PS Vita

Όλα για τις κονσόλες και τα παιχνίδια εκτός των Pokemon θα τα βρείτε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Shiv
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ 18 Αύγ, 2011 3:01 am
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

PS Vita

Δημοσίευση από Shiv »

Εικόνα
Καταφέρνει λοιπόν βάσει όλων αυτών που καταγράψαμε το PlayStation Vita να χαρακτηριστεί ως ένα πετυχημένο σύστημα και μία πρόταση που μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του σημερινού gamer που ενδιαφέρεται για τη φορητή του ψυχαγωγία; Η απάντηση είναι ένα μεγαλοπρεπές «Ναι». Η οθόνη είναι εξαιρετική και τα χρώματα αποδίδονται με κάθε πιστότητα, ενώ και οι προσθήκες του δεύτερου αναλογικού μοχλού, της οθόνης αφής, αλλά και του πίσω touch panel δίνουν στους developers τη δυνατότητα να πειραματιστούν όσο θέλουν. Η συσκευή κάθεται άνετα στο χέρι του χρήστη με τις δύο ελαστικές επιφάνειες στα πίσω άκρα να βοηθούν την κατάσταση, ενώ η χρήση των δύο αναλογικών μοχλών είναι σχεδόν άριστη και δε θα δυσκολέψει ακόμη και αρχάριους παίκτες.

Το μέγεθός της είναι τέτοιο που να επιτρέπει την άνετη μετακίνηση και τοποθέτησή του σε οποιαδήποτε τσέπη. Από την άλλη, η μεγάλη οθόνη του σχεδόν παρακαλάει για μία ειδική προστατευτική θήκη, έτσι ώστε να αποφύγει ο χρήστης την οποιαδήποτε ζημιά ή τις γρατζουνιές. Όταν δε όλα τα παραπάνω έρχονται σε μία τιμή που φαντάζει προσιτή σε όποιον ενδιαφέρεται για όλα όσα έχει να προσφέρει το PlayStation Vita, η συνταγή της επιτυχίας ολοκληρώνεται. Οι επιλογές που έχει κάνει η Sony σε αυτό τον τομέα μαρτυρούν άλλωστε ένα προϊόν που φωνάζει πως έχει ξεφύγει για τα καλά από την κατηγορία των συσκευών για παιδιά ή για καταναλωτές που απλά θέλουν να παίξουν. Είναι ένα σύγχρονο προϊόν που ακολουθεί όλες τις κλασικές γραμμές σχεδιασμού και ταιριάζει απόλυτα στην εικόνα του σύγχρονου gadget.

Το πώς θα συμπεριφερθεί η αγορά των καταναλωτών, αλλά και των developers είναι ωστόσο κάτι που μένει να δούμε στη συνέχεια. Η Sony με τα μέχρι στιγμής δεδομένα δείχνει να έχει αφήσει στο παρελθόν τις κακές επιλογές του PSP, να έχει αντιληφθεί ότι η δυνατότητα cross platform gameplay είναι ένα χαρακτηριστικό που θα εκτιμήσουν πολλοί καταναλωτές που έχουν αγοράσει ήδη το PS3, ενώ και οι επιδόσεις της μπαταρίας σίγουρα θα κάνουν πολλούς να στρέψουν το βλέμμα τους προς την πρόταση της ιαπωνικής εταιρίας. Αν δούμε και το σύστημα να εμπλουτίζεται ολοένα και περισσότερο μέσω firmware updates, σίγουρα θα έχουμε να κάνουμε με το πιο πλήρες φορητό gaming σύστημα που θα έχει φτάσει στα χέρια μας μέχρι σήμερα.

Πηγή: Enternity
Αν είστε νέοι στο Forum διαβάστε τους κανόνες ;)
Pokemon White FC:4040-5231-4571
3DS FC : 1306 - 6153 - 6742
Άβαταρ μέλους
m_Namikaze
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 9:27 pm
Τοποθεσία: On my pc's chair!!
Επικοινωνία:

Re: PS Vita

Δημοσίευση από m_Namikaze »

Ps Vita... hmmmmm...
Πήγα την προηγούμενη βδομάδα στο πλαίσιο της περιοχής μου για να δω κάποια κινητά. Όταν τα είδα και πήγα να φύγω είδα σε ένα πάγκο στην γωνία το PS να κάθετε και να με περιμένει να το δοκιμάσω :P
Έχοντας ακούσει τόσα καλά/ κακά λόγια για αυτό έσπευσα για να το δω.
Το χέρι μου ήταν χ2 σε πάχος από το ίδιο(με την κακή έννοια το λέω) - σαν άνθρωπος είμαι κάτω από το κανονικό βάρος της ηλικίας μου(το λέω για να μην νομίζετε ότι έχετε να κάνετε με ένα ζώο και γι' αυτό το χέρι μου ήταν χ2 σε πάχος από το PS) :P
Αν το άφηνες από το ύψος του γονάτου σου θα έσπαγε σε 3000 κομματάκια :/
Οι αναλογικοί μοχλοί(2) ήταν πολύ μικροί και δεν με βόλεψαν καθόλου.
Από πλευράς design είναι πολλή ωραία(η πλάτη του μόνο, χαχαχαχαχα, αλήθεια λέω).
Καμία σχέση το να το δεις από το web και από κοντά.
Πραγματικά πριν το δω νόμιζα ότι θα εκπλαγώ(θετικά), αλλά μάλλον ήρθαν τα αντίθετα αποτελέσματα :/
Πραγματικά έμεινα(τελείως) απογοητευμένος :/
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Re: PS Vita

Δημοσίευση από Loukas »

m_Namikaze έγραψε:Ps Vita... hmmmmm...
Πήγα την προηγούμενη βδομάδα στο πλαίσιο της περιοχής μου για να δω κάποια κινητά. Όταν τα είδα και πήγα να φύγω είδα σε ένα πάγκο στην γωνία το PS να κάθετε και να με περιμένει να το δοκιμάσω :P
Έχοντας ακούσει τόσα καλά/ κακά λόγια για αυτό έσπευσα για να το δω.
Το χέρι μου ήταν χ2 σε πάχος από το ίδιο(με την κακή έννοια το λέω) - σαν άνθρωπος είμαι κάτω από το κανονικό βάρος της ηλικίας μου(το λέω για να μην νομίζετε ότι έχετε να κάνετε με ένα ζώο και γι' αυτό το χέρι μου ήταν χ2 σε πάχος από το PS) :P
Αν το άφηνες από το ύψος του γονάτου σου θα έσπαγε σε 3000 κομματάκια :/
Οι αναλογικοί μοχλοί(2) ήταν πολύ μικροί και δεν με βόλεψαν καθόλου.
Από πλευράς design είναι πολλή ωραία(η πλάτη του μόνο, χαχαχαχαχα, αλήθεια λέω).
Καμία σχέση το να το δεις από το web και από κοντά.
Πραγματικά πριν το δω νόμιζα ότι θα εκπλαγώ(θετικά), αλλά μάλλον ήρθαν τα αντίθετα αποτελέσματα :/
Πραγματικά έμεινα(τελείως) απογοητευμένος :/
Νομιζω το αδικεις αν το συγκρινεις με τον ανταγωνιστη του το 3DS ειναι πολυ καλο απο αποψη γραφικων και σε μπαταρια επισης υπαρχει και η εκδοση 3G που το κανει αρκετα καλη συσκευη internet καθως και καλο media player
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
Άβαταρ μέλους
m_Namikaze
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 9:27 pm
Τοποθεσία: On my pc's chair!!
Επικοινωνία:

Re: PS Vita

Δημοσίευση από m_Namikaze »

Loukas έγραψε:
m_Namikaze έγραψε:Ps Vita... hmmmmm...
Πήγα την προηγούμενη βδομάδα στο πλαίσιο της περιοχής μου για να δω κάποια κινητά. Όταν τα είδα και πήγα να φύγω είδα σε ένα πάγκο στην γωνία το PS να κάθετε και να με περιμένει να το δοκιμάσω :P
Έχοντας ακούσει τόσα καλά/ κακά λόγια για αυτό έσπευσα για να το δω.
Το χέρι μου ήταν χ2 σε πάχος από το ίδιο(με την κακή έννοια το λέω) - σαν άνθρωπος είμαι κάτω από το κανονικό βάρος της ηλικίας μου(το λέω για να μην νομίζετε ότι έχετε να κάνετε με ένα ζώο και γι' αυτό το χέρι μου ήταν χ2 σε πάχος από το PS) :P
Αν το άφηνες από το ύψος του γονάτου σου θα έσπαγε σε 3000 κομματάκια :/
Οι αναλογικοί μοχλοί(2) ήταν πολύ μικροί και δεν με βόλεψαν καθόλου.
Από πλευράς design είναι πολλή ωραία(η πλάτη του μόνο, χαχαχαχαχα, αλήθεια λέω).
Καμία σχέση το να το δεις από το web και από κοντά.
Πραγματικά πριν το δω νόμιζα ότι θα εκπλαγώ(θετικά), αλλά μάλλον ήρθαν τα αντίθετα αποτελέσματα :/
Πραγματικά έμεινα(τελείως) απογοητευμένος :/
Νομιζω το αδικεις αν το συγκρινεις με τον ανταγωνιστη του το 3DS ειναι πολυ καλο απο αποψη γραφικων και σε μπαταρια επισης υπαρχει και η εκδοση 3G που το κανει αρκετα καλη συσκευη internet καθως και καλο media player
LoL, ok, ok, να μην τα ισοπεδώνουμε όλα :P
Έχει όντος καλά(ικανοποιητικά) γραφικά και καλή(ικανοποιητική) μπαταρία :P
Τώρα όσον αναφορά τον ανταγωνιστή του το 3DS πιστεύω πως το 3DS είναι αρκετά καλύτερο.
Άλλωστε αυτό λένε και οι πωλήσεις τους.
Αν εξαιρέσουμε βέβαια το πως πρέπει να κάτσεις για να δεις 3D μέσα από το 3DS(χρειάζεται γωνία 30 μοιρών από το ανθρώπινο μάτι, με στραμμένη την οθόνη προς την δύση του ηλίου κ.ο.κ) :P
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Re: PS Vita

Δημοσίευση από Loukas »

m_Namikaze έγραψε:
Loukas έγραψε:
m_Namikaze έγραψε:Ps Vita... hmmmmm...
Πήγα την προηγούμενη βδομάδα στο πλαίσιο της περιοχής μου για να δω κάποια κινητά. Όταν τα είδα και πήγα να φύγω είδα σε ένα πάγκο στην γωνία το PS να κάθετε και να με περιμένει να το δοκιμάσω :P
Έχοντας ακούσει τόσα καλά/ κακά λόγια για αυτό έσπευσα για να το δω.
Το χέρι μου ήταν χ2 σε πάχος από το ίδιο(με την κακή έννοια το λέω) - σαν άνθρωπος είμαι κάτω από το κανονικό βάρος της ηλικίας μου(το λέω για να μην νομίζετε ότι έχετε να κάνετε με ένα ζώο και γι' αυτό το χέρι μου ήταν χ2 σε πάχος από το PS) :P
Αν το άφηνες από το ύψος του γονάτου σου θα έσπαγε σε 3000 κομματάκια :/
Οι αναλογικοί μοχλοί(2) ήταν πολύ μικροί και δεν με βόλεψαν καθόλου.
Από πλευράς design είναι πολλή ωραία(η πλάτη του μόνο, χαχαχαχαχα, αλήθεια λέω).
Καμία σχέση το να το δεις από το web και από κοντά.
Πραγματικά πριν το δω νόμιζα ότι θα εκπλαγώ(θετικά), αλλά μάλλον ήρθαν τα αντίθετα αποτελέσματα :/
Πραγματικά έμεινα(τελείως) απογοητευμένος :/
Νομιζω το αδικεις αν το συγκρινεις με τον ανταγωνιστη του το 3DS ειναι πολυ καλο απο αποψη γραφικων και σε μπαταρια επισης υπαρχει και η εκδοση 3G που το κανει αρκετα καλη συσκευη internet καθως και καλο media player
LoL, ok, ok, να μην τα ισοπεδώνουμε όλα :P
Έχει όντος καλά(ικανοποιητικά) γραφικά και καλή(ικανοποιητική) μπαταρία :P
Τώρα όσον αναφορά τον ανταγωνιστή του το 3DS πιστεύω πως το 3DS είναι αρκετά καλύτερο.
Άλλωστε αυτό λένε και οι πωλήσεις τους.
Αν εξαιρέσουμε βέβαια το πως πρέπει να κάτσεις για να δεις 3D μέσα από το 3DS(χρειάζεται γωνία 30 μοιρών από το ανθρώπινο μάτι, με στραμμένη την οθόνη προς την δύση του ηλίου κ.ο.κ) :P
Eσυ τα ισοπεδωσες ολα κατακριβεια και ουσιαστικα το ειπες και μονος σου οτι το μονο καλυτερο πραγμα που προσφερει το 3ds το οποιο ειναι το 3d δεν ειναι και πολυ καλο...στις πωλησεις λογικο ειναι ποιο πολλους μηνες ειναι στην αγορα αλλα φυσικα ο χρονος θα δειξει ποιο θα διεκδικησει την πρωτια.
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
Άβαταρ μέλους
m_Namikaze
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 9:27 pm
Τοποθεσία: On my pc's chair!!
Επικοινωνία:

Re: PS Vita

Δημοσίευση από m_Namikaze »

Loukas έγραψε:Eσυ τα ισοπεδωσες ολα κατακριβεια και ουσιαστικα το ειπες και μονος σου οτι το μονο καλυτερο πραγμα που προσφερει το 3ds το οποιο ειναι το 3d δεν ειναι και πολυ καλο...στις πωλησεις λογικο ειναι ποιο πολλους μηνες ειναι στην αγορα αλλα φυσικα ο χρονος θα δειξει ποιο θα διεκδικησει την πρωτια.
Δεν λέω γενικά για τις πωλήσεις που έχει κάνει το 3DS και το PS Vita από την στιγμή που βγήκαν, αλλά για τις πωλήσεις της πρώτης βδομάδας μόνο(αλλιώς θα ήταν φανερά άδικο) :P
Όπου εκεί ήταν ίσο το χρονικό διάστημα αλλά τα αποτελέσματα μας έδειξαν πως το 3DS νικάει καθαρά σε πωλήσεις το PS :P
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Re: PS Vita

Δημοσίευση από Loukas »

m_Namikaze έγραψε:
Loukas έγραψε:Eσυ τα ισοπεδωσες ολα κατακριβεια και ουσιαστικα το ειπες και μονος σου οτι το μονο καλυτερο πραγμα που προσφερει το 3ds το οποιο ειναι το 3d δεν ειναι και πολυ καλο...στις πωλησεις λογικο ειναι ποιο πολλους μηνες ειναι στην αγορα αλλα φυσικα ο χρονος θα δειξει ποιο θα διεκδικησει την πρωτια.
Δεν λέω γενικά για τις πωλήσεις που έχει κάνει το 3DS και το PS Vita από την στιγμή που βγήκαν, αλλά για τις πωλήσεις της πρώτης βδομάδας μόνο(αλλιώς θα ήταν φανερά άδικο) :P
Όπου εκεί ήταν ίσο το χρονικό διάστημα αλλά τα αποτελέσματα μας έδειξαν πως το 3DS νικάει καθαρά σε πωλήσεις το PS :P
Δεν μου λεει κατι αυτο προσωπικα...η καθε πλευρα εχει τους fan της. Εγω πιστευω οτι σαν κονσολα το ps vita ειναι καλυτερο. Τωρα οι πωλησεις αν ειναι περισσοτερες ειναι λογικο γιατι το 3DS απευθυνεται σε ποιο παιδικο κοινο και ειναι και ποιο φθηνο αρα λογικα το vita θα το παρει καποιος που θα το επιλεξει για καποιο συγκεκριμενο παιχνιδι η για τις φορητες του ικανοτητες
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
Άβαταρ μέλους
m_Namikaze
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 9:27 pm
Τοποθεσία: On my pc's chair!!
Επικοινωνία:

Re: PS Vita

Δημοσίευση από m_Namikaze »

Επειδή σε βλέπω να επιμένεις στην ανωτερότητα του PS θα σου ξαναπώ πως είναι τελείως διαφορετική η αίσθηση του να το δεις από το web και από κοντά.
Χωρίς παρ' όλα αυτά να ξέρω αν το έχεις δει από κοντά ή όχι :P
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Re: PS Vita

Δημοσίευση από Loukas »

m_Namikaze έγραψε:Επειδή σε βλέπω να επιμένεις στην ανωτερότητα του PS θα σου ξαναπώ πως είναι τελείως διαφορετική η αίσθηση του να το δεις από το web και από κοντά.
Χωρίς παρ' όλα αυτά να ξέρω αν το έχεις δει από κοντά ή όχι :P
Δεν εχω δει το Vita ακομη αλλα σιγουρα δεν νομιζω να ειναι ποιο bulky απο το 3ds το οποιο δεν μου αρεσε οτι σαν αισθηση του 3D του ουτε γενικα σαν κονσολα. Αποψη μου ομως.
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
Άβαταρ μέλους
m_Namikaze
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 9:27 pm
Τοποθεσία: On my pc's chair!!
Επικοινωνία:

Re: PS Vita

Δημοσίευση από m_Namikaze »

Loukas έγραψε:
m_Namikaze έγραψε:Επειδή σε βλέπω να επιμένεις στην ανωτερότητα του PS θα σου ξαναπώ πως είναι τελείως διαφορετική η αίσθηση του να το δεις από το web και από κοντά.
Χωρίς παρ' όλα αυτά να ξέρω αν το έχεις δει από κοντά ή όχι :P
Δεν εχω δει το Vita ακομη αλλα σιγουρα δεν νομιζω να ειναι ποιο bulky απο το 3ds το οποιο δεν μου αρεσε οτι σαν αισθηση του 3D του ουτε γενικα σαν κονσολα. Αποψη μου ομως.
Ok, σεβαστή ^^
Btw, από άποψη 3D του 3DS ούτε κι εμένα μου άρεσε.
Αλλά το style πρέπει να πω πω ήταν αρκετά ωραίο ^^
Απάντηση

Επιστροφή στο “Kονσόλες-Gaming”