GBA SP

Όλα για τις κονσόλες και τα παιχνίδια εκτός των Pokemon θα τα βρείτε εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Geo-dude
experienced trainer
experienced trainer
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Δευ 22 Απρ, 2013 12:42 am

GBA SP

Δημοσίευση από Geo-dude »

Λοιπον...
Ανοιγ το τοπικ ωστε να συζηταμε για θεματα που αφορουν το GBA SP.
Που λετε σημερα ξεθαψα τα SP,μαζι και τις κασετες.Να ξεκαθαρισω πως το 1 εναι 10 χρονων και το αλλο 8.Ειναι λιγο...μεγαλα.
Στο ψητο:Δοκιμασα γυρω στις 7 κασετες και περα απο το να εμφανιζει με πολυχρωμα γραματα το σημα της "Nintendo",καμια δεν ξεκιναγε.
Δοκιμασα να καθαρισω με μπατονετες τις ακρες των κασετων + των SP,αλλα παλι τιποτα.
Ακουω συμβουλες... :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Geo-dude την Τρί 02 Ιούλ, 2013 8:47 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Re: GBA SP

Δημοσίευση από Loukas »

Θα μπορουσες να δοκιμασεις να καθαρισεις και την θυρα που διαβαζει τις κασετες. Κανε μια μικρη αναζητηση στο google για αν δεις πως καθαριζονται. Εγω προσωπικα τις κασετες τις καθαριζω με οινοπνευμα και βαμβακι. Εαν εχουν εμφανισει σημεια σκουριας τοτε πας σε πολυ λεπτο γυαλοχαρτο
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
Άβαταρ μέλους
Geo-dude
experienced trainer
experienced trainer
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Δευ 22 Απρ, 2013 12:42 am

Re: GBA SP

Δημοσίευση από Geo-dude »

Loukas έγραψε:Θα μπορουσες να δοκιμασεις να καθαρισεις και την θυρα που διαβαζει τις κασετες. Κανε μια μικρη αναζητηση στο google για αν δεις πως καθαριζονται. Εγω προσωπικα τις κασετες τις καθαριζω με οινοπνευμα και βαμβακι. Εαν εχουν εμφανισει σημεια σκουριας τοτε πας σε πολυ λεπτο γυαλοχαρτο
Καθαρισα τοσο τις κασετες,οσο και τα GB.Το αποτελεσμα ιδιο:τιποτα.

Τεσπα,θα τα δωσω σε να φιλαρακι που ασχολειται με επισκευες και ο Θεος βοηθος...
izolden
newbie
newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 10 Νοέμ, 2013 5:01 pm

Re: GBA SP

Δημοσίευση από izolden »

Φίλε μου , αν και απαντάω αργά στο θέμα σου , θέλω να σου πώ τι γνωρίζω για το καθάρισμα που χρειάζεται μια κασέτα για να παίξει .
Λοιπόν , πέρα απο την πρώτη κλασική δοκιμή που φυσάμε με όλη την δύναμή μας στην εσοχή της κασέτας ( μπορεί να χρειαστεί μέχρι και 3-4 φορές δυνατό φύσημα για να πιάσει ) και στην εσοχή του gameboy advance , δοκιμάζουμε και άλλες 2 ενέργειες .

Οδηγός καθαρίσματος για κασέτες - cartridge :

1η ) Αγοράζουμε στην κατοχή μας ( θα μας χρειαστεί για κασέτες που τις έχουν φάει η σκόνη κλπ και οι οποίες δεν παίζουν ) ενα υγρό καθαριστικό μετάλλων ( που είναι για να καθαρίζει ασήμι , χαλκό και τον μπρούτζο ) το οποίο είναι σε μέτρια παχύρευστη μορφή ( εγώ έχω το Dr.Beckmann original προσωπικά ) , μπορεί να έχει και η μητέρα σας κάποιο αντίστοιχο , ρωτήστε την ;) .
Τώρα , τρόπος χρήσεως , εγώ προσωπικά έχω μια σπάτουλα ( τις μικρές τις αγοράς , μπορείτε να την βρείτε σε χρωματοπωλεία και την ζητάτε ως στοκαδόρο , εγώ τυχαίνει να είμαι ελαιοχρωματιστής και έχω στην κατοχή μου :lol: ) , στην οποία παίρνω ενα πανάκι ( εγώ έσκισα μια φανέλα μου :lol: ) και το τυλίγω 2-4 φορές κυκλικά στην άκρη της σπάτουλας , ανάλογα με την εσοχή που έχει η κασέτα θα έχουμε και το πάχος απο το πανί που θέλουμε για να μπαίνει στην εσοχή της κασέτας για αυτό είπα 2-4 φορές τύλιγμα ( είτε είναι για κασέτα gameboy , super nintendo , nintendo nes , sega κτλπ ) και ανακατεύουμε το μπουκαλάκι με το υγρό ( το δικό μου θέλει ανακάτεμα , κοιτάξτε στις οδηγίες χρήσεως απο πίσω ) , ρίχνουμε μια σταγόνα σε μια γωνία της σπάτουλας και την βάζουμε στην εσοχή της κασέτας ( στην μεριά που είναι οι ακίδες ) και τρίβουμε σε όλη την διάμετρο μπρός πίσω ( ούτε σιγά αλλά ούτε και πάρα πολύ δυνατά , μέτρια προς δυνατά θα έλεγα ) 2-4 φορές , ( θα δείτε τι μαυρίλα θα βγάλει ) μετά γυρνάμε και κάνουμε το ίδιο απο την στεγνή γωνία της σπάτουλας με την φανέλα για να πάρουμε τυχόν υπολλείματα , ύστερα φυσάμε καλά την εσοχή της κασέτας και την δοκιμάζουμε , εάν παίξει είμαστε οκ ;) , εάν όχι επαναλαμβάνουμε άλλη μια με δύο φορές με τον ίδιο τρόπο .

2η ) Εάν στην περίπτωση δεν παίξει και πάλι , τότε παιρνάμε στο δεύτερο και τελικό στάδιο .
Αγοράζουμε μια γομολάστιχα , αυτή που είναι κόκκινη με πισινό μπλέ :p .
Ανοίγουμε την κασέτα , βγάζουμε την πλακέτα και καθαρίζουμε ( σβήνουμε στην ουσία ;) ) με την μπλέ πλευρά ( επαναλαμβάνω , με την μπλέ πλευρά ) καλά τις ακίδες , κλείνουμε την κασέτα και φυσάμε καλά να φύγουν τυχόν υπολλείματα της γόμας και δοκιμάζουμε ξανά , αυτή είναι και η τελευταία και καλύτερη αποτελεσματική μέθοδος που γνωρίζω , εάν δεν παίξει και τότε ( πολύ σπάνια , φίλος μου κατάφερε να λειτουργήσει κασέτα οξυδωμένη παρακαλώ ) , τότε είναι νεκρή :? ......

Σημείωση : Απλά δοκιμάστε αρκετές φορές , η υπομονή και η επιμονή φέρνει καλά αποτελέσματα ;) .

Εάν θέλετε μπορώ να το αναρτήσω σε νέο πόστ για να το δούνε πολλοί , είναι χρήσιμο για όλους τους gamer .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας .
Άβαταρ μέλους
babis95
Trainer
Trainer
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν, 2013 4:54 pm

Re: GBA SP

Δημοσίευση από babis95 »

μια επισήμανση για το 2
εάν <σβείσεις> την κασέτα με την μπλέ γόμα δεν θα την φθείρεις??
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Re: GBA SP

Δημοσίευση από Loukas »

Το εχω διαβασει και εγω καπου αυτη την μεθοδο και μπορω να επιβεβαιωσω οτι λειτουργει οπως και επισης πολυ λεπτο γυαλοχαρτο. Παντα με μετρο ομως και προσεχτικα.
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
izolden
newbie
newbie
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 10 Νοέμ, 2013 5:01 pm

Re: GBA SP

Δημοσίευση από izolden »

Loukas έγραψε:Το εχω διαβασει και εγω καπου αυτη την μεθοδο και μπορω να επιβεβαιωσω οτι λειτουργει οπως και επισης πολυ λεπτο γυαλοχαρτο. Παντα με μετρο ομως και προσεχτικα.

Με πρόλαβε :) και έδωσε απάντηση .....

Το έχω δοκιμάσει σε πάρα πολλές κασέτες και διαβεβαιώ πως της έχω σώσει και παίζουν ( μόνο 2 κασέτες απο mega drive δεν παίξανε επειδή ήταν χαλασμένες οι πλακέτες ) , δεν παθαίνουν τίποτα , δεν τις γρατζουνάει τις ακίδες η γόμα . ;)
Άβαταρ μέλους
Geo-dude
experienced trainer
experienced trainer
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Δευ 22 Απρ, 2013 12:42 am

Re: GBA SP

Δημοσίευση από Geo-dude »

izolden έγραψε:
Loukas έγραψε:Το εχω διαβασει και εγω καπου αυτη την μεθοδο και μπορω να επιβεβαιωσω οτι λειτουργει οπως και επισης πολυ λεπτο γυαλοχαρτο. Παντα με μετρο ομως και προσεχτικα.

Με πρόλαβε :) και έδωσε απάντηση .....

Το έχω δοκιμάσει σε πάρα πολλές κασέτες και διαβεβαιώ πως της έχω σώσει και παίζουν ( μόνο 2 κασέτες απο mega drive δεν παίξανε επειδή ήταν χαλασμένες οι πλακέτες ) , δεν παθαίνουν τίποτα , δεν τις γρατζουνάει τις ακίδες η γόμα . ;)

Φιλε κατ'αρχας(εστω και αργα)σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου.Παρ'ολα αυτα,ενω δοκιμασα να καθαρισω τις κασετες τοσο με γομα οσο και με οινοπνευμα,τα αρνητικα αποτελεσματα παραμενουν.Αρα σκεφτομαι οτι μαλλον φταινε οι συσκευες μου.Ξερεις αν μπορω να κανω κατι γι'αυτες?
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: GBA SP

Δημοσίευση από Andreecko »

Geo-dude έγραψε:
izolden έγραψε:
Loukas έγραψε:Το εχω διαβασει και εγω καπου αυτη την μεθοδο και μπορω να επιβεβαιωσω οτι λειτουργει οπως και επισης πολυ λεπτο γυαλοχαρτο. Παντα με μετρο ομως και προσεχτικα.

Με πρόλαβε :) και έδωσε απάντηση .....

Το έχω δοκιμάσει σε πάρα πολλές κασέτες και διαβεβαιώ πως της έχω σώσει και παίζουν ( μόνο 2 κασέτες απο mega drive δεν παίξανε επειδή ήταν χαλασμένες οι πλακέτες ) , δεν παθαίνουν τίποτα , δεν τις γρατζουνάει τις ακίδες η γόμα . ;)

Φιλε κατ'αρχας(εστω και αργα)σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου.Παρ'ολα αυτα,ενω δοκιμασα να καθαρισω τις κασετες τοσο με γομα οσο και με οινοπνευμα,τα αρνητικα αποτελεσματα παραμενουν.Αρα σκεφτομαι οτι μαλλον φταινε οι συσκευες μου.Ξερεις αν μπορω να κανω κατι γι'αυτες?
Αν το κατέχεις με τα ηλεκτρονικά, βρές ένα με χαλασμένη οθόνη και άλλαξε τα εσωτερικά από το κάθε ένα SP.
Έχει χαλάσει η πλακέτα του 99%.

Επίσης, δεν προτείνω τόσο τη γομολάστιχα / γυαλόχαρτο γιατί υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να σας φύγει κάνα πίν και να κλαίτε τη κασέτα.
Αποτελεσματικό από μόνο του είναι το υγρό για μέταλα όπως προαναφέρθηκε που όντως διώχνει τα πάντα δεν θέλει κάτι άλλο, αρκεί να το κάνετε με μπατονέτα.
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Geo-dude
experienced trainer
experienced trainer
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Δευ 22 Απρ, 2013 12:42 am

Re: GBA SP

Δημοσίευση από Geo-dude »

Θα το τσεκαρω και θα ενημερωσω :D
Αλλιως,μαλλον θα το πασαρω σε ενα φιλαρακι που το κατεχει με τα ηλεκτρονικα να το "κοιταξει".

Ευχαριστω που απαντησες!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Kονσόλες-Gaming”