυ απο τις Black 2 and White 2
Η μία όψη του νομίσματος, και μάλιστα πολύ καλή και λογική. Η άλλη; Οι πρώτες δύο γενιές αποτελούν ζωντανό θρύλλο στην ιστορία των βιντεοπαιχνιδιών, ειδικά των handheld. Η Gold/silver/Crystal είχαν βαθμολογηθεί από όλους σχεδόν τους reviewers, ομόφωνα, 10/10. Και προσπαθούσαν ανεπιτυχώς να τους βρουν κάτι αρνητικό, έστω και για δείγμα, μοναχά για να γκρινιάξουνε λιγάκι έστω...

Φυσικά η αλήθεια πάντα βρίσκεται στη χρυσή τομή, στο ενδιάμεσο. Πάντως όπως και νά χει, είναι μια πάρα πολύ πετυχημένη, αγαπημένη και "επικερδής", σειρά...
garchomp osfp
Trainer
Trainer
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Σάβ 01 Οκτ, 2011 3:48 pm
Τοποθεσία: Πόρος

Re: Ποίο είναι το αγαπημένο σας Pokemon;

Δημοσίευση από garchomp osfp »

Kingnothing412 έγραψε:
garchomp osfp έγραψε:για μαντεψτε!! :Ρ δεν υπαρχει περιπτωση να το βρειτε!! χαχαχααχ :D
Salamence? salamence σιγουρα.
χαχαχαχαχα!!! ναι σιγουρα τι να λεμε!!! :P ενταξει καλο ειναι αλλα... not the best... ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενική Συζήτηση”