Apple General Discussion

Ότι αφορά τους Η/Υ και την τεχνολογία, γενική συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Παραιτήθηκε από CEO της Apple ο Steve Jobs!

Δημοσίευση από Andreecko »

Καλά ανέχεστε να σας πιάνουν κορόιδα και να σας πουλάνε αέρα; Imac με 2 χιλιάρικα και i7; πάμε καλά;
Χώρια ότι το 70% σε ότι έχει βγάλει η apple σε οθόνες/imac είναι σκάρτο, αυτό που το πάτε; googleάρετε να δείτε πόσοι γραφίστες κλπ είχαν προβλήματα με αυτές τις οθόνες (δακρίζματα, λάθος χρώματα, backlight προβληματικό)
Ακόμη και να προσπεράσω λίγο το «δήθεν» καλό μόνιτορ της apple (& apple cinema), που στη πράξη μια eizo coloredge είναι 8*10^1024 φορές καλύτερη σε όλα και στη μισή τιμή με 5 χρόνια εγγύηση. Τα υλικά και γενικά σε όλο το φάσμα hardware που χρησιμοποιεί η ίδια η apple, δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ διαφορά από τα υπόλοιπα PC της αγοράς, μπορώ σε 10 λεπτάκια να φτιάξω ένα apple-clone με OSX και όλα τα συναφή πακέτο με το 1/4 της τιμής! (συν καλύτερη εγγύηση). Η apple από το 2006-2007, δεν έχει τεχνολογία από τον εαυτό της (ειδικά τώρα). Ο τελευταίος αληθινός MAC που υπήρχε ήταν ο G5 (σε εκδώσεις dual και quad core το 2005 με 2006). Τα intel mac που βγήκαν μετά ήταν στην ουσία εξαρτήματα από τα κοινά PCs, χωρίς καμία διαφορά. Πολλά μοντέλα imac και macbook έχουν πρόβλημα υπερθέρμανσης.
Αν θέλει κάποιος υπολογιστή που να μη lagάρει, ας βάλει SSD. Με μόλις 100-120Ευρώ βρίσκεις, και κάνεις το PC σου 1000 φορές ταχύτερο σε όλα, ακόμη και αν το PC σου είναι 5ετίας, λίγο παραπάνω ram και έναν SSD δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο. Κατά τα ψέματα, οι AMD έχουν γίνει πολύ ποιο ανταγωνιστικοί, με τα ίδια λεφτά που έχει ο i7 920*, αγοράζεις phenom 2 x6 η bulldozer (phenom FX 8-core) και έχεις ότι ποιο δυνατό υπάρχει στην αγορά και σε καλύτερη τιμή.

*=εδώ και πολλούς μήνες ο i7 έχει αντικατασταθεί με τον sandy bridge –E (s2011) 39xx series, αλλά μια motherboard έχει 250-500Ευρώ και ένας cpu 500 με 1000Ευρώ~.

Και κλείνοντας, να αναφέρω ότι με 2 χιλιάρικα, αγοράζεις μια eizo coloredge CG223W και με τα άλλα 910Ευρώ υπόλοιπο, φτιάχνεις ένα αξιοπρεπές υπολογιστή με SSD, 8-16GB ram, AMD FX, δυνατή κάρτα γραφικών. Στο οποίο είσαι 100 με 1000 φορές ταχύτερος από το imac i7 της κιρά μαρίκας η της κάθε ξανθιάς.

Υ.Γ. Steve jobs is dead, ελπίζω αυτό να το ξέρετε :trollface:
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Kingnothing412
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1191
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 3:04 pm
Τοποθεσία: Θρακη
Επικοινωνία:

Re: Παραιτήθηκε από CEO της Apple ο Steve Jobs!

Δημοσίευση από Kingnothing412 »

μισω και εγω την apple. το ηξερα πως δεν αξιζε τα λευτα της σε τιποτα. Πανω κατω τα ιδια γινονται και με το iphone. Οι τονου προπαγκανδας φτενε........... :roll:
My trade thread
Gen 4 FC:
3138 7152 8847

Gen 5 FC:
4942 7115 2307
Άβαταρ μέλους
m_Namikaze
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 9:27 pm
Τοποθεσία: On my pc's chair!!
Επικοινωνία:

Re: Παραιτήθηκε από CEO της Apple ο Steve Jobs!

Δημοσίευση από m_Namikaze »

Pokemon640 έγραψε:Καλά ανέχεστε να σας πιάνουν κορόιδα και να σας πουλάνε αέρα; Imac με 2 χιλιάρικα και i7; πάμε καλά;
Χώρια ότι το 70% σε ότι έχει βγάλει η apple σε οθόνες/imac είναι σκάρτο, αυτό που το πάτε; googleάρετε να δείτε πόσοι γραφίστες κλπ είχαν προβλήματα με αυτές τις οθόνες (δακρίζματα, λάθος χρώματα, backlight προβληματικό)
Ακόμη και να προσπεράσω λίγο το «δήθεν» καλό μόνιτορ της apple (& apple cinema), που στη πράξη μια eizo coloredge είναι 8*10^1024 φορές καλύτερη σε όλα και στη μισή τιμή με 5 χρόνια εγγύηση. Τα υλικά και γενικά σε όλο το φάσμα hardware που χρησιμοποιεί η ίδια η apple, δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ διαφορά από τα υπόλοιπα PC της αγοράς, μπορώ σε 10 λεπτάκια να φτιάξω ένα apple-clone με OSX και όλα τα συναφή πακέτο με το 1/4 της τιμής! (συν καλύτερη εγγύηση). Η apple από το 2006-2007, δεν έχει τεχνολογία από τον εαυτό της (ειδικά τώρα). Ο τελευταίος αληθινός MAC που υπήρχε ήταν ο G5 (σε εκδώσεις dual και quad core το 2005 με 2006). Τα intel mac που βγήκαν μετά ήταν στην ουσία εξαρτήματα από τα κοινά PCs, χωρίς καμία διαφορά. Πολλά μοντέλα imac και macbook έχουν πρόβλημα υπερθέρμανσης.
Αν θέλει κάποιος υπολογιστή που να μη lagάρει, ας βάλει SSD. Με μόλις 100-120Ευρώ βρίσκεις, και κάνεις το PC σου 1000 φορές ταχύτερο σε όλα, ακόμη και αν το PC σου είναι 5ετίας, λίγο παραπάνω ram και έναν SSD δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο. Κατά τα ψέματα, οι AMD έχουν γίνει πολύ ποιο ανταγωνιστικοί, με τα ίδια λεφτά που έχει ο i7 920*, αγοράζεις phenom 2 x6 η bulldozer (phenom FX 8-core) και έχεις ότι ποιο δυνατό υπάρχει στην αγορά και σε καλύτερη τιμή.

*=εδώ και πολλούς μήνες ο i7 έχει αντικατασταθεί με τον sandy bridge –E (s2011) 39xx series, αλλά μια motherboard έχει 250-500Ευρώ και ένας cpu 500 με 1000Ευρώ~.

Και κλείνοντας, να αναφέρω ότι με 2 χιλιάρικα, αγοράζεις μια eizo coloredge CG223W και με τα άλλα 910Ευρώ υπόλοιπο, φτιάχνεις ένα αξιοπρεπές υπολογιστή με SSD, 8-16GB ram, AMD FX, δυνατή κάρτα γραφικών. Στο οποίο είσαι 100 με 1000 φορές ταχύτερος από το imac i7 της κιρά μαρίκας η της κάθε ξανθιάς.

Υ.Γ. Steve jobs is dead, ελπίζω αυτό να το ξέρετε :trollface:
Δυστυχώς ή ευτυχώς θα πρέπει να διαφωνήσω με εσένα και τον Kingnothing412.
Ok, δεν είπα ότι είμαι και φανατικός της Apple αλλά σίγουρα δεν αξίζει αυτόν τον τρόπο ο Jobs.
Το ότι πήρα το βιβλίο του δεν σημαίνει τίποτα, ίσα ίσα που θέλω να μάθω πως ένας άνθρωπος έγινε τόσο επιτυχημένος και μάλιστα μετά από τα δύσκολα χρόνια που πέρασε καθ' όλη την διάρκεια της ζωής του.
Που και ως γνωστών ενώ είχε φτιάξει την Apple μαζί με έναν συνέταιρό του τον πέταξαν έξω από την ίδια του την εταιρία...
Αλλά απ' ότι φαίνεται η μαχητικότητα και η "κακία" σου απέναντι στον Jobs δεν προέρχεται από εμένα.
Ok, σίγουρα δεν είναι καθόλου προσγειωμένες οι τιμές σε όλα του τα προϊόντα.
Αλλά i) είχε κάνει πάταγο με τα προϊόντα του όσο και αν δεν σου αρέσει, ii) δεν γίνετε να είναι όλοι(έστω οι περισσότεροι) πελάτες της Apple να είναι τόσο δυσαρεστημένοι όσο μας παρουσίασες διότι αλλιώς η Apple δεν θα είχε τέτοια φήμη και προφανώς τόσους αγοραστές.
Δεν γίνεται όλοι οι αγοραστές της Apple να ήταν αφελείς και τελείως άσχετοι με τα PC's διότι 2000+ ευρώ δεν τα δίνεις έτσι.
Επίσης η Apple έβγαλε ολόκληρο δικό της λειτουργικό σύστημα που όπως και να το κάνουμε δεν είναι ένα απλό θεματάκι.
Ως γνωστών όμως ο Jobs ήθελε να βγάλει "γρήγορο χρήμα" και δεν είχε την υπομονή του Gates.
Γι' αυτό ανέβαζε τις τιμές του σε όλα του τα προϊόντα.
Ok, σίγουρα καλύτερη λύση θα ήταν να πάρει κάποιος έναν Intel Core i7-3930K @ 3.20GHz και μια ανάλογη κάρτα γραφικών(+ τα άλλα εξαρτήματα) για να του έβγαινε προφανώς καλύτερο το PC αλλά και η τιμή.
Δεν είμαι fan του Jobs(λόγο του ότι έχω το IPod και ξέρω πόσο χάλια τα έχει κάνει όλα εκεί) αλλά ούτε και εχθρός του, και ιδικά σε τέτοιο βαθμό.
Εγώ πάντως με το IPod μου έχω μείνει ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος τα τελευταία 2-3 χρόνια όσον αναφορά τις ζημιές/ βλάβες/ προβλήματα/ κολλήματα κ.α. που τόσο κακολογείς.
Αν εξαιρέσουμε το ότι δεν μπορώ να ανταλλάξω τίποτα με άλλες φορητές συσκευές(πράγμα το οποίο είναι πολύ εκνευριστικό) μέσω bluetooth και το ότι χρειάζομαι το iTunes για να μεταφέρω τα αρχεία που επιθυμώ από το PC μου εκεί κατά τα άλλα το IPod είναι τέλειο.
Και αν με ρωτήσεις που την βλέπεις την τελειότητα με τόσα προβλήματα θα σου πω πως όλα αυτά λύνονται πολύ εύκολα με ένα απλό, γρήγορο, και καθόλου παράνομο jailbreak!
Μετά από το jailbreak που έκανα στο IPod μου δεν έχω κανένα παράπονο(ούτε μπαταρίας, ούτε οθόνης, ούτε κολλήματος, ούτε τίποτα).
Tespa, από πλευράς IPhone/ IPod/ IPad είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μετά από ένα jailbreak.
Τώρα για τους υπολογιστές...
Σίγουρα ένας υπολογιστής iMac έχει άλλες δυνατότητες και ιδικά όταν θες να τον χρησιμοποιήσεις για ιδικές δουλειές π.χ. το να βγάζεις προγράμματα στο App Store που σου είναι απαραίτητος για να καταλάβεις πως λειτουργούν όλα και να πράξεις ανάλογα.
Σκοπεύω να πάρω iMac διότι το χρειάζομαι για την δουλειά που σου προανέφερα.
Έχουμε στο σπίτι ήδη ένα laptop(http://www.msystems.gr/index.php?catego ... duct=13513) και διάφορα άλλα stable PC's δευτέρας κατηγορίας.
Δεν χρειάζομαι κάτι πιο δυνατό και γι' αυτό τον iMac δεν τον παίρνω για να τον συγκρίνω με το άλλο μου PC(που προφανώς θα είναι καλύτερο).
Εν κατακλείδι θέλω να σου πω πως δεν είναι τόσο χάλια ο Jobs και τα προϊόντα του όσο νομίζεις.
Τέλος θα ήθελα να δείξεις λίγο σεβασμό στον Jobs... το λέω για αυτήν την τελευταία φράση που είπες στο post η οποία με πλήγωσε καθώς δεν πίστευα ότι θα είσαι τόσο σκληρός μαζί του την ώρα που διάβαζα το υπόλοιπο post :/
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Παραιτήθηκε από CEO της Apple ο Steve Jobs!

Δημοσίευση από Andreecko »

Τη τελευταία γραμμή δε την έγραψα από κακία (και μάλλον τη πήρες στραβά), αν και ο Jobs είχε μεν ζήλο για την εταιρία που ο ίδιος έφτιαξε (λογικό) αλλά δεν θεοποιεί αυτό κάτι, ούτε αναιρεί τις αμαρτίες-προβλήματα των προϊόντων του (ομιλώ ως έμπειρος τεχνικός Η/Υ όχι ως άσχετος).
Όταν αγοράζεις ένα (για παράδειγμα) iphone, έχεις την απαίτηση να έχεις τα πάντα, έλα όμως που δεν έχεις:
1.Bluetooth
2.είναι 1/5 της ταχύτητας από κάποιο Motorola η HTC του ίδιου budget
3.Έχει λιγότερα apps από τον ανταγωνισμό (Android)
4.Δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράματα, μόνο αν το κάνεις jailbreak(που χάνεις την εγγύηση) κερδίζεις μερικά συν.
5.Δεν ξέρεις τι τρέχει το κάθε app στον κώδικα του. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που στη Τουρκία ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ το συγκεκριμένο κινητό, όταν η ίδια η apple αρνείται να δώσει τον κώδικα της (ποιος ξέρει τι έχει μέσα; ) αλλά ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ! (για τους τούρκους), είναι η απόδειξη ότι έχουν κυβέρνηση με αργές.
6.Ποιοτικό hardware, ναι φίλε, ΔΕΝ το έχεις ούτε εκεί!, ποιος θα ξεχάσει, τις προβληματικές οθόνες, που στα 5 νεκρά πίξελ μόνο το δέχεται η εγγύηση, που το τζάμι μπροστά σπάει με ένα πέσιμο(στο κάτω κάτω η LG φτιάχνει την οθόνη όχι η Apple), που δεν μπορείς να αλλάξεις μπαταρία εύκολα (η οτιδήποτε), και στο φινάλε :
7.Wireless με προβλήματα συμβατότητας με ρούτερ, από εσωτερικό στέλεχος του ΟΤΕ ξέρω ότι τα iphone δεν είναι συμβατά καθόλου με πάρα πολλά ρούτερ στην αγορά. Το καλύτερο το έχω για το τέλος:
8.ΧΑΛΙΑ σήμα, ποιος θα ξεχάσει το 4S που έχει πρόβλημα στη κεραία; Η λήψη σήματος είναι απαράδεκτη και απογοητευτική, ακόμη και χειρότερη από ένα κινητό των 20Ευρώ.(δοκιμασμένα)

Με το 1/3 σε λεφτά, έχω το Motorola Atrix, είναι 4 φορές ταχύτερο από το iphone 4S, έχω Bluetooth, Android + ένα σωρό apps, free εφαρμογές από τη μάνα του, μπορώ να γράψω ότι πρόγραμμα θέλω για το κινητό μου στο τζάμπα (η apple απαιτεί 500Ευρώ για το SDK!). Το υποστηρίζει ολόκληρη η Google και η ίδια η Motorola το Android πλέον. Έχει καλύτερη οθόνη και καλύτερη εγγύηση στη συσκευή με ποιο ευνοϊκούς όρους. Τέλεια λήψη σήματος (σε όλα, Bluetooth+wireless+κινητή+GPS{που το iphone ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ GPS!}) και τη χαμηλότερη τιμή SAR για τη κατηγορία του. Η δε μπαταρία κρατάει 5 φορές περισσότερο από το σάπιο iphone (και 1 εβδομάδα ακόμη) και η αντοχή στα κτυπήματα είναι απίστευτη, αν τα έκανα τα ίδια σε iphone 4S θα είχε γίνει θρύψαλα από τη 1η μέρα. Στα κινητά μόνο η Motorola ξέρει και βγάζει τέτοια αξιόλογα κινητά, έχει καθαρά το μονοπώλιο (είτε σου αρέσει είτε όχι).

Να σου πω για τα tablets; να σου πω για τα ipod; έχω άπειρα πράματα να γράψω εδώ μέσα, και από εσωτερικά στελέχη στην Rainbow (που είναι το service της Apple στην Ελλάδα) και από πελάτες σε ΜΕΓΑΛΕΣ εταιρίες, εφημερίδες, γραφίστες, αρχιτέκτονες. Έχουν παρατήσει ΟΛΟΙ την Apple πλέον εδώ και χρόνια. ΕΣΥ δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμη.

Όσο αφορά για το λειτουργικό της Apple (δήθεν λειτουργικό) οφείλω να σου αποδείξω ότι κάνεις ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ! Γιατί πρώτον, το λειτουργικό δεν είναι δικό της, ανήκει στην οικογένεια των linux λειτουργικών συστημάτων (οι εντολές στο κέλυφος είναι 80% ίδιες), απλά η apple αφού αντέγραψε ένα κέλυφος, και ένα πυρήνα, ξεκίνησε να γράφει κώδικα πάνω στο ήδη υπάρχον linux και δεύτερον, οι βιβλιοθήκες και οι συναρτήσεις του λειτουργικού είναι κλειδωμένες, ώστε να ασκεί έλεγχο μόνο η apple (αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχει υποστήριξη από τις εταιρίες λογισμικού, ακόμη και με την Adobe στα μαχαίρια είναι ακόμη).

Όσο αφορά της πωλήσεις και ότι λες, και εκεί είσαι 100% ΛΑΘΟΣ! γιατί:
1.Η Apple θέλει το ΓΡΗΓΟΡΟ ΧΡΗΜΑ, αδιαφορεί πλήρως για το τι δίνει στο κόσμο (το είπε και ο jobs σε διάλεξη : απορώ γιατί με υποστηρίζουν τόσα κορόιδα )
2.H Apple το μόνο που πουλάει είναι «αέρας», και αυτό γιατί αυτό που πουλάει ΔΕΝ αντιπροσωπεύει αυτό που προσφέρει (είπα πριν για iphone, είπα για imac), εσύ δεν κατάλαβες λέξη βέβαια στο προηγούμενο πόστ αλλιώς δεν θα απάνταγες έτσι. (θα το εξηγήσω αμέσως στο 3)
3.Η Apple «ποντάρει» στην ασχετήλα του κοσμάκη, τα διαφημιστικά μπάνερ γράφουν : πάρε imac(η macbook), γιατί δεν κολλάει ιούς! Γιατί ρε φίλε να πάρω το σάποιο φρούτο και να μη βάλω linux στο PC μου 10ετίας; το ίδιο αποτέλεσμα θα έχω πάλι. Ούτε ιούς θα κολλάω και θα τρέχει γρηγορότερα από το καινούριο σου «δήθεν»-MAC!
4.ΟΛΑ αυτά που κατάφερε η apple μέχρι σήμερα είναι γιατί εφάρμοσε marketing (χωρίς αποδείξεις τις περισσότερες φορές), έχει δώσει ΑΠΕΙΡΑ λεφτά σε διαφημίσεις παντού, και κάνει τα 3 προηγούμενα που μόλις ανέφερα. ΝΑΙ ο κόσμος είναι πολύ αφελής (και με αποδείξεις!), η κιρά μαρίκα θα σκάσει τα χιλιάρικα να πάρει το μουράτο «imacάκι» της για να δείξει ότι κάτι έχει, και θα πιστή ο γκόμενος από απέναντι ότι είναι «δήθεν» καλό.

Οι τιμές δεν ανεβήκαν ποτέ, ήταν εξ’ αρχής υπερτιμημένες(ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ APPLE), γιατί αν το iphone είχε 200Ευρώ, η εταιρία θα χρώσταγε αρκετά δισεκατομμύρια μόνο και μόνο για τα διαφημιστικά και το «αέρα» marketing που έχει φτιάξει. (και θα έπεφτε έξω) όπως έπαθε η sony και η Samsung πρόσφατα στις τηλεοράσεις. Στον αντίποδα αν δεν διαφήμιζε το προϊόν και είχε πάλι 200Ευρώ το iphone, θα το βάζαμε στο ίδιο καλάθι με το Xperia (X8 X10, X10 mini, και pro). Για τον απλούστερο λόγο ότι είναι ΣΑΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ! Το οποίο δεν προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο, το αγοράζουν μόνο όσοι δεν έχουν καμία επαφή με πληροφορική και πατάνε απλά ένα κουμπί για «return» η 1 κλίκ λιγότερο και χαίρονται, λένε ότι έχουν “iphone”.

Καλό διάβασμα άλλη φορά. Αυτό ήταν ένα μικρό παράδειγμα, και είναι λογικό στο φινάλε για εμένα προσωπικά να έχει την ίδια αξία ο θάνατος του jobs με το «ωχ! Πάτησα ένα μυρμήγκι, τι κρίμα!», όπως επίσης ο θάνατος ενός Καραμανλή – Παπούλια – Παπανδρέου(και όποιον άλλο μέσα στη βουλή).
Αν επιμένεις να σε πιάνουν κορόιδο και να αγοράσεις imac, δικαίωμα σου, αν θες να αγοράσεις ένα υπολογιστή αξιοπρεπές, ζήτα το στο ανάλογο thread, η πολύ απλά, πέρασε το OSX της Apple στο καινούριο σου laptop της dell, και θα έχεις σαν κύριος, MAC OSX στο laptop σου, τόσο απλά! ΤΖΑΜΠΑ ΚΙΟΛΑΣ!
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Kingnothing412
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1191
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 3:04 pm
Τοποθεσία: Θρακη
Επικοινωνία:

Re: Παραιτήθηκε από CEO της Apple ο Steve Jobs!

Δημοσίευση από Kingnothing412 »

m_Namikaze έγραψε:
Pokemon640 έγραψε:Καλά ανέχεστε να σας πιάνουν κορόιδα και να σας πουλάνε αέρα; Imac με 2 χιλιάρικα και i7; πάμε καλά;
Χώρια ότι το 70% σε ότι έχει βγάλει η apple σε οθόνες/imac είναι σκάρτο, αυτό που το πάτε; googleάρετε να δείτε πόσοι γραφίστες κλπ είχαν προβλήματα με αυτές τις οθόνες (δακρίζματα, λάθος χρώματα, backlight προβληματικό)
Ακόμη και να προσπεράσω λίγο το «δήθεν» καλό μόνιτορ της apple (& apple cinema), που στη πράξη μια eizo coloredge είναι 8*10^1024 φορές καλύτερη σε όλα και στη μισή τιμή με 5 χρόνια εγγύηση. Τα υλικά και γενικά σε όλο το φάσμα hardware που χρησιμοποιεί η ίδια η apple, δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ διαφορά από τα υπόλοιπα PC της αγοράς, μπορώ σε 10 λεπτάκια να φτιάξω ένα apple-clone με OSX και όλα τα συναφή πακέτο με το 1/4 της τιμής! (συν καλύτερη εγγύηση). Η apple από το 2006-2007, δεν έχει τεχνολογία από τον εαυτό της (ειδικά τώρα). Ο τελευταίος αληθινός MAC που υπήρχε ήταν ο G5 (σε εκδώσεις dual και quad core το 2005 με 2006). Τα intel mac που βγήκαν μετά ήταν στην ουσία εξαρτήματα από τα κοινά PCs, χωρίς καμία διαφορά. Πολλά μοντέλα imac και macbook έχουν πρόβλημα υπερθέρμανσης.
Αν θέλει κάποιος υπολογιστή που να μη lagάρει, ας βάλει SSD. Με μόλις 100-120Ευρώ βρίσκεις, και κάνεις το PC σου 1000 φορές ταχύτερο σε όλα, ακόμη και αν το PC σου είναι 5ετίας, λίγο παραπάνω ram και έναν SSD δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο. Κατά τα ψέματα, οι AMD έχουν γίνει πολύ ποιο ανταγωνιστικοί, με τα ίδια λεφτά που έχει ο i7 920*, αγοράζεις phenom 2 x6 η bulldozer (phenom FX 8-core) και έχεις ότι ποιο δυνατό υπάρχει στην αγορά και σε καλύτερη τιμή.

*=εδώ και πολλούς μήνες ο i7 έχει αντικατασταθεί με τον sandy bridge –E (s2011) 39xx series, αλλά μια motherboard έχει 250-500Ευρώ και ένας cpu 500 με 1000Ευρώ~.

Και κλείνοντας, να αναφέρω ότι με 2 χιλιάρικα, αγοράζεις μια eizo coloredge CG223W και με τα άλλα 910Ευρώ υπόλοιπο, φτιάχνεις ένα αξιοπρεπές υπολογιστή με SSD, 8-16GB ram, AMD FX, δυνατή κάρτα γραφικών. Στο οποίο είσαι 100 με 1000 φορές ταχύτερος από το imac i7 της κιρά μαρίκας η της κάθε ξανθιάς.

Υ.Γ. Steve jobs is dead, ελπίζω αυτό να το ξέρετε :trollface:

Δυστυχώς ή ευτυχώς θα πρέπει να διαφωνήσω με εσένα και τον Kingnothing412.
Ok, δεν είπα ότι είμαι και φανατικός της Apple αλλά σίγουρα δεν αξίζει αυτόν τον τρόπο ο Jobs.
Το ότι πήρα το βιβλίο του δεν σημαίνει τίποτα, ίσα ίσα που θέλω να μάθω πως ένας άνθρωπος έγινε τόσο επιτυχημένος και μάλιστα μετά από τα δύσκολα χρόνια που πέρασε καθ' όλη την διάρκεια της ζωής του.
Που και ως γνωστών ενώ είχε φτιάξει την Apple μαζί με έναν συνέταιρό του τον πέταξαν έξω από την ίδια του την εταιρία...
Αλλά απ' ότι φαίνεται η μαχητικότητα και η "κακία" σου απέναντι στον Jobs δεν προέρχεται από εμένα.
Ok, σίγουρα δεν είναι καθόλου προσγειωμένες οι τιμές σε όλα του τα προϊόντα.
Αλλά
i) είχε κάνει πάταγο με τα προϊόντα του όσο και αν δεν σου αρέσει,
ii) δεν γίνετε να είναι όλοι(έστω οι περισσότεροι) πελάτες της Apple να είναι τόσο δυσαρεστημένοι όσο μας παρουσίασες διότι αλλιώς η Apple δεν θα είχε τέτοια φήμη και προφανώς τόσους αγοραστές.
Δεν γίνεται όλοι οι αγοραστές της Apple να ήταν αφελείς και τελείως άσχετοι με τα PC's διότι 2000+ ευρώ δεν τα δίνεις έτσι.
iii)Επίσης η Apple έβγαλε ολόκληρο δικό της λειτουργικό σύστημα που όπως και να το κάνουμε δεν είναι ένα απλό θεματάκι.
Ως γνωστών όμως ο Jobs ήθελε να βγάλει "γρήγορο χρήμα" και δεν είχε την υπομονή του Gates.
Γι' αυτό ανέβαζε τις τιμές του σε όλα του τα προϊόντα.
iv) Ok, σίγουρα καλύτερη λύση θα ήταν να πάρει κάποιος έναν Intel Core i7-3930K @ 3.20GHz και μια ανάλογη κάρτα γραφικών(+ τα άλλα εξαρτήματα) για να του έβγαινε προφανώς καλύτερο το PC αλλά και η τιμή.
Δεν είμαι fan του Jobs(λόγο του ότι έχω το IPod και ξέρω πόσο χάλια τα έχει κάνει όλα εκεί) αλλά ούτε και εχθρός του, και ιδικά σε τέτοιο βαθμό.
Εγώ πάντως με το IPod μου έχω μείνει ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος τα τελευταία 2-3 χρόνια όσον αναφορά τις ζημιές/ βλάβες/ προβλήματα/ κολλήματα κ.α. που τόσο κακολογείς.
v)Αν εξαιρέσουμε το ότι δεν μπορώ να ανταλλάξω τίποτα με άλλες φορητές συσκευές(πράγμα το οποίο είναι πολύ εκνευριστικό) μέσω bluetooth και το ότι χρειάζομαι το iTunes για να μεταφέρω τα αρχεία που επιθυμώ από το PC μου εκεί κατά τα άλλα το IPod είναι τέλειο.
Και αν με ρωτήσεις που την βλέπεις την τελειότητα με τόσα προβλήματα θα σου πω πως όλα αυτά λύνονται πολύ εύκολα με ένα απλό, γρήγορο, και καθόλου παράνομο jailbreak!
Μετά από το jailbreak που έκανα στο IPod μου δεν έχω κανένα παράπονο(ούτε μπαταρίας, ούτε οθόνης, ούτε κολλήματος, ούτε τίποτα).
vi)Tespa, από πλευράς IPhone/ IPod/ IPad είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μετά από ένα jailbreak.
Τώρα για τους υπολογιστές...
Σίγουρα ένας υπολογιστής iMac έχει άλλες δυνατότητες και ιδικά όταν θες να τον χρησιμοποιήσεις για ιδικές δουλειές π.χ. το να βγάζεις προγράμματα στο App Store που σου είναι απαραίτητος για να καταλάβεις πως λειτουργούν όλα και να πράξεις ανάλογα.
vii)Σκοπεύω να πάρω iMac διότι το χρειάζομαι για την δουλειά που σου προανέφερα.
Έχουμε στο σπίτι ήδη ένα laptop(http://www.msystems.gr/index.php?catego ... duct=13513) και διάφορα άλλα stable PC's δευτέρας κατηγορίας.
viii)Δεν χρειάζομαι κάτι πιο δυνατό και γι' αυτό τον iMac δεν τον παίρνω για να τον συγκρίνω με το άλλο μου PC(που προφανώς θα είναι καλύτερο).
Εν κατακλείδι θέλω να σου πω πως δεν είναι τόσο χάλια ο Jobs και τα προϊόντα του όσο νομίζεις.
Τέλος θα ήθελα να δείξεις λίγο σεβασμό στον Jobs... το λέω για αυτήν την τελευταία φράση που είπες στο post η οποία με πλήγωσε καθώς δεν πίστευα ότι θα είσαι τόσο σκληρός μαζί του την ώρα που διάβαζα το υπόλοιπο post :/
Πρωτα απ ολα , Steve =/= apple . Πρωσοπικα τον σεβομαι σαν ανθρωπο και θα αγορασα και εγω το βιβλιο μαλον , ετσι για να δω τι παιζει. ασχετα αν μισω την apple η οχι.

i) Something called propaganda and media. ever heard of it?
ii) ενωειται πως δεν ειναι δισαρεστιμενοι. Αφου εχουν λευτα για πεταμα και δεν ξερουν και πολλα απ οτι φενεται , βλεπουν οτι εχουν καλο pc και λενε αξιζει τα λευτα του. τι να πω δλδ. Οσο για τα λευτα , πιος το ειπε? φιλε αν εχεις λευτα τα δινεις. μονο ακι μονο επιδει τα εχεις. και επιδει βαριεσαι να ψαξεις να δεις τι αξιζει και τι οχι. Οπως εξιγησε ο 640 πιο πανω , προφανος δεν ξερουν απο pc.
iii) ειναι το χειροτερο που υπαρχει. Δεν λεω , πολυ καλητερη και λογικη τιμη απο τα windows εχει , 30 ευρω , οπως θα επρεπε να ειναι. Αλλα απο την στιγμη που τα linux ειναι καθαρα καλυτερα απο αυτο και τα linux ειναι δωρεαν χανει ολη του την αξια. Τεσπα , το συγκεκριμενο λειτουργικο ειναι καλο μονο για καλυτεχνες.( photo & video edditing , making pictures , making animations , music edditing and/or creation , etc.)
iv) γινεται και καλυτερα αλλα τεσπα..........
v) Σοβαρα? itunes? Χρειαζεται itunes αλλα κατα τα αλλα ειναι μια χαρα? καλα , πληρωνεις για μουσικη? και μην αρχισεις παλι ειναι ολα HD κλπ , αν θες βρισκεις και δωρεαν HD :? εκτος και αν το χακαρεις , σε αυτην την περιπτωση καλα κανεις :P
vi) Λοιπον , βρες μου ενα κινιτο με χειροτερη αναλογια ικανοτητας και τιμης απο το iphone. (ναι , δεν υπαρχει.)
vii) μην κανεις καμια βλακεια , το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να αλαξεις λειτουργικο. η εστω , παρε ενα pc και εγκατεστισε τo OS X
viii) μα τοτε γιατι να δωσεις παραπανο λευτα αφου με τα ιδια περνεις κατι καλυτερο που κανει και την δουλεια που θες? :?

τωρα ο steve οπως ειπα ειναι αλλο θεμα. :|

Υ.Γ.: τα ματια μου........@_@ και αμαν ρε 640 αυτο θα με παρει 2 μηνες να το διαβασω......... :roll:

Χμ οκ διαβασα και το ποστ του 640 , το μονο που εχω να πω ειναι πως συμφονω και πως δεν ηξερα αρκετα απο αυτα που ειπες (βασικα για τα linux kai thn LG) :?
My trade thread
Gen 4 FC:
3138 7152 8847

Gen 5 FC:
4942 7115 2307
Άβαταρ μέλους
m_Namikaze
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 9:27 pm
Τοποθεσία: On my pc's chair!!
Επικοινωνία:

Re: Παραιτήθηκε από CEO της Apple ο Steve Jobs!

Δημοσίευση από m_Namikaze »

Spoiler:
Pokemon640 έγραψε:Τη τελευταία γραμμή δε την έγραψα από κακία (και μάλλον τη πήρες στραβά), αν και ο Jobs είχε μεν ζήλο για την εταιρία που ο ίδιος έφτιαξε (λογικό) αλλά δεν θεοποιεί αυτό κάτι, ούτε αναιρεί τις αμαρτίες-προβλήματα των προϊόντων του (ομιλώ ως έμπειρος τεχνικός Η/Υ όχι ως άσχετος).
Όταν αγοράζεις ένα (για παράδειγμα) iphone, έχεις την απαίτηση να έχεις τα πάντα, έλα όμως που δεν έχεις:
1.Bluetooth
2.είναι 1/5 της ταχύτητας από κάποιο Motorola η HTC του ίδιου budget
3.Έχει λιγότερα apps από τον ανταγωνισμό (Android)
4.Δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράματα, μόνο αν το κάνεις jailbreak(που χάνεις την εγγύηση) κερδίζεις μερικά συν.
5.Δεν ξέρεις τι τρέχει το κάθε app στον κώδικα του. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που στη Τουρκία ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ το συγκεκριμένο κινητό, όταν η ίδια η apple αρνείται να δώσει τον κώδικα της (ποιος ξέρει τι έχει μέσα; ) αλλά ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ! (για τους τούρκους), είναι η απόδειξη ότι έχουν κυβέρνηση με αργές.
6.Ποιοτικό hardware, ναι φίλε, ΔΕΝ το έχεις ούτε εκεί!, ποιος θα ξεχάσει, τις προβληματικές οθόνες, που στα 5 νεκρά πίξελ μόνο το δέχεται η εγγύηση, που το τζάμι μπροστά σπάει με ένα πέσιμο(στο κάτω κάτω η LG φτιάχνει την οθόνη όχι η Apple), που δεν μπορείς να αλλάξεις μπαταρία εύκολα (η οτιδήποτε), και στο φινάλε :
7.Wireless με προβλήματα συμβατότητας με ρούτερ, από εσωτερικό στέλεχος του ΟΤΕ ξέρω ότι τα iphone δεν είναι συμβατά καθόλου με πάρα πολλά ρούτερ στην αγορά. Το καλύτερο το έχω για το τέλος:
8.ΧΑΛΙΑ σήμα, ποιος θα ξεχάσει το 4S που έχει πρόβλημα στη κεραία; Η λήψη σήματος είναι απαράδεκτη και απογοητευτική, ακόμη και χειρότερη από ένα κινητό των 20Ευρώ.(δοκιμασμένα)

Με το 1/3 σε λεφτά, έχω το Motorola Atrix, είναι 4 φορές ταχύτερο από το iphone 4S, έχω Bluetooth, Android + ένα σωρό apps, free εφαρμογές από τη μάνα του, μπορώ να γράψω ότι πρόγραμμα θέλω για το κινητό μου στο τζάμπα (η apple απαιτεί 500Ευρώ για το SDK!). Το υποστηρίζει ολόκληρη η Google και η ίδια η Motorola το Android πλέον. Έχει καλύτερη οθόνη και καλύτερη εγγύηση στη συσκευή με ποιο ευνοϊκούς όρους. Τέλεια λήψη σήματος (σε όλα, Bluetooth+wireless+κινητή+GPS{που το iphone ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ GPS!}) και τη χαμηλότερη τιμή SAR για τη κατηγορία του. Η δε μπαταρία κρατάει 5 φορές περισσότερο από το σάπιο iphone (και 1 εβδομάδα ακόμη) και η αντοχή στα κτυπήματα είναι απίστευτη, αν τα έκανα τα ίδια σε iphone 4S θα είχε γίνει θρύψαλα από τη 1η μέρα. Στα κινητά μόνο η Motorola ξέρει και βγάζει τέτοια αξιόλογα κινητά, έχει καθαρά το μονοπώλιο (είτε σου αρέσει είτε όχι).

Να σου πω για τα tablets; να σου πω για τα ipod; έχω άπειρα πράματα να γράψω εδώ μέσα, και από εσωτερικά στελέχη στην Rainbow (που είναι το service της Apple στην Ελλάδα) και από πελάτες σε ΜΕΓΑΛΕΣ εταιρίες, εφημερίδες, γραφίστες, αρχιτέκτονες. Έχουν παρατήσει ΟΛΟΙ την Apple πλέον εδώ και χρόνια. ΕΣΥ δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμη.

Όσο αφορά για το λειτουργικό της Apple (δήθεν λειτουργικό) οφείλω να σου αποδείξω ότι κάνεις ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ! Γιατί πρώτον, το λειτουργικό δεν είναι δικό της, ανήκει στην οικογένεια των linux λειτουργικών συστημάτων (οι εντολές στο κέλυφος είναι 80% ίδιες), απλά η apple αφού αντέγραψε ένα κέλυφος, και ένα πυρήνα, ξεκίνησε να γράφει κώδικα πάνω στο ήδη υπάρχον linux και δεύτερον, οι βιβλιοθήκες και οι συναρτήσεις του λειτουργικού είναι κλειδωμένες, ώστε να ασκεί έλεγχο μόνο η apple (αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχει υποστήριξη από τις εταιρίες λογισμικού, ακόμη και με την Adobe στα μαχαίρια είναι ακόμη).

Όσο αφορά της πωλήσεις και ότι λες, και εκεί είσαι 100% ΛΑΘΟΣ! γιατί:
1.Η Apple θέλει το ΓΡΗΓΟΡΟ ΧΡΗΜΑ, αδιαφορεί πλήρως για το τι δίνει στο κόσμο (το είπε και ο jobs σε διάλεξη : απορώ γιατί με υποστηρίζουν τόσα κορόιδα )
2.H Apple το μόνο που πουλάει είναι «αέρας», και αυτό γιατί αυτό που πουλάει ΔΕΝ αντιπροσωπεύει αυτό που προσφέρει (είπα πριν για iphone, είπα για imac), εσύ δεν κατάλαβες λέξη βέβαια στο προηγούμενο πόστ αλλιώς δεν θα απάνταγες έτσι. (θα το εξηγήσω αμέσως στο 3)
3.Η Apple «ποντάρει» στην ασχετήλα του κοσμάκη, τα διαφημιστικά μπάνερ γράφουν : πάρε imac(η macbook), γιατί δεν κολλάει ιούς! Γιατί ρε φίλε να πάρω το σάποιο φρούτο και να μη βάλω linux στο PC μου 10ετίας; το ίδιο αποτέλεσμα θα έχω πάλι. Ούτε ιούς θα κολλάω και θα τρέχει γρηγορότερα από το καινούριο σου «δήθεν»-MAC!
4.ΟΛΑ αυτά που κατάφερε η apple μέχρι σήμερα είναι γιατί εφάρμοσε marketing (χωρίς αποδείξεις τις περισσότερες φορές), έχει δώσει ΑΠΕΙΡΑ λεφτά σε διαφημίσεις παντού, και κάνει τα 3 προηγούμενα που μόλις ανέφερα. ΝΑΙ ο κόσμος είναι πολύ αφελής (και με αποδείξεις!), η κιρά μαρίκα θα σκάσει τα χιλιάρικα να πάρει το μουράτο «imacάκι» της για να δείξει ότι κάτι έχει, και θα πιστή ο γκόμενος από απέναντι ότι είναι «δήθεν» καλό.

Οι τιμές δεν ανεβήκαν ποτέ, ήταν εξ’ αρχής υπερτιμημένες(ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ APPLE), γιατί αν το iphone είχε 200Ευρώ, η εταιρία θα χρώσταγε αρκετά δισεκατομμύρια μόνο και μόνο για τα διαφημιστικά και το «αέρα» marketing που έχει φτιάξει. (και θα έπεφτε έξω) όπως έπαθε η sony και η Samsung πρόσφατα στις τηλεοράσεις. Στον αντίποδα αν δεν διαφήμιζε το προϊόν και είχε πάλι 200Ευρώ το iphone, θα το βάζαμε στο ίδιο καλάθι με το Xperia (X8 X10, X10 mini, και pro). Για τον απλούστερο λόγο ότι είναι ΣΑΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ! Το οποίο δεν προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο, το αγοράζουν μόνο όσοι δεν έχουν καμία επαφή με πληροφορική και πατάνε απλά ένα κουμπί για «return» η 1 κλίκ λιγότερο και χαίρονται, λένε ότι έχουν “iphone”.

Καλό διάβασμα άλλη φορά. Αυτό ήταν ένα μικρό παράδειγμα, και είναι λογικό στο φινάλε για εμένα προσωπικά να έχει την ίδια αξία ο θάνατος του jobs με το «ωχ! Πάτησα ένα μυρμήγκι, τι κρίμα!», όπως επίσης ο θάνατος ενός Καραμανλή – Παπούλια – Παπανδρέου(και όποιον άλλο μέσα στη βουλή).
Αν επιμένεις να σε πιάνουν κορόιδο και να αγοράσεις imac, δικαίωμα σου, αν θες να αγοράσεις ένα υπολογιστή αξιοπρεπές, ζήτα το στο ανάλογο thread, η πολύ απλά, πέρασε το OSX της Apple στο καινούριο σου laptop της dell, και θα έχεις σαν κύριος, MAC OSX στο laptop σου, τόσο απλά! ΤΖΑΜΠΑ ΚΙΟΛΑΣ!
***Το spoiler το έβαλα μόνο και μόνο για εξοικονόμηση χώρου(αν κρίνεις κατάλληλο να το βγάλεις, βγάλτο).

Καταρχήν θέλω να σου πω πως δεν έχω IPhone αλλά IPod οπότε δεν αντιμετωπίζω τα προβλήματα σήματος.
1. Για το bluetooth δεν έχω κανένα πρόβλημα αφού έχω κάνει jailbreak στο IPod και ανταλλάσσω αρχεία με τον οποιονδήποτε.
2. Η ταχύτητα και η απόδοσή του(IPod) είναι όντος λίγο πεσμένη.
3. Δεν έχει λιγότερα apps από το Android και αυτό το ήξερα πριν κάτι μήνες αλλά τώρα επειδή το ξανά ανέφερες εσύ είπα να ρίξω μια ματιά.
Το App Store έχει πάνω από 500.000 εφαρμογές ενώ το Android πάνω από 450.000(το είδα στα επίσημα sites).
4. Το jailbreak ήταν σίγουρα μόνο θετικό γι' εμένα αφού όπως σου είπα πως δεν είχα ποτέ πρόβλημα όσον αναφορά τα προβλήματα/ κολλήματα κ.ο.κ. έτσι ώστε να χρειαστώ την εγγύηση.
5. Εδώ πρέπει να ομολογήσω πως όντος δεν ξέρεις τι τρέχει από πίσω... άρα το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να εμπιστευτείς τα apps του Store.
6. Στο ποιοτικό hardware δεν είχα ποτέ πρόβλημα αφού όπως σου είπα και χίλιες φορές στο προηγούμενο post, ήταν όλα ok όσον αναφορά τις προβληματικές οθόνες, τα 5 νεκρά pixel και την μπαταρία.
7. Και το 7ο δεν ισχύει διότι ούτε εκεί είχα προβλήματα σχετικά με την συμβατότητα.
Το έχω συνδέσει με Belkin, Ote, Linksys, Thomson και χίλια δυο άλλα routers με απόλυτη επιτυχία.
8. Για το 4S δεν μπορώ να σου πω τίποτα διότι δεν είμαι κάτοχός του.

Λοιπόν ας πάμε στα Android τώρα που όπως είπες κι εσύ ένα Atrix θα ήταν κατάλληλο και οικονομικό παράλληλα.
Ε, λοιπόν σε πληροφορώ πως έχω ΚΑΙ το Atrix(εδώ και κανένα μήνα).
Χάρηκα ιδιαίτερα όταν έφερες αυτό το κινητό ως παράδειγμα, αν και ήξερα από την αρχή το ότι ήταν μια καλή αγορά ^^
Βλέπεις όντος πολλές διαφορές ανάμεσα σε Apple και Android(θετικές οι περισσότερες).
Σίγουρα ανάμεσα σε Android και Apple, υποστηρίζω το Android.
Το Motorola Atrix είναι τέλειο σε όλα + το ότι το αγόρασε η Google ^^
Αλλά ας λέμε την αλήθεια, σίγουρα και αυτό χρειάζεται το αντίστοιχο jailbreak(root) για να πάει καλά.
Δεν λέω ότι αλλιώς θα είναι αρχικά όπως είναι το IPod αλλά ok.
Ιδικά το Atrix το χρειάζεται για να μπορείς να εκμεταλλευτείς πλήρως την ικανότητά του να αναπαράγει HD video στη τηλεόραση.
Χωρίς root δεν μπορείς να παίξεις όλα τα video με όλες τις αναλύσεις και τα format's στην tv.
Όχι βέβαια πως το ίδιο συμβαίνει με το ίδιο το κινητό.
Απλός με το root ξεκλειδώνεις extra ιδιότητες οι οποίες δεν είναι καθόλου άχρηστες.

Τώρα για την Apple και την Adobe δυστυχώς ή ευτυχώς πρέπει να πω πως το ξέρω και αυτό(για την διαμάχη ανάμεσά τους).

Όσον αφορά τις πωλήσεις που λες πως είμαι 100% λάθος θα σου αποδείξω(όχι πως χρειάζεται...) ότι δεν είναι έτσι.

Tespa στο θέμα μας τώρα.

1. Ο Jobs όμως ήξερε κάτι παραπάνω από εσένα για να είχε τέτοια επιτυχία και πέρας στον κόσμο.
Επίσης δεν αδιαφορεί για το τι δίνει στον κόσμο, αλλά πρωτοπορεί.
Βλέπουμε καθαρά πως ο Jobs δίνει περισσότερη έμφαση στην εμφάνιση και στο εξωτερικό παρά στο τι έχει από μέσα το προϊόν του, που απ' ότι φαίνεται δεν τον νοιάζει και τόσο.
2. Τα Linux είναι τελείως άλλη φάση και από τις 2 άλλες κατηγορίες(δεν θα αρχίσω να εξηγώ το πως βάζεις τα προγράμματα στα Linux γιατί: i) είναι ολόκληρη ιστορία και ii) προφανώς την ξέρεις).
Επίσης θέλω να σου πω πως κι εγώ είχα Linux στο PC μου για κάποια περίοδο.
Ακόμα θα ήθελα να σου πω κάτι που σου είπα και στο προηγούμενο post που δεν φαίνεται να διάβασες καλά.
Η Apple δεν «ποντάρει» στην ασχετήλα του κοσμάκη διότι δεν είναι όλοι άσχετοι όπως νομίζεις.
3. Ένα πράγμα έχω να πω για την Apple και το marketing της... ΜΠΡΑΒΟ ΤΗΣ που τα κατάφερε έτσι!
Αφού έτσι αποφάσισε πως θέλει να δουλέψει ο Jobs και να βγάλει λεφτά, μπράβο του.

Δεν είπα ποτέ ότι οι τιμές ανέβηκαν στην πορεία και εγώ γνωρίζω ότι η αρχική τιμή όλων τον IPhone ξεπερνούσε κατά πολύ τα 500 ευρώ.

Κλίνοντας θα ήθελα να σου πω πως δεν παρεξήγησα καθόλου τον θάνατο του Jobs στο προηγούμενο post που έκανες, που όπως μου ανέφερες "πήρα στραβά" την τελευταία σου έκφραση.
Ίσα ίσα που και σε αυτό το post τον χλευάζεις λέγοντας "πως έχει την ίδια αξία ο θάνατος του Jobs με το «ωχ! Πάτησα ένα μυρμήγκι, τι κρίμα!»

Τέλος θέλω να σου πω να μην είσαι τόσο ισχυρογνώμων διότι κάθε γνώμη έχει τις δικές της βάσεις και απόψεις(που στην προκειμένη περίπτωση διαφωνώ) που μπορεί να μην είναι πάντα σωστές.
Επίσης μια συζήτηση δεν γίνετε έτσι, με αλαζονεία και σιγουριά για τις γνώσεις μας.
Ακόμα θα ήθελα να σου πω να μην μου μιλάς με αγένεια( ή έστω επιθετικότητα) για να αναδειχθείς διότι δεν μπορώ να κάνω κι εγώ το ίδιο λόγο της θέσης μου.

Το να είσαι Admin είναι μια θέση για να φέρνεις την τάξη στο forum και όχι το να δείχνεις την ανωτερότητα σου στους άλλους με αποτέλεσμα να σε σέβονται και να μην σου αντιμιλάνε.
Εσύ μου είπες: "εσύ δεν κατάλαβες λέξη βέβαια στο προηγούμενο πόστ αλλιώς δεν θα απάνταγες έτσι" και "και εκεί είσαι 100% ΛΑΘΟΣ!".
Αυτό είναι προσβλητικό διότι με υποτιμάς και με υποβαθμίζεις(που προφανώς μπορεί να κρατάς τέτοια στάση απέναντί μου λόγο της ηλικίας σου και της θέσης σου στο forum).
Αν εγώ προσπαθούσα να σου μιλήσω ανάλογα θα μπορούσα να έχω κυρώσεις και ιδικά αν δεν ήσουνα και στα κέφια σου(διότι εγώ δεν μπορώ να υπολογίσω τα κέφια σου την ώρα που διαβάζεις αυτό το post).

ΥΓ. Το post αυτό μου πήρε γύρω στις 3 ώρες οπότε θα ήθελα να σου πω πως δεν έχω την διάθεση και την αντοχή να σου απαντήσω ανάλογα στην επόμενη έκθεση που μάλλον θα γράψεις :P
Αν και σε μειονεκτική θέση μου άρεσε πολύ η συζήτηση που κάναμε(και που συνεχίζουμε να κάνουμε, απλός με μειωμένο ρυθμό - από πλευράς μου τουλάχιστον :P).
Αυτό ήταν το μεγαλύτερο post που έχω γράψει στην ζωή μου σε forum και χωρίς καμία αντιγραφή από καμία πηγή.
Δεν σκοπεύω να το ξανακάνω ποτέ αυτό :P

ΥΓ 2. Θα ήθελα να επισημάνω μια εκνευριστική πράξη που γίνετε από ένα μέλος σε ένα άλλο είναι το να υποστηρίζει αμέσως το ένα μέλος τον Admin(άσχετα για το τι λέει) μόνο και μόνο για την θέση του(πράγμα που φέρνει περισσότερο κόσμο σε αντιπαράθεση με εμένα... :/)

ΥΓ 3. @Kingnothing412: Δεν έχω την αντοχή να σου απαντήσω, ίσως later. Αν και τα διάβασα αυτά που είπες.

ΥΓ 4. Αν μπορεί κάποιος Admin ας αλλάξει τον τίτλο αυτού του thread από τον παρόν σε "Apple General Discussion", ευχαριστώ :)

Καλή αντοχή Pokemon640, αν απαντήσεις... και ελπίζω πιο φιλικά αυτή τη φορά :P ;)
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Παραιτήθηκε από CEO της Apple ο Steve Jobs!

Δημοσίευση από Andreecko »

Πλέον θα τα πω με μεγάλη σύνοψη μη γεμίζουμε την sql (κρίμα είναι:P)
Θα εστιάσω ότι έκανες όντως καλή κίνηση και αγόρασες το atrix, είναι ότι καλύτερο για τα λεφτά του. Εμένα δεν με ενοχλεί με το εργοστασιακό firmware, παίζει μια χαρά και με καλύπτει, εξάλλου τα PDFs και τα έγγραφα στο word τα διαβάζω με άνεση (εκπληρώνει χρέη tablet) συν το gps που είναι πολύ καλό. Τα applications είναι μικρή η διαφορά (το ένα με το άλλο), η ουσία είναι ότι υπάρχουν όλα και στα 2 απλά στο application store της apple (πέρα ότι δεν ξέρεις τι γράφουν οι εφαρμογές μέσα) το αδίκημα είναι ότι πολλές εφαρμογές στο app store είναι επί πληρωμή πολλά applications, ενώ έχεις δώσει για το 4S τόσα, έχεις να δώσεις αρκετά ακόμη σε εφαρμογές. Ενώ σε android μπορείς με λιγότερα να κάνεις περισσότερα. (και το κατάλαβες και μόνος σου βέβαια)

Για το iphone να υποθέσω ότι μιλάς στο 7 (Α’ σκέλος) ; άντε πες ότι συνδέεται το iphone σε κάποιο τυχαίο ρούτερ, το θέμα είναι ότι «μπλοκάρε» η δημιουργεί προβλήματα με άλλες συσκευές που την ίδια ώρα είναι συνδεδεμένες. Αυτός ήταν και ο λόγος που το έχουν μπανάρει τα πανεπιστήμια στην Αμερική.
Το Atrix δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα με ασύρματα, και λειτουργεί κανονικά (το γνωρίζεις και εσύ)

Πάμε Β’ σκέλος (για την Apple)
1.Δεν θα πω πολλά, ο Jobs έκανε ότι έκανε ο Παπανδρέου το 2009 με το «ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ», τα σχόλια περιττεύουν, μόνο που για την Apple δεν γνωρίζουμε πότε και πόσο γρήγορα θα γνωστοποιηθούν τα τόσα προβλήματα των συσκευών τους.
2.Το OSX είναι linux διανομή με τη διαφορά ότι χρησιμοποιεί αυτοματοποιημένες λειτουργίες όταν εγκαθιστάς εφαρμογή η κάνεις κάποιες λειτουργίες. Το να βάλεις πρόγραμμα σε linux λειτουργικό δεν είναι δύσκολο, ανοίγεις το package manager, και γράφεις αυτό που θες.(η κατεβάζεις το package)
Για την ασχετίλα του κοσμάκη, εγώ επιμένω γιατί ξέρω ότι όσοι περνάνε εκεί στην Rainbow η στην isqare δεν γνωρίζουν που παν τα 4, και όταν τους ρωτάς τι και πως σου λένε ότι νάνε. (εδώ άλλος δεν ήξερε τι βύσμα έχει η οθόνη του!)
3.βλέπε απάντηση στο 1, και οι υπουργοί έτσι μαζεύουν ψήφους.

Εφόσον συμβαίνουν αυτά που συμβαίνουν με την Apple είναι λογικό να εκφράζομαι με αυτό τον τρόπο. (και όχι εναντίον σου προσωπικά)
Δεν τα λέω ως προδιάθεση θυμού. Αλλά ας λέμε τα πράματα με το όνομα τους, γιαυτό και είμαι απόλυτος σε αυτά που λέω, για να μην επικρατούν φήμες και προπαγάνδες.

Το ότι είμαι admin δεν σημαίνει ότι είπα πουθενά θα σε κάνω ban για το x,y λόγο ούτε ότι κάτι ανάλογο (προς θεού), το μόνο που κάνω είναι να βάζω μια σειρά τα πράματα. Δεν με κάνει κάτι ανώτερο από τα άλλα μέλη, διαφορετικά θα είχα κομματικές σημαίες και μασονικά σύμβολα στο φόρουμ :P
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
m_Namikaze
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 9:27 pm
Τοποθεσία: On my pc's chair!!
Επικοινωνία:

Re: Παραιτήθηκε από CEO της Apple ο Steve Jobs!

Δημοσίευση από m_Namikaze »

Pokemon640 έγραψε:Πλέον θα τα πω με μεγάλη σύνοψη μη γεμίζουμε την sql (κρίμα είναι:P)
Θα εστιάσω ότι έκανες όντως καλή κίνηση και αγόρασες το atrix, είναι ότι καλύτερο για τα λεφτά του. Εμένα δεν με ενοχλεί με το εργοστασιακό firmware, παίζει μια χαρά και με καλύπτει, εξάλλου τα PDFs και τα έγγραφα στο word τα διαβάζω με άνεση (εκπληρώνει χρέη tablet) συν το gps που είναι πολύ καλό. Τα applications είναι μικρή η διαφορά (το ένα με το άλλο), η ουσία είναι ότι υπάρχουν όλα και στα 2 απλά στο application store της apple (πέρα ότι δεν ξέρεις τι γράφουν οι εφαρμογές μέσα) το αδίκημα είναι ότι πολλές εφαρμογές στο app store είναι επί πληρωμή πολλά applications, ενώ έχεις δώσει για το 4S τόσα, έχεις να δώσεις αρκετά ακόμη σε εφαρμογές. Ενώ σε android μπορείς με λιγότερα να κάνεις περισσότερα. (και το κατάλαβες και μόνος σου βέβαια)

Για το iphone να υποθέσω ότι μιλάς στο 7 (Α’ σκέλος) ; άντε πες ότι συνδέεται το iphone σε κάποιο τυχαίο ρούτερ, το θέμα είναι ότι «μπλοκάρε» η δημιουργεί προβλήματα με άλλες συσκευές που την ίδια ώρα είναι συνδεδεμένες. Αυτός ήταν και ο λόγος που το έχουν μπανάρει τα πανεπιστήμια στην Αμερική.
Το Atrix δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα με ασύρματα, και λειτουργεί κανονικά (το γνωρίζεις και εσύ)

Πάμε Β’ σκέλος (για την Apple)
1.Δεν θα πω πολλά, ο Jobs έκανε ότι έκανε ο Παπανδρέου το 2009 με το «ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ», τα σχόλια περιττεύουν, μόνο που για την Apple δεν γνωρίζουμε πότε και πόσο γρήγορα θα γνωστοποιηθούν τα τόσα προβλήματα των συσκευών τους.
2.Το OSX είναι linux διανομή με τη διαφορά ότι χρησιμοποιεί αυτοματοποιημένες λειτουργίες όταν εγκαθιστάς εφαρμογή η κάνεις κάποιες λειτουργίες. Το να βάλεις πρόγραμμα σε linux λειτουργικό δεν είναι δύσκολο, ανοίγεις το package manager, και γράφεις αυτό που θες.(η κατεβάζεις το package)
Για την ασχετίλα του κοσμάκη, εγώ επιμένω γιατί ξέρω ότι όσοι περνάνε εκεί στην Rainbow η στην isqare δεν γνωρίζουν που παν τα 4, και όταν τους ρωτάς τι και πως σου λένε ότι νάνε. (εδώ άλλος δεν ήξερε τι βύσμα έχει η οθόνη του!)
3.βλέπε απάντηση στο 1, και οι υπουργοί έτσι μαζεύουν ψήφους.

Εφόσον συμβαίνουν αυτά που συμβαίνουν με την Apple είναι λογικό να εκφράζομαι με αυτό τον τρόπο. (και όχι εναντίον σου προσωπικά)
Δεν τα λέω ως προδιάθεση θυμού. Αλλά ας λέμε τα πράματα με το όνομα τους, γιαυτό και είμαι απόλυτος σε αυτά που λέω, για να μην επικρατούν φήμες και προπαγάνδες.

Το ότι είμαι admin δεν σημαίνει ότι είπα πουθενά θα σε κάνω ban για το x,y λόγο ούτε ότι κάτι ανάλογο (προς θεού), το μόνο που κάνω είναι να βάζω μια σειρά τα πράματα. Δεν με κάνει κάτι ανώτερο από τα άλλα μέλη, διαφορετικά θα είχα κομματικές σημαίες και μασονικά σύμβολα στο φόρουμ :P
Δεν θα πω πολλά! :P
Και συγκεκριμένα για την Apple ελάχιστα :P

Το Atrix το πήρα στα 299 όταν ήταν στις πιο χαμηλές τιμές του.
Το πήρα από το public το οποίο τώρα έχει ανεβάσει την τιμή στα 449 ευρώ(για τα κορόιδα), για το όνομα του Θεού! :P
Σίγουρα είναι το πιο φτηνό και παράλληλα αποδοτικό/ δυνατό κινητό στην αγορά αυτή τη στιγμή(το λέω διότι πολύ σύντομα βγαίνουν και x4 πύρινα κινητά).
Αξίζει το 100% των χρημάτων του και το συστήνω ανεπιφύλαχτα και σε άλλους μελλοντικούς αγοραστές.
Η μόνη προϋπόθεση που πρέπει να πληρεί το Atrix είναι η τιμή η οποία πρέπει να είναι κάτω των 300 ευρώ.

Το έχεις κι εσύ το Atrix από ότι κατάλαβα από το post σου, έτσι δεν είναι;

Και δυο λόγια για την Apple για να μην είμαστε ΤΕΛΕΙΩΣ off topic :P

Η αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα(αν αυτό εννοείς πρόβλημα) ότι εννοούσες το ότι συνδέεται μόνο του σε routers, πράγμα που αληθεύει.

Και για τέλος μια επισήμανση ακόμη για τα Linux.

Επειδή όπως σου είπα είχα κι εγώ τα Linux θυμάμαι πως το package manager δεν είχε τα πάντα στο search του σαν το Google π.χ όταν θες να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα(αν και δεν τα θυμάμαι καλά λόγο του μικρού χρονικού διαστήματος που τα κράτησα οπότε μπορεί να κάνω και λάθος).

ΥΓ. Θα το πω για 2η φορά(όχι ότι εκνευρίστηκα(LoL, έχω και αυτό το δικαίωμα;! ... Black Humor :P) απλός σας το ξαναθυμίζω μήπως και το ξεχάσατε).
Αν μπορεί κάποιος Admin να αλλάξει τον τίτλο αυτού του thread από τον παρόν, σε "Apple General Discussion", για να είμαστε λίγο πιο on topic, διότι δεν λέμε και τόσο για την παραίτησή του Jobs εδώ που υποτίθεται πως είναι το θέμα μας :P
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Apple General Discussion

Δημοσίευση από Andreecko »

έφτιαξα το thread

ναι το έχω το atrix, μάλιστα έχω και το εξάρτημα που το μετατρέπεις σε laptop (το lapdock), το αγόρασα όταν είχε 750. Η αλήθεια είναι ότι η motorola με αυτό το ντουέτο (atrix+lapdock) δείχνει το μέλλον στα κινητά και στα netbook, αν και πολύ νωρίς τα αγόρασα (αφού ακόμη την gingerbread έχει πάνω), θα βγεί μετά η αναβάθμιση σε ICS (Android 4.0) και θα βγεί και η ubuntu version που θα τρέχει σε αυτό. Το atrix βλέπω να αντέχει άνετα 10ετία (λόγω 1GB RAM και καλών χαρακτηριστικών), όπως ήταν και το P800 της sony ericsson κάποτε το 2001, ήταν πραγματικά ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ στα PDA και το πρώτο κινητό με PDA χαρακτηριστικά.
όσο αφορά τα Quadcore, εκεί που πάσχουν πολλά κινητά είναι η ram, σε quadcore κινητό θες minimum 2GB η στη καλύτερη 4GB RAM και από πίσω μια 32άρα SDHC class 10 να τρέχει ώστε να μπορείς να το αξιοποιήσεις καλά. Αυτά που βλέπω με τα 512MΒ τώρα μου φαίνονται τσίπικα.

Υ.Γ. Κάνε αυτό που σου είπα με το laptop σου, φτιάξε ένα κενο partition (η ακόμη καλύτερα, unallocated, κάπου 30-40GB καλά είναι) και εκεί ρίξε πάνω τα OSX leopard, είναι χαζό να πας να πετάξεις 2000Ευρώ για ένα άχρηστο imac ενώ το laptop σου είναι πολύ αντάξιο και δυνατότερο, που τρέχει OSX για πλάκα.
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
m_Namikaze
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 9:27 pm
Τοποθεσία: On my pc's chair!!
Επικοινωνία:

Re: Apple General Discussion

Δημοσίευση από m_Namikaze »

Pokemon640 έγραψε:έφτιαξα το thread

ναι το έχω το atrix, μάλιστα έχω και το εξάρτημα που το μετατρέπεις σε laptop (το lapdock), το αγόρασα όταν είχε 750. Η αλήθεια είναι ότι η motorola με αυτό το ντουέτο (atrix+lapdock) δείχνει το μέλλον στα κινητά και στα netbook, αν και πολύ νωρίς τα αγόρασα (αφού ακόμη την gingerbread έχει πάνω), θα βγεί μετά η αναβάθμιση σε ICS (Android 4.0) και θα βγεί και η ubuntu version που θα τρέχει σε αυτό. Το atrix βλέπω να αντέχει άνετα 10ετία (λόγω 1GB RAM και καλών χαρακτηριστικών), όπως ήταν και το P800 της sony ericsson κάποτε το 2001, ήταν πραγματικά ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ στα PDA και το πρώτο κινητό με PDA χαρακτηριστικά.
όσο αφορά τα Quadcore, εκεί που πάσχουν πολλά κινητά είναι η ram, σε quadcore κινητό θες minimum 2GB η στη καλύτερη 4GB RAM και από πίσω μια 32άρα SDHC class 10 να τρέχει ώστε να μπορείς να το αξιοποιήσεις καλά. Αυτά που βλέπω με τα 512MΒ τώρα μου φαίνονται τσίπικα.

Υ.Γ. Κάνε αυτό που σου είπα με το laptop σου, φτιάξε ένα κενο partition (η ακόμη καλύτερα, unallocated, κάπου 30-40GB καλά είναι) και εκεί ρίξε πάνω τα OSX leopard, είναι χαζό να πας να πετάξεις 2000Ευρώ για ένα άχρηστο imac ενώ το laptop σου είναι πολύ αντάξιο και δυνατότερο, που τρέχει OSX για πλάκα.
Καταρχήν με χαροποιεί πολύ το ότι είπαν πως θα βγάλουν και για το Atrix την 4.0 version.
Όταν το πήρα εγώ δεν το είχαν πει και ήμουν κάπως, αλλά τώρα όλα ok ^^
Τώρα όσον αναφορά την RAM είναι όντος υπέρ αρκετή για σχεδόν κάθε χρήση.
*Ο bro μου έχει το Galaxy S I, με ελάχιστη RAM και τον λείπαμε(περίπου 100 mb όταν ανοίγει το κινητό είναι διαθέσιμα :P), αν και καλό το κινητό την εποχή που βγήκε(πριν 2 χρόνια), δηλαδή όταν το πήρε.
Τώρα για το OSX θα βάλω 100gb μέσα και είμαι ok(από το 1 tb ^^).
Αν και δεν είναι ίδια η εγκατάσταση με τα Windows(ναι, και αυτά hackαρισμένα είναι στο PC μου :P).
Πιστεύω πως είναι λίγο πιο δύσκολα, στην εγκατάσταση... :/

Τι operating system έχεις στο/ στα PC/ PC's σου;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές και τεχνολογία”