Apple General Discussion

Ότι αφορά τους Η/Υ και την τεχνολογία, γενική συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Apple General Discussion

Δημοσίευση από Andreecko »

εδώ η συνέχεια (περί ασχέτων)

Το παρόν thread παραμένει για Apple VS υπόλοιποι.
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Kingnothing412
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1191
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 3:04 pm
Τοποθεσία: Θρακη
Επικοινωνία:

Re: Παραιτήθηκε από CEO της Apple ο Steve Jobs!

Δημοσίευση από Kingnothing412 »

m_Namikaze έγραψε: ΥΓ 2. Θα ήθελα να επισημάνω μια εκνευριστική πράξη που γίνετε από ένα μέλος σε ένα άλλο είναι το να υποστηρίζει αμέσως το ένα μέλος τον Admin(άσχετα για το τι λέει) μόνο και μόνο για την θέση του(πράγμα που φέρνει περισσότερο κόσμο σε αντιπαράθεση με εμένα... :/)

ΥΓ 3. @Kingnothing412: Δεν έχω την αντοχή να σου απαντήσω, ίσως later. Αν και τα διάβασα αυτά που είπες.
Λοιπον εδω εισε πραγματικα οτι νανε. Δεν υποστιριζω τον Admin. Δεν με ενδιαφερει αν ειναι admin η οχι. αλλα οταν εχει δικιο , εχει δικιο , τι να κανουμε. Ξερω και τον εμπιστευομαι βασικα τον 640 οταν ειναι για pc κλπ επειδει εχω ακοθσει απο πολους πως ξερει καλα απο αυτα και απο αλους τοσους irl πως το pc που εχω (που εντομεταξι αυτος το συνδιασε) ειναι φοβερο. Και ετσι και αλιος , μισουσα την apple απο πριν. Απλως τωρα που βλεπω πως δεν ειμαι ο μονος ειπα να πω και εγω την γνωμη μου. Ασχετα αν αυτος ο τυπος που εχει την ιδια αποψη με εμενα ειναι admin η οχι. και το αντιστροφο βασικα. σου φενεται ο 640 να σου μιλαει σαν admin πουθενα? εγω δεν το βλεπω. Σου μιλαει ως απλο μελος και αυτος. Προσοπικα εμενα θα με πειραζε πιο πολυ αν τα ελεγε ολα με πολυ σοβαρο τροπο αν ξερεις τι ενοω. βαρετες εκφρασεις και επισημοτιτες κλπ. :? Τεσπα , απλος προσβληθικα λιγο που νομισες πως ειμαι κανενας τετοιος. ακι στο κατω κατω , αν ειναι να φας προειδοποιηση η τπτ τετοιο μονο και μονο επειδει δεν συμφωνεις μαζι του τι σοι admin ειναι? τεσπα ελπιζω να καταλαβες περιπου τι ενοω , και συγνωμη για την επειθετικοτητα μου και τις εκφρασεις μου αν εχω καμια στραβη :?
My trade thread
Gen 4 FC:
3138 7152 8847

Gen 5 FC:
4942 7115 2307
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Re: Apple General Discussion

Δημοσίευση από Loukas »

Απλα επειδη θελω να εκφερω αποψη στο ολο θεμα. Θα ηθελα να πω οτι δεν ειμαι ειδιμων της Apple και ουτε ξερω εις βαθος τα προβληματα οπως ανεφερε ο Pokemon640 αλλα μπορω να πω οτι οι τιμες ειναι εξωφρενικες σε ολα τους τα προιοντα καθως και το στησιμο ενως κανονικου υπολογιστη απο το 0 συμφερει πολυ περισσοτερο καθως διαλεγεις το καθε κομματι εσυ ο διος και το μελετας αναλογα. Τωρα οποιος εχει χρηματα για πεταμα και θελει Apple ας παρει.
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
Άβαταρ μέλους
Kingnothing412
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1191
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 3:04 pm
Τοποθεσία: Θρακη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kingnothing412 »

Λοιπον , θα αρχησω πρωτα με τα μειονεκτηματα της και μετα τα υπολοιπα πραγματα που μου σπανε πρωσωπικα τα νευρα.


Α' μερος: Macs

Λοιπον , τα macs. Ας δουμε το "Apple Mac Mini MC936Z/A - Desktop pc - Intel Core i7-2630QM 2.0 GHz"
που εχει απο 994 εως 1119 €

Specs:
Επεξεργαστης: Intel Core i7 2630QM / 2.0 GHZ
RAM: 4 GB (installed) / 8 GB (max) - DDR3 SDRAM - 1066 MHz - PC3-8500
Σκληροι δισκοι: 2 x 500GB Serial ATA 7200rpm
Οπτικη μονάδα: 24x (CD) / 8x (DVD)
Καρτα γραφηκών: Intel HD Graphics 3000
Εξοδος εικονας: DVI
Ασυρματο και ενσυρματο δυκτιο: Wi-Fi 802.11a/b/g/n και Ethernet 10/100/1000Mbps
4 θυρες usb
1 x 800Mbps FireWire
1 θυρα HDMI

Τωρα εγω με 851 ευρω εφτιαξα προχειρα αυτο το PC που πιστευω ειναι αρκετα καλυτερο απο το mac.

Specs:
Επεξεργαστης: AMD FX 8120
Μητρηκη: Asrock 990FX Extreme3
Μνημη RAM: G.Skill RipjawsX F3-10666CL9D-8GBXL
Σκληρος δισκος: Western Digital Caviar Green 1TB
Καρτα γραφικων: Asus Radeon HD6770 1GB GDDR5
Τροφοδοτικο: Corsair Enthusiast Series TX850 V2
*εκινο το πραμα τεσπα για CD που δεν ξερω πως λεγεται*: Pioneer BDR-206
Και τελος το κουτι: Akasa VenomToxic (επειδη βαριομουν να ψαξω για καλυτερο :P )

Τωρα οκ θα μου πειτε ειναι διαφορετικα ειδη και πολυ μικροτερο το mini mac οποτε δεν μπορω να τα συγκρινω αλλα πιστευω δεν ειναι καλυτερο απο το Samsung RF711-S02GR (i7-2630QM/6GB/1TB) , Samsung RF711-S04 (i7-2670QM/8GB/1TB) η το HP Pavilion dv6-6b19 ev/sv (i7-2670QM/8GB/1TB).

οσο για τα mac pro ας μην σχολιασω καλυτερα.......(βασικα αυτο ακροιβος θα κανω τωρα αλλα τεσπα :P )
Λοιπον , Apple Mac Pro 12-Core
Απο 4990 εως 5399€

Specs:
Επεξεργαστης: 2x Intel 2.66 GHz 6-Core Intel Xeon Westmere
Σκληρος δίσκος: 1TB Serial ATA (7200rpm)
Μνημη: 6GΒ (6x1GB) DDR3-SDRAM ECC DIMMS στα 1066MHz
Καρτα γραφικών: ATI Radeon HD 5770 1 GB
Αλλες θυρες: Dual Link DVI, Mini DisplayPort
Θυρες: USB 5 Θύρες USB 2.0
Οπτικος δισκος: 1χ 18x SuperDrive

Για περιπου 2764 ευρω εγω εφτιαξα αυτο το PC (παλι προχειρα γιατι βαριεμαι να καθομαι να αναλυω 1-1 τα κοματια) που πιστευω πανω-κατω ειναι αρκετα καλυτερο απο τον mac.

Specs:
Μητρηκη: Asrock Fatal1ty 990FX Professional
Επεξεργαστης: 2x AMD FX 8150
Σκληρος δίσκος: OCZ 1TB RevoDrive Hybrid RVDHY-FH-1T Solid State Drive PCI-E SSD
Μνημη: G.Skill RipjawsX F3-10666CL9Q-32GBXL (8Gx4)
Καρτα γραφικών: Asus Radeon HD7970 3GB DirectCU II
Τροφοδοτικο: Enermax Platimax 1500W
Οπτικος δισκος: 1χ HP 16X SATA Blu-ray Writer (AR482AA)
Κουτι: Thermaltake Level 10 GT Snow Edition

Tωρα δεν εκατσα να αναλυσω 1-1 τα specs του mac ουτε απ το pc που εφτιαξα εγω αλλα αν εψαχνα σοβαρα ισως να εβρισκα και πιο καλα/φτηνα κοματια. Αν δες σε επεισα ακομα ας φτιαξουμε ενα pc με τα ιδια specs που εχει το mac να δουμε ποσο θα μας βγει....(μερικα κοματια δεν μπορεσα να τα βρω ξεχωριστα οποτε θα βαζω αυτα που μοιαζουν το περισοτερο σε αυτα του mac , παντα να ειναι καλυτερα αυτα του δικου μου PC αν εχω επιλογη μονο να βαλω καλυτερο η χειροτερο απο αυτο που εχει ο mac)

Specs:
Μητρηκη: EVGA Classified SR-2
Επεξεργαστης: 2x Intel Dell Xeon X5650 374-13393
Σκληρος δίσκος: Western Digital Western Digital Caviar Green 1TB
Μνημη: 6x Kingston D12864H70 1GB DDR3-1066 DIMM
Καρτα γραφικών: Apple HD 5770 1GB Mac Pro
Τροφοδοτικο: Enermax Platimax 1500W
Οπτικος δισκος: 1χ HP 16X SATA Blu-ray Writer (AR482AA)
Κουτι: Antec Mini P180 White

Συνολικη τιμη: 4355 ευρω. (στο περιπου οπως παντα) Και η apple μας το πουλαει 1 χιλιαρικο περιπου παραπανο. (Να σειμιωσουμε οτι ο επεξεργαστης εκανε 1262 ευρω ο ενας. (2524 ευρω και οι 2 μαζι)

οποτε μετα απο αυτο μπορειτε να πειτε πως τα macs αξιζουν τιποτα? με ποιον τροπο δηλαδη? αξιζουν τα λευτα τους λετε? Εχουν καλη ποιοτητα? Τι διαφορα εχουν δηλαδη απο τα υπολοιπα pc , που λετε πως εχουν και καλη ποιοτητα? (και απ οτι βλεπω , αν κρινω απο αυτην την εικονα δεν θα ειναι και πολυ ευκολο να του αλαξεις τα εξαρτηματα αν θελισεις ποτε........)
► Show Spoiler



Β' μερος: iMacs

Λοιπων , πρωτα απ ολα:
Apple iMac 21.5'' 3.06GHz/4GB/500GB
Dell Inspiron One 23 (i3-2100/4GB/1TB)

(Ασχετα οτι και τα 2 ειναι βλακειες) ο Dell και καλυτερα specs εχει και πιο φτηνος ειναι. Χρειαζεται να πω τιποτα αλλο δηλαδη? σοβαρα τωρα. Ενταξι βασικα ας φτιαξουμε ενα pc με ιδιες δυνατοτητες με αυτο το mac:

case : Thermaltake Commander MS-I + Arctic F12 PWM 12 x 12 cm
motherboard : Gigabyte Socket FM1 GA-A75M-UD2H
CPU : AMD A8 3870K
RAM : Kingston Hyper X 8GB DDR3
SSD : Corsair Force Series GT 60GB SATA 3 6Gb/s Solid-State Hard Drive
HDD: Western Digital Caviar Green 1 TB, 32 MB Cache, Sata 3 Gb/s SATA
κάρτα γραφικών : 6550D (onboard στον επεξεργαστή)
PSU : Corsair Power Supply 800W
DVD RW : Samsung DVD±RW SH-222AB
Οθονη: Philips 197E3LSU
πληκτρολογιο: Logitech K200
Ποντικι: Logitech mouse Wired laser LS1

660 ευρω. και ναι , αυτος ειναι ο υπολογιστης μου.(περιπου δηλαδη) Ειναι οσο καλος ειναι και αυτος ο mac απο'τι βλεπω αν οχι καλυτερος. Στα specs δηλαδη. Πιανει αρκετα περισοτερο χωρο απο τον mac. Αλλα απο την αλη αξιζει να πληρωσεις 340 ευρω παραπανο μονο και μονο για αυτο? Αν ναι , παλι ο dell πιο πανο συμφερει πιο πολυ. Απο οπου κια αν το δεις δεν συμφερει καθολου να παρεις imac.



Γ' μερος: Macbooks

Apple MacBook Air 11" 1.4GHz/2GB/128GB
Turbo-X H i726-812 SSD 2VR (i7-2670QM/8GB/12GB)

και

Apple MacBook Pro 17" (i7/4GB/256GB)
Dell Alienware M17xR3 (i7-2630QM/8GB/1.5TB)
Το macbook ειναι κατα ελαχιστα καλυετρο απο το alienware που δειχνω. (και παλι εχει πολυ περισοτερη μνημη και πολυ καλητερη καρτα γραφικων). Και δες τις τιμες............
επεισεις πριν πεις πως παλι καλυτερος ειναι ο macbook (που δεν ειναι) δες αυτο
Dell Precision M6600 (i7-2720QM/8GB/628GB)
Ενταξι. αυτο δεν εχει μεγαλη διαφορα αλλα παλι καλυτερο ειναι. :roll: Τεσπα δεν νομιζω να χρειαζεται να πω και τιποτα αλλο.


Δ' μερος: iphone

Πρωτα απ ολα να πουμε πως σε μιση τιμη περνεις ενα κινητο πολυ παρομοιο σε επειδοσεις σε σχεδον μιση τιμη ( που εχει και ραδιοφονο σε αντιθεση με το iphone :P )
Apple iPhone 4S 64GB
Sony Xperia S

Οι διαφορες αυτων των 2 κινητων ειναι:

iPhone:
Τύπος Οθόνης LED-backlit IPS TFT, capacitive touchscreen, 16M colors
Ανάλυση και Μέγεθος Οθόνης 640 x 960 pixels, 3.5 inches
Φωτογραφική Μηχανή 8 MP
Ισχύς Επεξεργαστή 1000 MHz
Λειτουργικό Σύστημα iOS
Εσωτερική Μνήμη 64000 MB
T9 Όχι
Αναπαραγωγή βίντεο (φορμάτ) H.264, MPEG-4, Motion JPEG, .m4v, .mp4, .mov
Υποστηριζόμενα φορμάτ ήχου AAC, Protected AAC, HE-AAC, MP3, MP3 VBR, Apple Lossless, AIFF, WAV
Ραδιόφωνο Όχι
Διάρκεια Αναμονής 200 hrs
Διαστάσεις 115.2 x 58.6 x 9.3 mm
Βάρος 140 gr
Τιμή: 849.68 €

Sony:
Τύπος Οθόνης LED-backlit LCD, capacitive touchscreen, 16M colors
Ανάλυση και Μέγεθος Οθόνης 720 x 1280 pixels, 4.3 inches
Φωτογραφική Μηχανή 12 MP
Ισχύς Επεξεργαστή 1500 MHz
Λειτουργικό Σύστημα Android
Εσωτερική Μνήμη 32000 MB
T9 Ναι
Αναπαραγωγή βίντεο (φορμάτ) MP4/H.263/H.264/WMV
Υποστηριζόμενα φορμάτ ήχου MP3/eAAC+/WMA/WAV
Ραδιόφωνο Ναι
Διάρκεια Αναμονής 420 hrs
Διάρκεια Ομιλίας 8 hrs
Διαστάσεις 128 x 64 x 10.6 mm
Βάρος 144 gr
Τιμή: 494.67 €

και αν δεν σε επεισα ακομα δες αυτο , ειναι αρκετα ανοτερο απο το iphone αν και εχει περιπου την ιδια τιμη
Samsung Galaxy Note 32GB + Kingston MicroSD 32GB (SDC4/32GB)
Τιμή: 781.19 €

Τωρα αν υπολογισουμε και το SAR αλαζουν τελειως τα πραγματα. Συμφωνα με το αρθρο του 640 στο LP κανενα απο τα παραπανω κινητα (συμπεριλαμβανομενος και το iphone) δεν ειναι καλα κινητα. Σε αυτον τον τομεα μαλον νικαει το Motorola atrix για αναλογια επειδωσεων-τιμης-SAR.


Ε' μερος: ios

Τωρα το ios πιστευω ειναι σχετικα οκ OS αν και πρωσωπικα προτιμω τa android. Γενικα ομως δεν ξερω ακροιβος τι παιζει με αυτα. Βρηκα μερικα vids

για το ios:
[youtube][/youtube]
^Oct 13, 2011
[youtube][/youtube]
^Mar 8, 2012
[youtube][/youtube]
^Oct 17, 2011

για το android (ξερω πως προς το παρων μονο 2 κινητα υπαρχουν με android 4.0 οποτε εβαλα και reviews για το 2.3) :
[youtube][/youtube]
^Dec 10, 2010
[youtube][/youtube]
^Dec 28, 2011
[youtube][/youtube]
^Dec 6, 2011
[youtube][/youtube]
^Oct 21, 2011
[youtube][/youtube]
^Jan 30, 2012

τωρα κρινοντας απο αυτα πιστευω πως δεν εχουν πολλες διαφορες τα 2 αυτα os , και τα 2 καλα ειναι μαλον. Αλλα πρεπει να παραδεχτω πως για την ωρα το siri του ios ειναι καλυτερο απο τα aps του android. Απο την αλλη ομως το android εχει πολλα τετοια προγραματα. Επεισεις το ios βλεπω εχει μερικα προβληματακια......

[youtube][/youtube]
^Mar 20, 2012

Αλλα πραγματικα πιστεω πως εδω ειναι οτι αρεσει στον καθενα. τωρα για το windows phone δεν ξερω , δεν εψαξα βασικα αλλα νομιζω πως το android το περναει οποτε δεν εκατσα να ασχοληθω σοβαρα. το μονο που ξερω ειναι πως και αυτο εχει το προγραματακι "ask ziggy" και πως ειναι και αυτο οσο εξελειγμενο ειναι και τα αλλα 2 περιπου. Παλια παντος το ios ηταν αρκετα καλυτερο απο οποιοδηποτε αλο phone os. Αυτες τις μερεο ομως θα ελεγα πως εχει μινει λιγο πισο. η απλος , το android το περναει. (αναφερομαι πιο πολυ στο apple και το android store)

App stopre (ios)
March 7, 2012 585,000 apps

Android market
2012 February 450,000 apps

Εδω φενεται πως το ios εχει περισοτερα apps. Τι να τα κανεις ομως οταν πρεπει να πληρωσεις για τα περιοστερα απο αυτα? kai πραγματικα εχει διαφορα? Τελοςπαντον εγω λεω σε λιγο θα την αφησει πισο την apple η google.

Οπα , τελικα ξερετε αυτο που ειπα πριν πως το siri ειναι καλυτερο απο τα apps του android? ΑΚΥΡΟ
[youtube][/youtube]
^Nov 1, 2011
μπορει στην Αμερικη να τα πηγενει καλυτερα το siri αλλα απ οτι φενεται σε οποιαδηποτε αλλη χωρα το speaktoit δουλευει πολυ καλυτερα.


ΣΤ' μερος: ipods


Apple iPod Shuffle 2GB 4th Generation:
Χωρητικότητα 2 GB
Υποστηριζόμενα αρχεία MP3, MP3 VBR, WAV, AAC, Protected AAC, Audible (formats 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX, and AAX+), Apple Lossless, AIFF
Υποδοχή σύνδεσης USB 2.0
Συχνότητα απόδοσης 20 Hz - 20 KHz
Μπαταρία 1 x Lithium ion Battery up to 15 hours Audio playback
Έξοδος ακουστικών 3.5 mm jack
LCD οθόνη N/A
Εγγύηση 1 ΕΤΟΣ
Τημη: 47€

Sweex Vidi 4GB Blue:
Χωρητικότητα 4 GB
Υποστηριζόμενα αρχεία MP3, OGG, FLAC, AIFF, WMA, MP2, MP1, ASF, AMV, JPEG, BMP
Υποδοχή σύνδεσης USB 2.0
Συχνότητα απόδοσης 20 Hz - 20000 Hz
Μπαταρία 1 x Lithium polymer Battery up to 8.5 hours (4 hours for video)
Έξοδος ακουστικών Stereo Audio-Out
LCD οθόνη 1.5" Color display, 128 x 128 dpi
Εγγύηση 2 ΧΡΟΝΙΑ
Τημη: 28€

Αλλα επειδει ξερω πως θα βρειτε δικεολογια την μπαταρια ριξτε και μια ματια στο Philips GoGear SA3 ViBE 4GB.............

Apple iPod nano 8GB 6th Generation:
Χωρητικότητα 8 GB
Υποστηριζόμενα αρχεία MP3, MP3 VBR, WAV, AAC, Protected AAC, HE-AAC, Audible (formats 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX, and AAX+), Apple Lossless, AIFF
Υποδοχή σύνδεσης USB 2.0
Συχνότητα απόδοσης 20 Hz - 20 KHz
Μπαταρία 1 x Lithium ion Battery up to 24 hours Audio playback
Έξοδος ακουστικών 3.5 mm jack
LCD οθόνη 1.54" Color LCD display, 240 x 240 pixels
Εγγύηση 1 ΕΤΟΣ
Τημη: 125€

Cowon/iaudio C2 16GB:
Χωρητικότητα 16 GB
Υποστηριζόμενα αρχεία MP3 , DivX , MPEG , JPEG
Υποδοχή σύνδεσης USB 2.0
Συχνότητα απόδοσης (unknown)
Μπαταρία 55 ωρών σε μουσική και 10 ωρών σε video
Έξοδος ακουστικών (Unknown)
LCD οθόνη 2.6" Color LCD display
Εγγύηση 1 ΕΤΟΣ
Τημη: 131€

θα μου πειτε τι να το κανω αν δεν ξερω καν την συχνοτητα αποδοσης.........ε , δεν πιστευω να ειναι χειροτερη απο αυτη της apple. ενοω , δειτε ολα τα υπολοιπα προιοντα και σκευτειτε μονοι σας μετα. :roll: Επεισεις απο αυτα τα 2 vids θα ελεγα πως το cowon ειναι αρκετα καλυτερο και απ το μενου του μονο........

cowon c2
ipod nano

Ακομα σας ενοχλει η συχνοτητα ε? ε σιγα εχω το Philips GoGear SA3 Muse 8GB για backup......... :P οποτε........


Apple iPod Classic 160GB 8th Generation..........επειδη σας χαλουσε το Cowon/iaudio S9 16GB + 4χ V7 MicroSD 32GB Class 4 με 56 ευρω παραπανο και μαλιστα θα μενατε και με 16 GB λιγοτερα!
Εικόνα
(σοβαρα δεν θα κατσω να το αναλυσω καν το συγκεκριμενο.)

Apple iPod Touch 8GΒ 4th Generation:
Χωρητικότητα 8 GB
Υποστηριζόμενα αρχεία MP3, MP3 VBR, AAC, Protected AAC, Audible (formats 2, 3, and 4, Audible Enhanced Audio, AAX, and AAX+), Apple Lossless, AIFF, WAV, H.264, MPEG-4, M-JPEG,
Υποδοχή σύνδεσης USB 2.0
Συχνότητα απόδοσης 20 Hz - 20 KHz
Μπαταρία 1 x Lithium ion Battery up to 40 hours Audio playback or 7 hours Video playback
Έξοδος ακουστικών 3.5 mm jack
LCD οθόνη 3.5" Widescreen Multi-Touch Color LCD display, 960 x 640 pixels
Εγγύηση 1 ΕΤΟΣ
Τημη: 185€

Samsung MP4 player Galaxy S WiFi 4.0 8 GΒ:
Χωρητικότητα 8 GB
Υποστηριζόμενα αρχεία MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, OGG, WAV, FLAC , MP4, 3GP, AVI,WMV, ASF, MKV, FLV , JPEG, BMP, PNG, GIF , doc, docx, xml, txt, rtf, dot, dotx, xls, xlsx, csv, xlt, xltx, ppt, pptx, pot, potx, pps, ppsx, pdf
Υποδοχή σύνδεσης USB 2.0
Συχνότητα απόδοσης (unknown)
Μπαταρία Αυτονομία Πολυμερική μπαταρία λιθίου 2500 mAh , Αυτονομία σε audio ανάγνωση: 60 ώρες , Αυτονομία σε video ανάγνωση: 8 ώρες
Έξοδος ακουστικών 3.5 mm jack
TFT αφής 4" (1280 x 720)
Εγγύηση
Spoiler:
Εικόνα
Τημη: 185€

Ενταξι........να λεμε την αληθεια και αυτο σχεδον το ιδιο χαλι με το ipod ειναι οποτε θα πω πως το Cowon/iaudio S9 8GB ειναι καλυτερο αλλα δεν θα κατσω να το αναλυσω γιατι βαριεμαι. :P
Τεσπα οποτε παει και το ipod..........

ΚΙΑΛΟ δειαλειμα και επιστρεφω. επεισεις αν αναρωτιεστε γιατι στον διαολο το ποσταρω εδω και δεν το αποθηκευω σε word ειναι επειδη δεν το εχω στο pc μου και δεν εχω αρκετο χωρο στον σκληρο μου για να κατεβασω το libre office. Τεσπα δεν τελειωσε το ποστ , θα το κανω επεξεργασια μετα για να συμπληρωσω τα υπολοιπα , εσεις απλος αγνωειστε την υπαρξη του για την ωρα , θα πω σε ξεχωριστο ποστ οταν ειναι ετιμο :P οποτε μην απαντατε ακομα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kingnothing412 την Πέμ 26 Απρ, 2012 5:11 pm, έχει επεξεργασθεί 11 φορές συνολικά.
My trade thread
Gen 4 FC:
3138 7152 8847

Gen 5 FC:
4942 7115 2307
Άβαταρ μέλους
Divided by Zer0
experienced trainer
experienced trainer
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Τετ 24 Αύγ, 2011 1:44 am
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Apple General Discussion

Δημοσίευση από Divided by Zer0 »

Λοιπόν, είδα κι εγώ το thread και επειδή έχουμε συζητήσει με φίλους κι άλλα άτομα τι παίζει με την Apple, ελέω να πω κι εγώ τη γνώμη μου.

Πρώτον, δεν με νοιάζει η Apple σαν εταιρεία γιατί είναι απλώς μια πολυεθνική όπως η Microsoft, η Sony και η Nintendo και το μόνο που τους νοιάζει στο τέλος είναι το κέρδος. Αυτό που νοιάζει εμένα, όπως και όλους τους καταναλωτές νομίζω, είναι τι προσφέρουν σε μας.

Και όπως είναι γνωστό, η Apple το μόνο που προσφέρει είναι ένας τρόπος να πετάξει κανείς λεφτά. Δεν με νοιάζει τι λέει ο οποιοσδήποτε, εγώ ξέρω πολύ καλά ότι ένας μέσος άνθρωπος μπορεί να ικανοποιήσει τις ανάγκες του στα ηλεκτρονικά κτλπ με προϊόντα πολύ μικρότερης χρηματικής αξίας. Με άλλα λόγια, οι αηδίες που κολλάει η Apple στα προϊόντα της ούτε είναι χρήσιμες στην ουσία ούτε αξίζουν τα λεφτά τους. Μετά, ένας καλός επαγγελματίας θα διαλέξει το σύστημα του με βάση αυτά που θέλει αυτός και όχι τα τυποποιημένα συστήματα που του δίνει μια εταιρεία.

Τέλος πάντων, πιστεύω δεν έχει νόημα να διαφωνούμε γι αυτό. Όλοι ξέρουν ότι τα προϊόντα της Apple δεν αξίζουν και ότι τελικά κανένας δεν έχει λεφτά για πέταμα. Το μόνο που αξίζει είναι το marketing τους που κάνει τόσο κόσμο να τα αγοράζει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές και τεχνολογία”