Τι browser χρησιμοποιήτε;

Είστε τύπος που περνάει την περισσότερη ώρα του στο Internet και θέλει να συζητήσει σχετικά με αυτό; Αν είναι έτσι τότε αυτό το Sub Forum είναι ιδανικό για εσάς.

Τι browser χρησιμοποιήτε;

Internet Explorer
1
3%
Mozilla Firefox
13
34%
Google Chrome
19
50%
Opera
4
11%
Άλλο(Διευκρινίστε)
1
3%
 
Σύνολο ψήφων: 38

Άβαταρ μέλους
Ponkey
Starter level
Starter level
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ 05 Δεκ, 2011 11:49 pm

Re: Τι browser χρησιμοποιήτε;

Δημοσίευση από Ponkey »

maxthon
http://www.maxthon.com/
Ο Maxthon 3 είναι ένας ενδιαφέρον περιηγητής που στοχεύει να συνδυάσει τα καλύτερα χαρακτηριστικά του ανταγωνισμού, με νέες προσθήκες.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο μηχανές rendering. Μπορεί να προβάλει σελίδες χρησιμοποιώντας την Trident του IE για συμβατότητα ή το Webkit, των Safari και Chrome για μεγαλύτερη απόδοση.

Ο Maxthon 3 ανοίγει με μια προβολή γρήγορης πρόσβασης που θυμίζει το Speed Dial του Opera, με μεγάλα εικονίδια για τις πιο δημοφιλείς σας ιστοσελίδες. Είναι εύκολο να προσθέσετε περισσότερους συνδέσμους με αγαπημένες σας ιστοσελίδες, και έτσι να δημιουργήσετε μια πολύ χρήσιμη αρχική σελίδα.

Το περιβάλλον είναι ξεκάθαρο και κάνει την περιήγηση μέσω της γραμμής εργαλείων πανεύκολη. Έχετε επίσης την δυνατότητα του Opera να χρησιμοποιήσετε χειρονομίες με το ποντίκι. Για να πάτε για παράδειγμα στην προηγούμενη σελίδα έχετε πατημένο το δεξί κουμπί και μετακινήστε το ποντίκι από δεξιά προς τα αριστερά. Εάν χρησιμοποιήσετε αυτή την τεχνική μετά θα σας φαίνεται πολύ φυσιολογικό.

Υπάρχει επίσης ένας διαχειριστής αγαπημένων που μπορεί να συγχρονίσει τους σελιδοδείκτες σας. Το Magic Fill αυτόματα συμπληρώνει φόρμες. Και στην τελευταία έκδοση του προγράμματος η τεχνολογία Ad Hunter μπλοκάρει τα ανεπιθύμητα μηνύματα και διαφημίσεις, κάνοντας την περιήγησή σας ακόμα ταχύτερη.


http://downloads.pathfinder.gr/windows/ ... 11000.html
Άβαταρ μέλους
m_Namikaze
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 9:27 pm
Τοποθεσία: On my pc's chair!!
Επικοινωνία:

Re: Τι browser χρησιμοποιήτε;

Δημοσίευση από m_Namikaze »

@Admins: Μπορώ να αλλάξω την ψήφο μου και να την βάλω κάπου αλλού;

@Pokemon640: Ο Fox έχει πέσει τελευταία γιατί είναι ανοιχτού κώδικα και γράφει ο καθένας ότι να 'νε(περίπου :P).
Άβαταρ μέλους
Kingnothing412
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1191
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 3:04 pm
Τοποθεσία: Θρακη
Επικοινωνία:

Re: Τι browser χρησιμοποιήτε;

Δημοσίευση από Kingnothing412 »

m_Namikaze έγραψε:@Admins: Μπορώ να αλλάξω την ψήφο μου και να την βάλω κάπου αλλού;

@Pokemon640: Ο Fox έχει πέσει τελευταία γιατί είναι ανοιχτού κώδικα και γράφει ο καθένας ότι να 'νε(περίπου :P).
Ειλικρινα εκτος απ την ωμη ταχητητα δεν βλεπω γιατι ο Chrome θα μπορουσε να ειναι καλυτερος απο τον Firefox αυτην την στιγμη :?
My trade thread
Gen 4 FC:
3138 7152 8847

Gen 5 FC:
4942 7115 2307
Άβαταρ μέλους
m_Namikaze
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 9:27 pm
Τοποθεσία: On my pc's chair!!
Επικοινωνία:

Re: Τι browser χρησιμοποιήτε;

Δημοσίευση από m_Namikaze »

Kingnothing412 έγραψε:
m_Namikaze έγραψε:@Admins: Μπορώ να αλλάξω την ψήφο μου και να την βάλω κάπου αλλού;

@Pokemon640: Ο Fox έχει πέσει τελευταία γιατί είναι ανοιχτού κώδικα και γράφει ο καθένας ότι να 'νε(περίπου :P).
Ειλικρινα εκτος απ την ωμη ταχητητα δεν βλεπω γιατι ο Chrome θα μπορουσε να ειναι καλυτερος απο τον Firefox αυτην την στιγμη :?
H πορεία του Firefox βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε πτώση, σύμφωνα με πρόσφατη μέτρηση, η οποία εμφανίζει πως δύσκολα θα φτάσει το ποσοστό του 25%. Αντιθέτως, θετική πορεία συνεχίζει να έχει ο Chrome της Google. Κατά την περίοδο των πρώτων δύο μηνών του νέου έτους, ο Firefox παρουσιάζει μία πτώση της τάξης του 0.18%, την ώρα που και ο Internet Explorer είχε απώλειες της τάξης του 0.6%. Ο Chrome κατάφερε να παρουσιάσει αύξηση στο ποσοστό του κατά 0.41% (φτάνοντας στο 5.61% το μερίδιό του), δηλώνοντας το «παρών» ως το μοναδικό πρόγραμμα της κατηγορίας που συνεχίζει με θετικό πρόσιμο.
Πτωτικά κινήθηκαν και οι Safari και Opera browsers, αφού παρουσίασαν πτώση της τάξης του 0.06% και 0.03% αντίστοιχα. Από τους παραπάνω αριθμούς είναι σημαντικό να εντοπίσουμε την πτωτική πορεία του Firefox, ο οποίος για πρώτη φορά δείχνει πως κάποιοι χρήστες τον άφησαν για άλλο browser.

Μετά από λίγο ψάξιμο αυτά βρήκα ^^
Άβαταρ μέλους
Kingnothing412
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1191
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 3:04 pm
Τοποθεσία: Θρακη
Επικοινωνία:

Re: Τι browser χρησιμοποιήτε;

Δημοσίευση από Kingnothing412 »

Πτωση? Σε τι? χρηστες? και επειδη? Αυτο ειναι μονο και μονο επειδη ο Chrome ηταν ενας καινουριος περιηγητης. Λογικο ειναι. Τεσπα , εσυ διαλεγεις κατι συμφωνα με το ποσα ατομα το χρησημοποιουν? (Εντομεταξι ο firefox παραμενει ο πιο προσαρμοσιμος περιηγητης και αυτος με τα περισοτερα add-ons.)

Τεσπα παρατηρησα ο Chrome πολλη διαφημηση κανει ε? :roll: Το οτι ο Opera ειναι πιο γρηγορος δεν το λεμε......(ετσι ηταν τουλαχιστον πριν 4 μηνες περιπου. ισχυει ακομα? )
My trade thread
Gen 4 FC:
3138 7152 8847

Gen 5 FC:
4942 7115 2307
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Τι browser χρησιμοποιήτε;

Δημοσίευση από Andreecko »

Για εμένα είναι παράλογο, το ποσοστό επί του Chrome, για τον απλούστερο λόγο ότι ο Chrome εγκαθίσταται υποσυνείδητα. Δηλαδή πάω να βάλω (αν δεν κάνω λάθος) CCleaner η Irfanview και στο setup από μόνος του έχει επιλεγμένο να μπει ο Chrome, εντάξει αν το πάμε έτσι και η θεία μου μπορεί να φτιάξει ένα browser ότι νάνε και να τον έχει με την εγκατάσταση του office και ξαφνικά να έχει ποσοστό 5% επειδή μπήκαν καταλάθος μερικοί με αυτόν, show what?
Δεν αποτελεί επιτυχία για εμένα αυτό, ιδανικός browser είναι αυτός που τα κάνει όλα, ο ποιο ολοκληρωμένος είναι ο firefox γιατί έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, δεν του λείπει τίποτα. Τα e-mail μου τα βλέπω, τις διαφημίσεις τις μπλοκάρω, τα scripts τα μπλοκάρω για να μην έχω ιούς και τόσα άλλα επιπλέον.
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Re: Τι browser χρησιμοποιήτε;

Δημοσίευση από Loukas »

Pokemon640 έγραψε:Για εμένα είναι παράλογο, το ποσοστό επί του Chrome, για τον απλούστερο λόγο ότι ο Chrome εγκαθίσταται υποσυνείδητα. Δηλαδή πάω να βάλω (αν δεν κάνω λάθος) CCleaner η Irfanview και στο setup από μόνος του έχει επιλεγμένο να μπει ο Chrome, εντάξει αν το πάμε έτσι και η θεία μου μπορεί να φτιάξει ένα browser ότι νάνε και να τον έχει με την εγκατάσταση του office και ξαφνικά να έχει ποσοστό 5% επειδή μπήκαν καταλάθος μερικοί με αυτόν, show what?
Δεν αποτελεί επιτυχία για εμένα αυτό, ιδανικός browser είναι αυτός που τα κάνει όλα, ο ποιο ολοκληρωμένος είναι ο firefox γιατί έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, δεν του λείπει τίποτα. Τα e-mail μου τα βλέπω, τις διαφημίσεις τις μπλοκάρω, τα scripts τα μπλοκάρω για να μην έχω ιούς και τόσα άλλα επιπλέον.
+1 και Like. Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω. Δεν νομιζω να προσφερει κατι καλυτερο ο Chrome απο τον Firefox εχτος ισως απο το οτι ειναι ποιο ελαφρυ τιποτα περισσοτερο.
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
Άβαταρ μέλους
Kingnothing412
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1191
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 3:04 pm
Τοποθεσία: Θρακη
Επικοινωνία:

Re: Τι browser χρησιμοποιήτε;

Δημοσίευση από Kingnothing412 »

Loukas έγραψε:
Pokemon640 έγραψε:Για εμένα είναι παράλογο, το ποσοστό επί του Chrome, για τον απλούστερο λόγο ότι ο Chrome εγκαθίσταται υποσυνείδητα. Δηλαδή πάω να βάλω (αν δεν κάνω λάθος) CCleaner η Irfanview και στο setup από μόνος του έχει επιλεγμένο να μπει ο Chrome, εντάξει αν το πάμε έτσι και η θεία μου μπορεί να φτιάξει ένα browser ότι νάνε και να τον έχει με την εγκατάσταση του office και ξαφνικά να έχει ποσοστό 5% επειδή μπήκαν καταλάθος μερικοί με αυτόν, show what?
Δεν αποτελεί επιτυχία για εμένα αυτό, ιδανικός browser είναι αυτός που τα κάνει όλα, ο ποιο ολοκληρωμένος είναι ο firefox γιατί έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, δεν του λείπει τίποτα. Τα e-mail μου τα βλέπω, τις διαφημίσεις τις μπλοκάρω, τα scripts τα μπλοκάρω για να μην έχω ιούς και τόσα άλλα επιπλέον.
+1 και Like. Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω. Δεν νομιζω να προσφερει κατι καλυτερο ο Chrome απο τον Firefox εχτος ισως απο το οτι ειναι ποιο ελαφρυ τιποτα περισσοτερο.
Crome πιανει περιπου 300MB ενω ο firefox καπου στα 50 :? τουλαχιστον ετσι ηταν πριν 7 μηνες περιπου :| θυμαμαι το παρατηρησα οταν πηγα να διαγραψω τον chrome παλια αφου τον ειχα δοκιμασει. τεσπα πρεπει να παραδεχτουμε πως ο Chrome ειναι πιο γρηγορος απ τον firefox. Αλλα μονο αυτο εχει , τιποτα παραπανω :roll:
My trade thread
Gen 4 FC:
3138 7152 8847

Gen 5 FC:
4942 7115 2307
Άβαταρ μέλους
m_Namikaze
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 9:27 pm
Τοποθεσία: On my pc's chair!!
Επικοινωνία:

Re: Τι browser χρησιμοποιήτε;

Δημοσίευση από m_Namikaze »

Loukas έγραψε: +1 και Like. Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω. Δεν νομιζω να προσφερει κατι καλυτερο ο Chrome απο τον Firefox εχτος ισως απο το οτι ειναι ποιο ελαφρυ τιποτα περισσοτερο.
Ο Chrome έχει και αυτός πάρα πολλά Add-ons και ότι άλλο έχει ο Fox.
Αλλά ας πούμε ότι ο Chrome είναι καλύτερος μόνο στην ταχύτητα διότι είναι πιο ελαφρύς.
ΕΣΤΩ ότι τα πράγματα είναι έτσι, εσείς γιατί θέλετε να έχετε το χειρότερο;!
Αφού είπαμε είναι ίσοι σε όλα εκτός του speed που νικάει ο Chrome.
Αυτό σημαίνει ότι αν αλλάξετε από Fox σε Chrome θα κερδίσετε speed και δεν θα χάσετε τίποτα... δηλαδή έλεος, γιατί να μην έχουμε το λίγο καλύτερο και να μένουμε στο λίγο χειρότερο; Κορόιδα είμαστε;!
Kingnothing412 έγραψε:Crome πιανει περιπου 300MB ενω ο firefox καπου στα 50 :? τουλαχιστον ετσι ηταν πριν 7 μηνες περιπου :| θυμαμαι το παρατηρησα οταν πηγα να διαγραψω τον chrome παλια αφου τον ειχα δοκιμασει. τεσπα πρεπει να παραδεχτουμε πως ο Chrome ειναι πιο γρηγορος απ τον firefox. Αλλα μονο αυτο εχει , τιποτα παραπανω :roll:
Και αυτό αρκετό είναι, αφού είναι κάτι παραπάνω...
Δεν είναι ότι ο ένας έχει κάτι χειρότερο και κάτι καλύτερο από τον άλλο.
Είναι ότι ΜΟΝΟ ο Chrome έχει κάτι καλύτερο!
Γιατί να μένουμε στα χειρότερα αφού δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε άμα πάμε στα καλύτερα;!
Και btw, μην μου πεις πως το πρόβλημα είναι τα mb γιατί θα φρίξω(δεν τσέκαρα αν όντος είναι έτσι όπως τα λες αλλά δεν με απασχολεί κιόλας, το "πρόβλημα"(αν μπορείς να το πεις κι έτσι) είναι μηδαμινό).
Άβαταρ μέλους
Kingnothing412
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1191
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 3:04 pm
Τοποθεσία: Θρακη
Επικοινωνία:

Re: Τι browser χρησιμοποιήτε;

Δημοσίευση από Kingnothing412 »

m_Namikaze έγραψε:
Loukas έγραψε: +1 και Like. Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω. Δεν νομιζω να προσφερει κατι καλυτερο ο Chrome απο τον Firefox εχτος ισως απο το οτι ειναι ποιο ελαφρυ τιποτα περισσοτερο.
Ο Chrome έχει και αυτός πάρα πολλά Add-ons και ότι άλλο έχει ο Fox.
Αλλά ας πούμε ότι ο Chrome είναι καλύτερος μόνο στην ταχύτητα διότι είναι πιο ελαφρύς.
ΕΣΤΩ ότι τα πράγματα είναι έτσι, εσείς γιατί θέλετε να έχετε το χειρότερο;!
Αφού είπαμε είναι ίσοι σε όλα εκτός του speed που νικάει ο Chrome.
Αυτό σημαίνει ότι αν αλλάξετε από Fox σε Chrome θα κερδίσετε speed και δεν θα χάσετε τίποτα... δηλαδή έλεος, γιατί να μην έχουμε το λίγο καλύτερο και να μένουμε στο λίγοχειρότερο; Κορόιδα είμαστε;!
Kingnothing412 έγραψε:Crome πιανει περιπου 300MB ενω ο firefox καπου στα 50 :? τουλαχιστον ετσι ηταν πριν 7 μηνες περιπου :| θυμαμαι το παρατηρησα οταν πηγα να διαγραψω τον chrome παλια αφου τον ειχα δοκιμασει. τεσπα πρεπει να παραδεχτουμε πως ο Chrome ειναι πιο γρηγορος απ τον firefox. Αλλα μονο αυτο εχει , τιποτα παραπανω :roll:
Και αυτό αρκετό είναι, αφού είναι κάτι παραπάνω...
Δεν είναι ότι ο ένας έχει κάτι χειρότερο και κάτι καλύτερο από τον άλλο.
Είναι ότι ΜΟΝΟ ο Chrome έχει κάτι καλύτερο!
Γιατί να μένουμε στα χειρότερα αφού δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε άμα πάμε στα καλύτερα;!
Και btw, μην μου πεις πως το πρόβλημα είναι τα mb γιατί θα φρίξω(δεν τσέκαρα αν όντος είναι έτσι όπως τα λες αλλά δεν με απασχολεί κιόλας, το "πρόβλημα"(αν μπορείς να το πεις κι έτσι) είναι μηδαμινό).
Εικόνα Για αυτα που επισημανα μονο με αυτην την εικονα μπορω να απαντησω. Σοβαρα , ας απαντησει καποιος αλλος , δεν θα λεμε τα ιδια πραγματα ξανα και ξανα.

Οσο για τον χωρο , εγω ειμαι με εναν SSD 60GB εδω ομως και μου μενουν μονο 900ΜΒ. :roll:

Α ναι ειπες πως μονο ο Chome εχει κατι καλυτερο ε? Ε λοιπον κανεις λαθος. ο Opera ειναι πιο γρηγορος απο τον Chrome. και εχει και αυτος αρκετα Add-ons και themes αν και οχι οσα εχει ο FF. (περισοτερα απο τον chrome παντος)
My trade thread
Gen 4 FC:
3138 7152 8847

Gen 5 FC:
4942 7115 2307
Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet-Online Games”