Στις 29/2 η Beta εκδοση των Windows 8

Ότι αφορά τους Η/Υ και την τεχνολογία, γενική συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
Kingnothing412
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1191
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 3:04 pm
Τοποθεσία: Θρακη
Επικοινωνία:

Re: Στις 29/2 η Beta εκδοση των Windows 8

Δημοσίευση από Kingnothing412 »

Loukas έγραψε:
Pokemon640 έγραψε:εμένα οι υπολογιστές μου δεν είχαν πρόβλημα ποτέ (ακόμη και από τα vista που τα είχα 2007-2011), αν έχεις τα δύο βασικά : RAM + SSD, όσο βαρύ λειτουργικό να έχεις θα το σηκώσει.
Το λες τοσο απλα σαν να κοστιζει το ενα απο 10 ευρω...αν ηταν ετσι ςωρεα μια χαρα αλλα οι SSD ειναι πανακριβοι και ουσιαστικα αγοραζεις και ενα 2ο δισκο γιατι δεν εχουν χωρο. Η εποχη των Windows περασε και τα Vista ηταν οι πιο χαλια εκδοση to date
Κριμα παντος , ηταν και τα πιο ομορφα :( Τα 7 πολυ πιο ασχημα imo , οσο για τα 8 μην σχολιασω καλυτερα...... :roll:
My trade thread
Gen 4 FC:
3138 7152 8847

Gen 5 FC:
4942 7115 2307
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Στις 29/2 η Beta εκδοση των Windows 8

Δημοσίευση από Andreecko »

Loukas έγραψε:
Pokemon640 έγραψε:εμένα οι υπολογιστές μου δεν είχαν πρόβλημα ποτέ (ακόμη και από τα vista που τα είχα 2007-2011), αν έχεις τα δύο βασικά : RAM + SSD, όσο βαρύ λειτουργικό να έχεις θα το σηκώσει.
Το λες τοσο απλα σαν να κοστιζει το ενα απο 10 ευρω...αν ηταν ετσι ςωρεα μια χαρα αλλα οι SSD ειναι πανακριβοι και ουσιαστικα αγοραζεις και ενα 2ο δισκο γιατι δεν εχουν χωρο. Η εποχη των Windows περασε και τα Vista ηταν οι πιο χαλια εκδοση to date
έχω SSD από το 2009, το post σου έχει μια βάση αν το έγραφες κατά το 2007 που ήθελες 600-1000Ευρώ για SSD. Το 09 που πήρα SSD με 240Ευρώ 80GB με έσωσε, τα 4 λεπτά loading έγιναν 20 δευτερόλεπτα! Πραγματικά τόσο χρόνο που κέρδισα πήρα τα λεφτά μου πίσω πολύ γρήγορα. Σήμερα οι τιμές είναι απίστευτα χαμηλές, με μόλις 120Ευρώ αγοράσεις έναν απίστευτα καλό SSD των 60GB, που καινούριο PC να φτιάξεις αυτό δεν πρέπει να μην υπάρχει γιατί πάει χαμένος όλος ο υπόλοιπος υπολογιστής, αν θες μαγνητικό δίσκο μείνε με τον αρχαίο pentium4 του 2005.
Επίσης, οι τιμές στους SSD σήμερα είναι πολύ προσιτές για όλους, οι μαγνητικοί δίσκοι των 500GB-4TB έχουν καταντήσει εντελώς ασύμφοροι και δεν αξίζουν καθόλου.

Υ.Γ. Δες τιμές και τρέχα τώρα να κάνεις edit το post :trollface:
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Re: Στις 29/2 η Beta εκδοση των Windows 8

Δημοσίευση από Loukas »

Pokemon640 έγραψε:
Loukas έγραψε:
Pokemon640 έγραψε:εμένα οι υπολογιστές μου δεν είχαν πρόβλημα ποτέ (ακόμη και από τα vista που τα είχα 2007-2011), αν έχεις τα δύο βασικά : RAM + SSD, όσο βαρύ λειτουργικό να έχεις θα το σηκώσει.
Το λες τοσο απλα σαν να κοστιζει το ενα απο 10 ευρω...αν ηταν ετσι ςωρεα μια χαρα αλλα οι SSD ειναι πανακριβοι και ουσιαστικα αγοραζεις και ενα 2ο δισκο γιατι δεν εχουν χωρο. Η εποχη των Windows περασε και τα Vista ηταν οι πιο χαλια εκδοση to date
έχω SSD από το 2009, το post σου έχει μια βάση αν το έγραφες κατά το 2007 που ήθελες 600-1000Ευρώ για SSD. Το 09 που πήρα SSD με 240Ευρώ 80GB με έσωσε, τα 4 λεπτά loading έγιναν 20 δευτερόλεπτα! Πραγματικά τόσο χρόνο που κέρδισα πήρα τα λεφτά μου πίσω πολύ γρήγορα. Σήμερα οι τιμές είναι απίστευτα χαμηλές, με μόλις 120Ευρώ αγοράσεις έναν απίστευτα καλό SSD των 60GB, που καινούριο PC να φτιάξεις αυτό δεν πρέπει να μην υπάρχει γιατί πάει χαμένος όλος ο υπόλοιπος υπολογιστής, αν θες μαγνητικό δίσκο μείνε με τον αρχαίο pentium4 του 2005.
Επίσης, οι τιμές στους SSD σήμερα είναι πολύ προσιτές για όλους, οι μαγνητικοί δίσκοι των 500GB-4TB έχουν καταντήσει εντελώς ασύμφοροι και δεν αξίζουν καθόλου.

Υ.Γ. Δες τιμές και τρέχα τώρα να κάνεις edit το post :trollface:
Οχι δες εσυ τιμες και κανε το δικο σου ποστ edit. Ενας δισκος SSD της προκοπης οπου αν ειναι να αγορασεις να αγορασεις καλο και μιλαω για το corsair force 120 gt εχει 180 ευρω. Λοιπον ειμαι φοιτητης. Περνω χρηματα απο τον πατερα μου. Θα δωσω 180 ευρω για ssd χωρις αποθηκευτικο χωρο? Τωρα αν εσυ εισαι ματσωμενος η δουλευεις η δεν ξερω τι μπραβο σου αγορασε. Οπως και να το παρεις ειναι ακριβοι. Και ολα αυτα για να βαλω windows? Οχι ειμαι ενταξει. Και λες 60 gb σωστα? Εαν υποθεσουμε οτι ο οποιοσδηποτε δεν εχει εξωτερικο? Τα λεφτα για εξωτερικο γιατι δεν τα συμπερελεαβες στο ποστ σου? Και επισης δεν μιλουσαμε για στησιμο καινουριο υπολογιστη το τοπικ μιλαει για τα windows 8 και για την αναβαθμιση τους. Οχι για στησιμο καινουριου απο το 0. Εσυ σαν μεσος χρηστης εισαι ικανοποιημενος με 60 gb οταν ta windows θελουν μοναχα τους 20? Πεσμου και εμενα το κολπο
Μιλαω για 120 gb και για τα 60 που λες για πιστευω ειναι λιγα
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
Άβαταρ μέλους
Kingnothing412
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1191
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 3:04 pm
Τοποθεσία: Θρακη
Επικοινωνία:

Re: Στις 29/2 η Beta εκδοση των Windows 8

Δημοσίευση από Kingnothing412 »

Loukas έγραψε:
Pokemon640 έγραψε:
Loukas έγραψε:εμένα οι υπολογιστές μου δεν είχαν πρόβλημα ποτέ (ακόμη και από τα vista που τα είχα 2007-2011), αν έχεις τα δύο βασικά : RAM + SSD, όσο βαρύ λειτουργικό να έχεις θα το σηκώσει.
Το λες τοσο απλα σαν να κοστιζει το ενα απο 10 ευρω...αν ηταν ετσι ςωρεα μια χαρα αλλα οι SSD ειναι πανακριβοι και ουσιαστικα αγοραζεις και ενα 2ο δισκο γιατι δεν εχουν χωρο. Η εποχη των Windows περασε και τα Vista ηταν οι πιο χαλια εκδοση to date
έχω SSD από το 2009, το post σου έχει μια βάση αν το έγραφες κατά το 2007 που ήθελες 600-1000Ευρώ για SSD. Το 09 που πήρα SSD με 240Ευρώ 80GB με έσωσε, τα 4 λεπτά loading έγιναν 20 δευτερόλεπτα! Πραγματικά τόσο χρόνο που κέρδισα πήρα τα λεφτά μου πίσω πολύ γρήγορα. Σήμερα οι τιμές είναι απίστευτα χαμηλές, με μόλις 120Ευρώ αγοράσεις έναν απίστευτα καλό SSD των 60GB, που καινούριο PC να φτιάξεις αυτό δεν πρέπει να μην υπάρχει γιατί πάει χαμένος όλος ο υπόλοιπος υπολογιστής, αν θες μαγνητικό δίσκο μείνε με τον αρχαίο pentium4 του 2005.
Επίσης, οι τιμές στους SSD σήμερα είναι πολύ προσιτές για όλους, οι μαγνητικοί δίσκοι των 500GB-4TB έχουν καταντήσει εντελώς ασύμφοροι και δεν αξίζουν καθόλου.

Υ.Γ. Δες τιμές και τρέχα τώρα να κάνεις edit το post :trollface:
Οχι δες εσυ τιμες και κανε το δικο σου ποστ edit. Ενας δισκος SSD της προκοπης οπου αν ειναι να αγορασεις να αγορασεις καλο και μιλαω για το corsair force 120 gt εχει 200 ευρω. Λοιπον ειμαι φοιτητης. Περνω χρηματα απο τον πατερα μου. Θα δωσω 200 ευρω για ssd χωρις αποθηκευτικο χωρο? Τωρα αν εσυ εισαι ματσωμενος η δουλευεις η δεν ξερω τι μπραβο σου αγορασε. Οπως και να το παρεις ειναι ακριβοι. Και ολα αυτα για να βαλω windows? Οχι ειμαι ενταξει. Και λες 60 gb σωστα? Εαν υποθεσουμε οτι ο οποιοσδηποτε δεν εχει εξωτερικο? Τα λεφτα για εξωτερικο γιατι δεν τα συμπερελεαβες στο ποστ σου? Και επισης δεν μιλουσαμε για στησιμο καινουριο υπολογιστη το τοπικ μιλαει για τα windows 8 και για την αναβαθμιση τους. Οχι για στησιμο καινουριου απο το 0. Εσυ σαν μεσος χρηστης εισαι ικανοποιημενος με 60 gb οταν ta windows θελουν μοναχα τους 20? Πεσμου και εμενα το κολπο[/quote]

Α αυτο το ξερω και εγω: οταν εχεις λευτα σχεδον απεριοριστα δεν σε ενδιαφερει η τιμη. :P η αλοιθεια ειναι 640 οτι το ποστ σου με αφισε με "?" , imo ο ssd ειναι απλος ενα πραματακι που κανει τον υπολογιστη σου πιο γρηγορο για καποια μερη. οχι σαν αποθηκευτικο χορο. :? σαν bonus , βαλε το προγραμα σου εδω και δεν θα αλαξει τιποτα στο pc. αυτο το πραμα βασικα. αφου με 120 ευρω περνεις σκληρο με 500gb..........η εναν ssd me 60gb. Λιγο μεγαλη η διαφορα ε? επεισεις ο λογος που δεν βλεπω γιατι στο καλο να βαλει καποιοσ πανο απο 120 gb ssd :| τεσπα οπως και νανε δεν μπορεις να πεις αν το μονο που θες ειναι αποθηκευτικο χορο και πραγματικα δεν σε ενδιαφερει το pc σου να ειναι πιο γρηγορο απ οτι ειναι ιδη πραγματικα δεν αξιζει καθολου ουτε το 60gb. (μηλησε και το νουμπακι που ακομα δεν βγηκε απ'τ'αυγο του. :P )
My trade thread
Gen 4 FC:
3138 7152 8847

Gen 5 FC:
4942 7115 2307
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Re: Στις 29/2 η Beta εκδοση των Windows 8

Δημοσίευση από Loukas »

Κοιταξτε για να λεμε και τα πραγματα με ονομα τους ναι ο SSD προσφερει μεγαλυτερη ταχυτητα εκκινησης καθως και ανιγραφη δεδομενων και επισης ποιο ανθεκτικος σε χτυπηματα κτλ. Επισης εχει και χαμηλοτερη καταναλωση. Αλλα δεν παυει να ειναι ακριβως κατα την γνωμη μου. Ναι ειναι Must σε ενα καινουριο υπολογιστη αλλα σε ενα παλιο δεν αναβαθμιζεις με SSD απο τη στιγμη που αξια του ιδιου δισκου ειναι μεγαλυτερη απο ολοκληρο τον υπολογιστη!Να προσθεσω οτι αυτο που λες με τις τιμες των μαγνητικων στεκει μονο τωρα για τις πλυμμηρες στν Ταυλανδη βρηκαν πατημα ορισμενοι μεταπωλιτες να αυξησουν τις τιμες. Πριν λιγους μηνες οι μαγνητικοι ηταν σε πολυ προσητες τιμες. 40-60 ευρω γυρω στα 500 gb
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
Άβαταρ μέλους
Kingnothing412
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1191
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 3:04 pm
Τοποθεσία: Θρακη
Επικοινωνία:

Re: Στις 29/2 η Beta εκδοση των Windows 8

Δημοσίευση από Kingnothing412 »

Loukas έγραψε:Κοιταξτε για να λεμε και τα πραγματα με ονομα τους ναι ο SSD προσφερει μεγαλυτερη ταχυτητα εκκινησης καθως και ανιγραφη δεδομενων και επισης ποιο ανθεκτικος σε χτυπηματα κτλ. Επισης εχει και χαμηλοτερη καταναλωση. Αλλα δεν παυει να ειναι ακριβως κατα την γνωμη μου. Ναι ειναι Must σε ενα καινουριο υπολογιστη αλλα σε ενα παλιο δεν αναβαθμιζεις με SSD απο τη στιγμη που αξια του ιδιου δισκου ειναι μεγαλυτερη απο ολοκληρο τον υπολογιστη!Να προσθεσω οτι αυτο που λες με τις τιμες των μαγνητικων στεκει μονο τωρα για τις πλυμμηρες στν Ταυλανδη βρηκαν πατημα ορισμενοι μεταπωλιτες να αυξησουν τις τιμες. Πριν λιγους μηνες οι μαγνητικοι ηταν σε πολυ προσητες τιμες. 40-60 ευρω γυρω στα 500 gb
Εικόνα που???? Υπαρχουν ακομα???

τεσπα.........για το οτι ειναι πιο ανθεκτικοι και οτι εχουν χαμηλοτερη καταναλωση δεν το ηξερα. αλλα παλι , δεν παυω να μην μπορω να το δεχτω ως κανονικο χορο αποθηκευσης........ :| εκτοσ βεβεα και αν αλαξουν οι τιμες :P
My trade thread
Gen 4 FC:
3138 7152 8847

Gen 5 FC:
4942 7115 2307
Άβαταρ μέλους
Andreecko
Master Administrator
Master Administrator
Δημοσιεύσεις: 1674
Εγγραφή: Τετ 17 Αύγ, 2011 2:26 pm
Τοποθεσία: Andreecko Entertainment
Επικοινωνία:

Re: Στις 29/2 η Beta εκδοση των Windows 8

Δημοσίευση από Andreecko »

Loukas, κατάλαβες μόνος σου το point μου στο τελευταίο σου Post εδώ
Επίσης σε πληροφορώ ότι σε 60GB έχω βάλει windows 7 + windows XP + linux και τα ρέστα 30-40GB από free space. Αν ξέρεις πως να χρησιμοποιείς κάτι μπορείς να κάνεις πολλά ακόμη και με 60GB.
Ο μόνος σκοπός που υπάρχουν ποια οι μαγνητικοί δίσκοι είναι μόνο για να αποθηκεύεις ταινίες, μουσική, games και τίποτε άλλο.
και τέλος : Ναι και εγώ φοιτητής ήμουν, αλλά τα 450Ευρώ (το 2009) για έναν 80GB SSD και έναν 64GB SSD τα έδωσα, στερήθηκα πολλά αλλά τα έδωσα, το κέρδος χρόνου ήταν προς όφελος μου, έχανα πολύ ώρα στο Loading ότι και να έκανα στο PC, είναι εντελώς άλλο πράμα να πατάς κάτι και σε δευτερόλεπτο να είναι έτοιμο και όχι να περιμένεις 30 λεπτά. Κατά τα ψέματα ο SSD 1000 φορές ταχύτερος, και τα windows 8 αξιοποιούν πλήρως SSD (όπως και τα 7 από τότε που υπήρχαν).
Εικόνα
Εικόνα
Ακολουθήστε μας στο YouTube.
Για προβλήματα η απορίες διαβάστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Kingnothing412
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1191
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 3:04 pm
Τοποθεσία: Θρακη
Επικοινωνία:

Re: Στις 29/2 η Beta εκδοση των Windows 8

Δημοσίευση από Kingnothing412 »

Pokemon640 έγραψε:Loukas, κατάλαβες μόνος σου το point μου στο τελευταίο σου Post εδώ
Επίσης σε πληροφορώ ότι σε 60GB έχω βάλει windows 7 + windows XP + linux και τα ρέστα 30-40GB από free space. Αν ξέρεις πως να χρησιμοποιείς κάτι μπορείς να κάνεις πολλά ακόμη και με 60GB.
Ο μόνος σκοπός που υπάρχουν ποια οι μαγνητικοί δίσκοι είναι μόνο για να αποθηκεύεις ταινίες, μουσική, games και τίποτε άλλο.
και τέλος : Ναι και εγώ φοιτητής ήμουν, αλλά τα 450Ευρώ (το 2009) για έναν 80GB SSD και έναν 64GB SSD τα έδωσα, στερήθηκα πολλά αλλά τα έδωσα, το κέρδος χρόνου ήταν προς όφελος μου, έχανα πολύ ώρα στο Loading ότι και να έκανα στο PC, είναι εντελώς άλλο πράμα να πατάς κάτι και σε δευτερόλεπτο να είναι έτοιμο και όχι να περιμένεις 30 λεπτά. Κατά τα ψέματα ο SSD 1000 φορές ταχύτερος, και τα windows 8 αξιοποιούν πλήρως SSD (όπως και τα 7 από τότε που υπήρχαν).
το θεμα ειναι , και τα 3 κοστιζουν μια περιουσια , οποτε :P
My trade thread
Gen 4 FC:
3138 7152 8847

Gen 5 FC:
4942 7115 2307
Άβαταρ μέλους
Loukas
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ, 2011 6:39 pm

Re: Στις 29/2 η Beta εκδοση των Windows 8

Δημοσίευση από Loukas »

Pokemon640 έγραψε:Loukas, κατάλαβες μόνος σου το point μου στο τελευταίο σου Post εδώ
Επίσης σε πληροφορώ ότι σε 60GB έχω βάλει windows 7 + windows XP + linux και τα ρέστα 30-40GB από free space. Αν ξέρεις πως να χρησιμοποιείς κάτι μπορείς να κάνεις πολλά ακόμη και με 60GB.
Ο μόνος σκοπός που υπάρχουν ποια οι μαγνητικοί δίσκοι είναι μόνο για να αποθηκεύεις ταινίες, μουσική, games και τίποτε άλλο.
και τέλος : Ναι και εγώ φοιτητής ήμουν, αλλά τα 450Ευρώ (το 2009) για έναν 80GB SSD και έναν 64GB SSD τα έδωσα, στερήθηκα πολλά αλλά τα έδωσα, το κέρδος χρόνου ήταν προς όφελος μου, έχανα πολύ ώρα στο Loading ότι και να έκανα στο PC, είναι εντελώς άλλο πράμα να πατάς κάτι και σε δευτερόλεπτο να είναι έτοιμο και όχι να περιμένεις 30 λεπτά. Κατά τα ψέματα ο SSD 1000 φορές ταχύτερος, και τα windows 8 αξιοποιούν πλήρως SSD (όπως και τα 7 από τότε που υπήρχαν).
Και εσυ πρεπει να καταλαβεις οτι τα Windows Πλεον δεν αξιζουν ακι ειναι καιρος να στρεψουμε αλλου την προσοχη μας. Ναι συμφωνω οτι οι μαγνητικοι ειναι ξεπερασμενοι αλλα ο οπως ειπες εξακολουθουν να ειναι αποθεκευτIκοι χωροι και εγω προσωπικα δεν ειμαι ικανοποιημενος με τα 60 gb που προσφερει ο SSD παρολο ολα τα αλλα πλεονεκτηματα. Συνδυασμος των δυο ναι ειναι οτι πρεπει
When a man whips out a pink DS and pokemon, you know he's not afraid of anything
Άβαταρ μέλους
m_Namikaze
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 348
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 9:27 pm
Τοποθεσία: On my pc's chair!!
Επικοινωνία:

Re: Στις 29/2 η Beta εκδοση των Windows 8

Δημοσίευση από m_Namikaze »

Τα Windows 8 βγήκαν στις 20:00 η ώρα 29/2. Εγώ τα είχα στο PC μου στις 23:00(σαν δευτερεύον λειτουργικό σύστημα, σαν τον h4x0r4k0s) :P
Μου φάνηκαν αρκετά καλά αν και ήταν beta η έκδοση.
Σίγουρα υπάρχουν αρκετές αλλαγές(που κάνουν bam!), όπου η μεγαλύτερη από αυτές ήταν το Metro interface και το market!
Είναι πολύ ωραία και αρκετά ελαφριά(σαν τα Windows 7).
Έμεινα αρκετά ικανοποιημένος, σε αντίθεση με το υπόλοιπο forum :P ^^
Σχεδόν σίγουρα θα βάλω και την stable version στο PC μου όταν βγει ^^
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές και τεχνολογία”