Retro Consoles

Όλα για τις κονσόλες και τα παιχνίδια εκτός των Pokemon θα τα βρείτε εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Retro Consoles

Δημοσίευση από Loukas »

Λοιπον εδω θα συζηταμε για κονσολες παλαιοτερων γενεων. Πιστευω οτι ακομη εχουν κατι να προσφερουν μιας και η καθε μαι εχεςι τα δικα της παιχνιδια που αφησαν το ονομα τους στην ιστορια των βιντεοπαιχνιδιων. Προσωπικα εχω PS2 Sega Dreamcast και Nintendo 64 και ενα συρταρι γεματο Game Boy. Το Nintendo 64 εχει επικα παιχνιδια οπως το αξεχαστο Super Mario 64, το Banjo Kazooie, τα αξεχαστα Zelda τα οποια δεν εχω και ψαχνω και το πρωτοποριακο για τον καιρο του Conker's Bad Fur Day.
Το Sega Dreamcast ηταν μια κονσολα που ηταν πολυ μπροστα για το καιρο που κυκλοφορησε και πιστευω οτι αποσυρθηκε πολυ γρηγορα απο την αγορα. Ηταν η πρωτη κονσολα που ειχε παιχνδια μεσω network καθως και γραφικα που συναγωνιζονταν το PS2. Επισης η μνημη αποθηκευσης παιχνδιων ειχε ενσωματωμενη οθονη επανω και κουμπια ετσι ωστε μπορουσες να να παιξεις και παιχνιδια μονο με την μνημη εαν το παιχνιδι που ειχες save επανω το υποστηριζε. Ειχε παιχνιδια οπως το Shenmue το Jet Grind Radio που ειχουν ακομη θαυμαστες. Επισης υποστηριζει θυρα VGA που υποστηριζει HD αναλυση 480p. Ακουω και τις δικες σας αποψεις επι το θεμα.
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Retro Consoles

Δημοσίευση από Andreecko »

Με το dreamcast δεν το ήξερα ότι έχει vga out! πραγματικά απίστευτο feature, μακάρι να το είχε το nintendo 64 :/, και εγώ είμαι λάτρης του n64 με pokemon stadium 1/2, zelda ocarina of time, lylat wars. ^_^
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Re: Retro Consoles

Δημοσίευση από Loukas »

Pokemon640 έγραψε:Με το dreamcast δεν το ήξερα ότι έχει vga out! πραγματικά απίστευτο feature, μακάρι να το είχε το nintendo 64 :/, και εγώ είμαι λάτρης του n64 με pokemon stadium 1/2, zelda ocarina of time, lylat wars. ^_^
Πραγματικα ωρεα παιχνιδια. Επικα για την εποχη τους. Και ναι εχει το Dreamcast και αυτο ειναι ενα απο τα features που το εκανε πολυ μπροστα για την εποχη του. Μπορω να το χρησιμοποιησω και στην καινουρια HDTV χωρις προβληματα. Το Ν64 νομιζω υποστηριζει RGB νομιζω αν δεν κανω λαθος ετσι?
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Retro Consoles

Δημοσίευση από Andreecko »

η RGB (composite μέσω scart) η S-video (AN βρείς τέτοιο καλώδιο). Φαντάσου ότι (τότε) 1997-2005 υπήρχαν και τηλεοράσεις με DLP τεχνολογία (οπίσθιας προβολής με projectors) που είχαν vga.

Υ.Γ. Υπάρχει και mod που κάνεις το καλώδιο του N64 σε RGB scart, πολλοί λένε ότι αποδίδει καλά σε παλιές TVs.
http://www.gamesx.com/rgbadd/rgbn64.htm
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Re: Retro Consoles

Δημοσίευση από Loukas »

Pokemon640 έγραψε:η RGB (composite μέσω scart) η S-video (AN βρείς τέτοιο καλώδιο). Φαντάσου ότι (τότε) 1997-2005 υπήρχαν και τηλεοράσεις με DLP τεχνολογία (οπίσθιας προβολής με projectors) που είχαν vga.

Υ.Γ. Υπάρχει και mod που κάνεις το καλώδιο του N64 σε RGB scart, πολλοί λένε ότι αποδίδει καλά σε παλιές TVs.
http://www.gamesx.com/rgbadd/rgbn64.htm
Απο οτι βλεπω στο αρθρο δεν μπορει να γινει σε Ευρωπαικα Ν64 δυστυχως. Εχεις δοκιμασει το Ν64 σε καινουρια τηλεοραση? Γιατι σκεφτομαι να φερω το δικο μου και μην το κουβαλαω αδικα αμα δεν παιζει καλα σε widescreen οθονες:p
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Retro Consoles

Δημοσίευση από Andreecko »

δεν το έχω δοκιμάσει σε tft tv, ούτε σε plasma, αν το βάλεις σε κάτι τέτοιο έχε το σε 4:3 ratio.
Οι plasma έχουν τα καλύτερα χρώματα πάντως, μακράν.
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Re: Retro Consoles

Δημοσίευση από Loukas »

Pokemon640 έγραψε:δεν το έχω δοκιμάσει σε tft tv, ούτε σε plasma, αν το βάλεις σε κάτι τέτοιο έχε το σε 4:3 ratio.
Οι plasma έχουν τα καλύτερα χρώματα πάντως, μακράν.
Εχω αγορασει μια LG 32" την lv4500 ειναι LED LCD. Δεν εχω παραπονο κανει μια χαρα την δουλεια της :D Εξαλλου φοιτητης ειμαι. Αλλα δεν ξερω πως θα αντεπεξελθει σε παλιες κονσολες.
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Retro Consoles

Δημοσίευση από Andreecko »

Για φοιτητής παλεύεται η LED/LCD, στη θέση σου θα έπαιρνα CRT για να είμαι και σίγουρος για τις παλιές κονσόλες και για τις καινούριες. (είναι και πολύ οικονομικές στις αγγελίες)

Η μόνη LCD που παίζει άριστα και παλιές και καινούριες κονσόλες είναι η Panasonic TH-42LF30 αλλά δεν υπάρχει στα καταστήματα, μόνο από την αντιπροσωπεία διαθέσιμη.(επαγγελματικό μόνιτορ) το είχα δει στο public.
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Re: Retro Consoles

Δημοσίευση από Loukas »

Pokemon640 έγραψε:Για φοιτητής παλεύεται η LED/LCD, στη θέση σου θα έπαιρνα CRT για να είμαι και σίγουρος για τις παλιές κονσόλες και για τις καινούριες. (είναι και πολύ οικονομικές στις αγγελίες)

Η μόνη LCD που παίζει άριστα και παλιές και καινούριες κονσόλες είναι η Panasonic TH-42LF30 αλλά δεν υπάρχει στα καταστήματα, μόνο από την αντιπροσωπεία διαθέσιμη.(επαγγελματικό μόνιτορ) το είχα δει στο public.
Δεν εχω δοκιμασει ακομη παλια κονσολα επανω της. Θα σου πω εντυπωσεις. Επισης υπαρχει και converter απο VGA σε HDMI για Dreamcast και απο οτι εχω δει στο βιντεακι στο Youtube καινει up scaling το resolution και δεν ειναι και ασχημη η εικονα.
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
Απάντηση

Επιστροφή στο “Kονσόλες-Gaming”