Οδηγός επιλογής ενός λειτουργικού συστήματος

Υπάρχει κάποιο τεχνικό θέμα με τον υπολογιστή σας; postαρετέ το εδώ.
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Οδηγός επιλογής ενός λειτουργικού συστήματος

Δημοσίευση από Andreecko »

Σκέφτηκα, μετά από πολλά χρόνια ερευνών, να γράψω αυτό το guide για να λύσει πολλές απορίες πάνω στο θέμα λειτουργικού συστήματος σε Η/Υ.

Σήμερα υπάρχουν στην αγορά και υποστηρίζονται κατά προτεραιότητα:
1.Windows 8 64Bit και Windows 7 64Bit
2.Windows 8 32Bit και Windows 7 32Bit

προσέξτε ότι τα έβαλα μαζί, γιατί η microsoft τα έχει στην ίδια προτεραιότητα του support.
Η υποστήριξη περιλαμβάνει : hot fixes, προβλήματα ασφαλείας, ενημερώσεις (σημαντικές και μη), υποστήριξη σε hardware. Πλήρη support δηλαδή. Το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες εταιρίες παιχνιδιών και λογισμικού σήμερα.

3η θέση είναι τα windws vista (32+64Bit). Για λόγους ότι υπολογιστές 2005 και μετά υποστηρίζουν μόνο αυτό.

Τα windows XP έχουν πάψει να υποστηρίζονται από όλες τις εταιρίες το 2009. Καθώς προκαλούσαν πάρα πολλά προβλήματα σε hardware και εφ΄ όσον τα windows 7 κάλυψαν απόλυτα την αγορά δεν είχαν λόγο ποια να υπάρχουν.
Μη ξεχνάμε ότι είναι λειτουργικό σύστημα του 2001, λίγο μετά τα windows 2000! Οπότε δεν απευθύνεται στο σήμερα ούτε για πλάκα.

Στον υπολογιστή μου τι αξίζει να βάλω η να χρησιμοποιώ;
Εδώ τίθεται ένα ερώτημα, αλλά αυτό έχει άμεση σχέση με το τι hardware υπάρχει.

Πρώτο πράμα που είναι εύκολο να απαντηθεί είναι το πότε αγοράσαμε τον υπολογιστή.
Αν τον αγοράσαμε μετά το 2005, τότε τα windows 7 64Bit είναι μονόδρομος, καθώς μόνο έτσι θα αξιοποιήσουμε καλά τις δυνατοτητές του υπολογιστή μας και δεν θα αντιμετωπίσουμε προβλήματα σε drivers και software που υπάρχει σήμερα.
Καλό είναι να υπάρχουν το λιγότερο 2GB ram, για απλή χρήση, και 4GB ram για gaming/photoshop/σχέδιο.
Προτιμάμε φυσικά και 64Bit προγράμματα για να τρέχουν αξιοπρεπώς και να αξιοποιούν τη ταχύτητα του επεξεργαστή (διαφορετικά χαραμίζεται άσχημα).
Ιδανικές περιπτώσεις για 64Bit είναι : Athlon 64, Athlon FX, AMD FX, AMD Phenom, AMD A8/A10, Pentium 4 (μετά-2005), Pentium D, Core2Duo, Core i3-5-7.
Ιδανικές περιπτώσεις για 32Bit είναι : Intel Atom (netbooks), AMD C-series (Netbooks), Athlon XP η Pentium 4 (προ-2005).
Να γνωρίζετε ότι : 32Bit λειτουργικό σύτημα, αφού διαβάσαμε τις ιδανικές περιπτώσεις πριν, περιορίζονται στα 4GB ram σύνολο.
Τα windows 7 είναι τέλεια σε όλους τους τομείς : internet, games, επαγγελματική χρήση, nas, πολύ χαμηλή κατανάλωση ενέργειας, άριστη υποστήριξη σε hardware και software.

Τα windows 7 σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις έχουν πρόβλημα με υπολογιστές που έχουν Chipset Nforce 4(2005) η AMD Chipset με SB600(2007-2008).
Συμπτώματα : ο driver δεν είναι σωστός η το build είναι προβληματικό.
Σε αυτές τις περιπτώσεις, δοκιμάζουμε νεότερο driver, η άλλη έκδωση του λειτουργικού σε υποέκδωση (build) unmodified SP1 αντί κάποιας πειραγμένης version για παράδειγμα.
Αν παρόλα αυτά αντιμετωπίζετε θέμα, τότε υπάρχει σίγουρα πρόβλημα στον υπολογιστή σας σε επίπεδο hardware και θέλει επισκευή.

Windows Vista : Όσο αφορά τα windows vista, είναι αρκετά παρεξηγημένο λειτουργικό σύστημα. Τα windows vista είναι βασισμένα στα Windows server 2008. Έχουν απίστευτες δυνατότητες διαχείρισης υλικού και λογισμικού, είναι πολύ καλά και σε gaming, και σε περιβάλλον υψηλού φόρου σε δίκτυο. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι απαιτούν τουλάχιστον 2GB ram (για να τρέξουν άνετα) και τραβάνε υψηλό φόρτο i/O με αποτέλεσμα να απαιτούν γρήγορο σκληρό δίσκο (η και SSD η DDR2 RAM drive). Από την άλλη έχουν τέλεια συμβατότητα σε υπολογιστές 2005 - 2008, καθώς κατασκευάστηκαν αποκλειστικά για εκείνη την εποχή.
Είναι ιδανική λύση για απαιτητικό περιβάλλον server η υπολογιστές με Athlon 64 και Nforce chipset, όπου εκεί δίνουν το καλύτερό τους εαυτό χωρίς να παρουσιάζουν κανένα ελάττωμα.

Windows XP : Το πλέον απίστευτα παλιό λειτουργικό σύστημα της microsoft. Όπως ακριβώς θα λέγαμε windows 98 του 2006. Έχει σταματήσει κάθε υποστήριξη λογισμικού από όλες σχεδόν τις εταιρίες. Η microsoft το σταμάτησε οριστικά το 2009 και το support και τις άδειες. Είναι ιδανικό για υπολογιστές που έχουν λιγότερο από 2GB ram (δηλαδή 1,5GB και κάτω) δεν υποστηρίζουν 64Bit (υπολογιστές πριν το 2005 όπως Athlon XP η Pentium 4 η ακόμη ποιο παλιοί) και το υπόλοιπο κομμάτι είναι απίστευτα παλιό : σκληρός δίσκος 20GB και κάτω, κάρτα γραφικών λιγότερο από 256MB, παλιές κάρτες TV, παλιό hardware όπως scanner, printer κ.α.
Το τελευταίο πράμα που έμεινε ζωντανό από τα XP μέχρι να έρθουν τα windows 7 είναι τα netbooks με επεξεργαστή intel atom. Καθώς εκείνα δεν τρέχουν 64Bit και είναι τόσο αργοί όσο ένας επεξεργαστής Intel pentium III. Οπότε σε netbooks με atom επεξεργαστή για τα δεδομένα του 2009 ήταν καλή επιλογή τα XP. Μετα όμως τα πράματα άλλαξαν πάρα πολύ. Καθώς αφού κόπηκε η υποστήριξη στα XP και εφ΄ όσον τα windows 7 δεν έχουν την απαίτηση των vista σε κάποιους τομείς. Τα Windows 7 μπήκαν και στα netbooks, αξιοποιώντας τα όσο γίνεται καλύτερα.
Τα windows XP έχουν ασυμβατότητες και προκαλούν πολλά προβλήματα σε motherboard/laptop που έχουν : Nforce 3,4,5,6,7,8,9, Intel 915 και ύστερα, AMD Chipsets (όλα). Τα προβλήματα που προκαλούν είναι ανεξήγητες καθυστερήσεις, κολλήματα, μπλε οθόνες, αργή ταχύτητα απόκρισης. Οπότε το να τα βάλουμε σε υπολογιστή νεότερο του 2005 είναι αυτοκτονία και δεν συνίσταται. Για να καταφέρουμε να δουλέψουν όλα σωστά είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία ψαξίματος που δεν αξίζει το κόπο σήμερα. Εκτός και μόνο αν έχουμε πολύ σοβαρή υπόθεση όπως ιατρικό μηχάνημα το οποίο υποστηρίζει μόνο XP και περιοριζόμαστε εδώ.

Τέλος, linux είναι ιδανική λύση για οτιδήποτε άλλο εκτός από gaming και κάποιες ειδικές εφαρμογές αν τρέχετε.

προσωπικά έχω :
Windows 7 στα 2 από τα 5 PC μου,
Windows vista σε 1 PC επειδή εκεί τρέχουν καλά και δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.
Στο άλλα 2, έχω windows 98 και 3,11 για να μπορώ να τρέξω κάποια πολύ παλιά παιχνίδια χωρίς emulation αλλά με το φυσικό hardware που απαιτούν.

Εσείς τι λειτουργικό έχετε στον υπολογιστή σας;
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Kingnothing412
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1191
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 3:04 pm
Τοποθεσία: Θρακη
Επικοινωνία:

Re: Οδηγός επιλογής ενός λειτουργικού συστήματος

Δημοσίευση από Kingnothing412 »

Windows 7 scam ultimate edition 64bit masterusualrace reporting in


Ωρεο αρθρο , ξεκαθαριζει αρκετα πραγματα , thanks for posting :)
My trade thread
Gen 4 FC:
3138 7152 8847

Gen 5 FC:
4942 7115 2307
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Re: Οδηγός επιλογής ενός λειτουργικού συστήματος

Δημοσίευση από Loukas »

Ωρεο αρθρο. Αλλα θα μπορουσες να πεις κατι περισσοτερο για linux και να μην δωσεις τοση αγαπη στα Windows. Αλλα ενταξει αφου τα χρησιμοποιεις αποκλειστικα λογικο ειναι να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες γι αυτα
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Οδηγός επιλογής ενός λειτουργικού συστήματος

Δημοσίευση από Andreecko »

Επειδή ξέρω ότι εδώ ελάχιστοι θα έχουν linux περασμένα. Γιαυτό και δεν το εστίασα εκεί.
Το καλό με τα linux distributions είναι ότι δεν έχουν εξάρτηση στο hardware όπως τα windows, μπαίνουν σε όλα τα PC (εντός 18ετίας, από Pentium 100MHz η AMD 486 66Mhz) και αναγνωρίζουν συσκευές εύκολα.

Το μείον είναι ότι πρέπει να γνωρίζεις πως να προσθέτεις/αφαιρείς components, να παίζεις αρκετά με γραμμή εντολών και να πειραματίζεσαι σε αρκετούς τομείς μέσα στο λειτουργικό.
Υπάρχουν άπειρα πράματα να γράψω για linux εκδώσεις αλλά δε νομίζω στη πράξη να τα εφαρμόσουν πολλοί, κυρίως επειδή η βιομηχανία gaming κινείται στη windows αγορά και δεν εστιάζει σε mac και linux λύσεις.(για την ώρα)
Το DirectX της microsoft έχει κυριαρχήσει την αγορά στις κάρτες γραφικών και στους game developers.
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Σαββας
Starter level
Starter level
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ 11 Απρ, 2012 10:41 pm
Τοποθεσία: Τερψιθεα,Γλυφαδα

Re: Οδηγός επιλογής ενός λειτουργικού συστήματος

Δημοσίευση από Σαββας »

Εγω ο καημενος εχω το λαπτοπ που μου εδωσαν στην πρωτη γυμνασιου και εχει Windows XP. Αλλα δουλευει μια χαρα για πανω απο τρια χρονια και μονο μια φορα εκανα service και ακομα τωρα αυτο χρησιμοποιω.
Άβαταρ μέλους
Kingnothing412
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1191
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 3:04 pm
Τοποθεσία: Θρακη
Επικοινωνία:

Re: Οδηγός επιλογής ενός λειτουργικού συστήματος

Δημοσίευση από Kingnothing412 »

Σαββας έγραψε:Εγω ο καημενος εχω το λαπτοπ που μου εδωσαν στην πρωτη γυμνασιου και εχει Windows XP. Αλλα δουλευει μια χαρα για πανω απο τρια χρονια και μονο μια φορα εκανα service και ακομα τωρα αυτο χρησιμοποιω.
>Δωρεαν netbook
>"καημενος"

ναι... :roll:
My trade thread
Gen 4 FC:
3138 7152 8847

Gen 5 FC:
4942 7115 2307
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Οδηγός επιλογής ενός λειτουργικού συστήματος

Δημοσίευση από Andreecko »

(γελάω)

τύφλα να έχουν άτομα που δεν έχουν καν laptop στην κατοχή τους δηλαδή!
εμένα μου κάηκε μόλις η εγγύηση έληξε, και ήθελε κάνα 200άρικο λόγω motherboard. Δεν το επισκεύασα γιατί ήταν πολύ παλιό και είχαν βγει καλύτερα φορητά (φέτος δηλαδή).
Πήγα σε Motorola Atrix + lapdock για να κάνω τα πολύ βασικά (μερικά tabs στο firefox και κάνα mail), η linux διανομή που έχει μέσα δεν έχει καν applications, εγώ τι έπρεπε να θεωρούμαι δηλαδή; xD
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Zaphirom
ace trainer
ace trainer
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2011 7:42 pm
Επικοινωνία:

Re: Οδηγός επιλογής ενός λειτουργικού συστήματος

Δημοσίευση από Zaphirom »

Ή το προσπέρασα ή δεν το έβαλες καν. Ξέρετε (οι λιγότεροι :lol: ) ότι τόσο καιρό δεν έμπαινα γιατί δεν είχα PC και αγόρασα τώρα ένα (ούτε 1 μήνα δεν έχει) laptop με λογισμικό Windows 8. Επειδή έβαλες εδώ τα + και τα - του κάθε λογισμικού, μοίπως έχεις περισσότερες πληροφορίες για το Windows 8;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Οδηγός επιλογής ενός λειτουργικού συστήματος

Δημοσίευση από Andreecko »

Τα win8 ακόμη δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά οι διαφορές είναι μικρές με τα 7.
Προσωπικά τα βάζω στην ίδια κατηγορία αλλά τα 8 θα τα χρησιμοποιούσα μόνο σε toutch screen.

Τόσο χάλια είναι τα οικονομικά εκεί; (Poland) :S πως και δεν είχες τόσο καιρό PC;
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Zaphirom
ace trainer
ace trainer
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2011 7:42 pm
Επικοινωνία:

Re: Οδηγός επιλογής ενός λειτουργικού συστήματος

Δημοσίευση από Zaphirom »

Pokemon640 έγραψε:Τα win8 ακόμη δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά οι διαφορές είναι μικρές με τα 7.
Προσωπικά τα βάζω στην ίδια κατηγορία αλλά τα 8 θα τα χρησιμοποιούσα μόνο σε toutch screen.

Τόσο χάλια είναι τα οικονομικά εκεί; (Poland) :S πως και δεν είχες τόσο καιρό PC;
Δεν μένω Πολωνία απλός πάω εκεί τα καλοκαίρια. Είχαμε ένα μικρό προβληματάκι με τα οικονομικά αλλά τώρα όλα εντάξει. Ο προηγούμενος υπολογιστής χάλασε για τον λόγο χ (προσωπικό λίγο το θεματάκι). :mrgreen:
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Tech support”