Pokémon World Journeys!!

Είστε συγγραφέας και θέλετε να μοιραστείτε τις ιστορίες σας με τα υπόλοιπα μελή; Τότε είστε στο κατάλληλο μέρος
apokos7
Starter level
Starter level
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ 17 Μαρ, 2012 4:45 pm

Pokémon World Journeys!!

Δημοσίευση από apokos7 »

Εδώ θα αρχίσω σιγά-σιγά, να γράφω την ιστορία μου. Οι ρυθμοί στους οποίους θα κινούμαι δεν θα είναι πολύ γρήγοροι, ωστόσο θα προσπαθήσω να βγάζω 1-2 επεισόδια την εβδομάδα.

Περιοχή Kanto
Spoiler:
Επεισόδιο 1: Ο κόσμος των Pokémon - Καλώς όρισες στην περιοχή Kanto
Επεισόδιο 2: Zubat και Bulbasaur
Επεισόδιο 3: Συνάντηση και Αναμέτρηση
Επεισόδιο 4: Εξέλιξη και Έμβλημα
Επεισόδιο 5: Growlithe και Team Rocket
Επεισόδιο 6: Mt. Moon και Cerulean
Επεισόδιο 7: Bill και Misty
Επεισόδιο 8: Αποχωρισμός και Υπόγεια Σήραγγα και Dratini
Επεισόδιο 9: Αιχμαλώτιση και Ανυπακοή
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apokos7 την Δευ 16 Απρ, 2012 1:01 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
apokos7
Starter level
Starter level
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ 17 Μαρ, 2012 4:45 pm

Re: Pokémon World Journeys!!

Δημοσίευση από apokos7 »

Επεισόδιο 1: Ο κόσμος των Pokémon - Καλώς όρισες στην περιοχή Kanto

Μια ηλιόλουστη μέρα του καλοκαιριού, σε ένα συγκεκριμένο μέρος, ένας άνθρωπος λιπόθυμος αρχίζει σιγά-σιγά να συνέρχεται και να ανοίγει τα μάτια του.

"Ωχ! Το κεφάλι μου! Πονάει!"
"Έι! Έι, εσύ!"
"Συγγνώμη, σε εμένα μιλάτε;"
"Ναι, σε εσένα! Είσαι καλά;"
Μια θηλυκή σιλουέτα κατευθυνόταν τρέχοντας προς το μέρος μου.
"Ναι είμαι μια χαρά. Εσείς ποια είστε; Και ποιο είναι αυτό το μέρος;"
"Σε παρακαλώ μίλα μου στον ενικό. Στο κάτω κάτω συνομήλικοι είμαστε. Με λένε Anna και είμαι 15."
"Ονομάζομαι Apokosu. Και εγώ 15 είμαι. Δεν σε έχω ξαναδεί τριγύρω."
"Και εγώ παραξενεύτηκα. Ξέρω όλα τα παιδιά της πόλης και εσένα δεν σε έχω ξαναδεί. Πριν με ρώτησες ποιο είναι αυτό το μέρος; Δηλαδή δεν έχεις ξανάρθει στην πόλη Viridian?"
"Viridian? Που είναι αυτή η πόλη δεν την έχω ξανά ακούσει."
"Περίεργο. Εσύ δηλαδή από ποια πόλη είσαι του Kanto είσαι; Ή μήπως είσαι από την περιοχή Johto?"
"Kanto, Johto? Τι είναι αυτά που λες; Εγώ είμαι από την πόλη της Καστοριάς, στην Ελλάδα!"
"Χαχαχα! Ωραίο ανέκδοτο! Δεν υπάρχει τέτοιο μέρος σε όλον τον κόσμο των Pokémon! Δηλαδή θέλεις να μου πεις πως είσαι εξωγήινος; Τι παιδιάστικο! Χαχαχα!!"
"Δεν μπορεί! Δηλαδή πραγματικά έχω βρεθεί σε κάποιον άλλο κόσμο;"
"Κοίτα Anna, σου λέω την αλήθεια. Είμαι από άλλο μέρος. Μπορείς να μου πεις περισσότερα για αυτόν τον 'Κόσμο των Pokémon'?"
Η Anna ξαφνικά σώπασε. Μερικά λεπτά πέρασαν, χωρίς να μιλήσει κανένας από τους δύο. Ξαφνικά ένα χαμόγελό της έσπασε και πάλι τη σιωπή.
"Εντάξει λοιπόν. Σε πιστεύω. Θα σου πω ό,τι θες να μάθεις. Τώρα, από που να ξεκινήσω; Λοιπόν, σε αυτόν τον κόσμο ζουν πολλά πλάσματα που ονομάζονται Pokémon. Κάθε ένα από αυτά είναι ξεχωριστό και έχει διάφορες δυνάμεις. Άλλοι τα ανατρέφουν και κάνουν μάχες με αυτά, άλλοι τα χρησιμοποιούν για βοηθούς σε δουλειές, ενώ για άλλους είναι απλοί φίλοι."
"Και που υπάρχουν αυτά τα Pokémon; Πως μπορείς να γίνεις φίλος με ένα; Πως ανατρέφεις ένα;"
"Τα Pokémon υπάρχουν παντού. Σε δάση, σπηλιές, λίμνες, θάλασσες. Τα Pokémon είναι παντού! Διαφορετικά είδη τα βρίσκεις σε διαφορετικά μέρη. Για να κάνεις ένα Pokémon να υπακούει στις εντολές που του δίνεις, πρέπει να το έχεις πιάσει πρώτα με μια απ' αυτές τις μπάλες. Τις λέμε Poké Ball."
"Δηλαδή πρέπει να ρίξω την Poké Ball στο Pokémon, να το πιάσω και μετά αυτό θα υπακούει τις εντολές μου σωστά;"
"Σωστά! Αλλά δεν είναι τόσο εύκολο. Πρέπει να έχεις κουράσει πρώτα το Pokémon που θες να πιάσεις σε μάχη. Επίσης υπάρχουν Pokémon που πιάνονται πολύ πιο δύσκολα από άλλα. Γι'αυτό έχουν κατασκευαστεί και Poké Ball που έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα αιχμαλώτισης από τις απλές Poké Ball. Φυσικά κοστίζουν και κάτι παραπάνω. Να υποθέσω λοιπόν, πως δεν έχεις κανένα Pokémon;"
"Όπως φαίνεται όχι. Αν και μου έχουν κινήσει το ενδιαφέρον."
"Λοιπόν, γιατί δεν δοκιμάζεις να πιάσεις ένα; Πάρε το Nidoran♀ μου και μία Poké Ball. Μόλις δεις ένα άγριο Pokémon, βγάλε το Nidoran♀ από την Poké Ball και πάλεψε μαζί του. Δοκίμασε το χρησιμοποιήσεις κάποιες από αυτές τις επιθέσεις που σου έγραψα εδώ."
"Ωραία! Σε ευχαριστώ πολύ!"
"Με ευχαριστείς όταν έχεις πιάσει το Pokémon. Καλή τύχη!"
"Σε ευχαριστώ! Και τώρα για να δούμε... Pokémon υπάρχουν σε κάθε μέρος οπότε αν ψάξω λίγο θα βρω ένα εδώ γύρω!"

Ένα αγόρι έχει μεταφερθεί σε έναν εντελώς άγνωστο κόσμο. Τώρα με τη βοήθεια της νεαρής Anna, ο Apokosu έχει την ευκαιρία να ανακαλύψει τον καινούριο κόσμο στον οποίο βρέθηκε ξαφνικά μαζί με όλα τα μυστικά που αυτός κρύβει. Θα καταφέρει ο ήρωάς μας να πιάσει το πρώτο του Pokémon? Τι περιπέτειες τον περιμένουν; Μη χάσετε το επόμενο επεισόδιο!
Άβαταρ μέλους
Void
Global Moderator
Global Moderator
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ 19 Μαρ, 2012 11:27 pm
Τοποθεσία: führerbunker

Re: Pokémon World Journeys!!

Δημοσίευση από Void »

Καστοριά;
Που ακριβώς μένεις;
Άβαταρ μέλους
johnaris1
Trainer
Trainer
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ 25 Αύγ, 2011 11:47 am
3DS Mii Name: Calem
Τοποθεσία: Mordor

Re: Pokémon World Journeys!!

Δημοσίευση από johnaris1 »

Πολύ καλό και μοναδικό concept!!!!!! Έχεις ένα μεγάλο μπράβο από μένα!!!!!!!!!
3DS Friend Code: 0920-1495-5327
In-game name: Calem

Glitch Pokémon Eater!
Εικόνα
apokos7
Starter level
Starter level
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ 17 Μαρ, 2012 4:45 pm

Re: Pokémon World Journeys!!

Δημοσίευση από apokos7 »

johnaris1 ευχαριστώ.
DeadPool, στην πόλη της Καστοριάς, περιοχή Ντολτσό.
Σήμερα θα μπει με το καλό ένα μεγάλο 2ο επεισόδιο.
apokos7
Starter level
Starter level
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ 17 Μαρ, 2012 4:45 pm

Re: Pokémon World Journeys!!

Δημοσίευση από apokos7 »

Επεισόδιο 2: Zubat και Bulbasaur

"Για να δούμε. Αυτά εκεί τα ιπτάμενα Pokémon, μοιάζουν όλα μεταξύ τους."
"Αυτά είναι Pidgey. Συναντάς συνέχεια τέτοια εδώ στη Viridian. Αυτό είναι περίεργο όμως."
"Ποιο πράγμα;"
"Δες εκεί! Ένα μικρό σμήνος από Zubat. Δεν τα έχω ξαναδεί στην πόλη. Συνήθως ζούνε σε σπηλιές."
"Λοιπόν το αποφάσισα. Θα πιάσω ένα Zubat."
"Πρόσεχε όμως! Τα Zubat είναι πιο δυνατά Pokémon από τα Pidgey. Θα είναι πιο δύσκολο."
"Δεν πειράζει! Πήγαινε Nidoran♀!"
Το Pokémon βγήκε από την Poké Ball. Ήταν φανταστικό. Το αίμα στις φλέβες μου άρχισε να κυλάει πιο γρήγορα και η αδρεναλίνη ανέβαινε!
"Για να δούμε. Nidoran♀ επίθεση με Peck!"
Το Nidoran♀ χτύπησε ένα Zubat που είχε μείνει πίσω. Το Zubat γύρισε νευριασμένο προς το μέρος μου. Επιτέθηκε στο Pokémon με μανία.
"Όχι, Nidoran♀! Αυτό ήταν Leech Life!"
"Leech Life?"
"Ο αντίπαλος ρουφάει την ενέργεια του Pokémon σου και τη μετατρέπει σε δικιά του."
"Έξυπνη τακτική. Τώρα Nidoran♀, Poison Sting."
Το Zubat απέφυγε την επίθεση. Αμέσως αντεπιτέθηκε με Leech Life και πάλι.
"Αυτό δε βγάζει πουθενά. Πήγαινε, Poison sting."
Η επίθεση χτύπησε κατευθείαν στο στόχο.
"Το Zubat είναι Poisoned τώρα. Τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα για σένα."
"Αχ, εξήγησέ μου."
"Όταν ένα Pokémon είναι σε κατάσταση Poisoned, χάνει σταδιακά ενέργεια μέχρι να γιατρευτεί."
"Αχα! Πολύ χρήσιμο. Τώρα Peck!"
Το Zubat χτυπήθηκε. Μάζεψε τις δυνάμεις του και επιτέθηκε με Astonish. Έδειχνε να υποφέρει.
"Nidoran♀, επίθεση με Peck."
Το Pokémon παρέμεινε ακίνητο.
"Τι τώρα;"
"Φταίει η επίθεση. Αν ένα Pokémon χτυπηθεί με Astonish υπάρχει η πιθανότητα να μην μπορεί να επιτεθεί μετά."
"Κατάρα! Έλα Nidoran♀, Peck!"
Η επίθεση χτύπησε. Το Zubat υπέφερε και από το δηλητήριο.
"Τώρα είναι καλή ευκαιρία. Ρίξε την μπάλα."
"Εντάξει. Poké Ball, πήγαινε."
Το Zubat μπήκε μέσα στην Poké Ball. Άρχισε να κινείται.
"Έλα, έλα... Σταμάτα πια να κουνιέσαι."
Μετά από λίγο η μπάλα σταμάτησε. Κινήθηκα προς το μέρος της.
"Ναι! Έπιασα το πρώτο μου Pokémon!"
"Συγχαρητήρια τώρα έχεις ένα δικό σου Pokémon. Πάμε γρήγορα στην πόλη. Στο Κέντρο Pokémon το Zubat σου θα γιατρευτεί από το δηλητήριο και θα ανακτήσει πλήρως την ενέργειά του."
"Ναι, ας βιαστούμε. Ορίστε και το Nidoran♀. Σε ευχαριστώ!"
Φτάσαμε στο Κέντρο Pokémon και έδωσα το Zubat μου στη νοσοκόμα Joey. Η Anna έδωσε και αυτή το Nidoran♀ της. Καθήσαμε σε ένα τραπέζι και περιμέναμε. Λίγο αργότερα τα Pokémon είχαν αναρρώσει πλήρως. Βγήκαμε έξω και έβγαλα έξω το Zubat από την Poké Ball.
"Λοιπόν Zubat, ας δουλέψουμε μαζί και ας γίνουμε καλοί φίλοι!"
Το Zubat πετούσε χαρούμενο γύρω μου.
"Πάλεψες πολύ καλά με το Nidoran♀ μου και ας ήταν η πρώτη σου φορά. Έχεις έμφυτο ταλέντο. Θα έπρεπε να προκαλέσεις το πρωτάθλημα της περιοχής Kanto."
"Τι είναι αυτό πάλι;"
Πριν προλάβω να τελειώσω τη φράση μου ένας άντρας που πρέπει να είχε τα διπλάσια μου χρόνια ερχόταν προς τα εδώ αλαφιασμένος.
"Συμφορά μου! Και τώρα τι κάνω; Καλύτερα να βρω καμιά καλή δικαιολογία, αλλιώς..."
"Τι συμβαίνει; Μπορούμε να βοηθήσουμε;"
"Εμμ, να, ξέρετε... Διευθύνω το Κατάστημα Pokémon της Viridian. Η Viridian ανέκαθεν ανεφοδίαζε την πόλη Pallet, η οποία δε διαθέτει δικό της Κατάστημα Pokémon. Σήμερα είναι μέρα παραλαβής και έφτασε αυτό το δέμα για τον Καθηγητή Oak. Όμως το Κατάστημα έχει γεμίσει κόσμο και δεν έχω διαθέσιμο υπάλληλο να στείλω άμεσα. Ο Καθηγητής χρειάζεται το περιεχόμενο του δέματος για τις έρευνές του το συντομότερο δυνατόν."
"Λοιπόν, αφού δεν μπορείς να το στείλεις εσύ, θα το πάω εγώ για εσένα."
"Αλήθεια; Νεαρέ μου με σώζεις! Πως να σε ευχαριστήσω; Αα, ξέρω! Πάρε αυτό το Potion. Όταν το Pokémon σου έχει εξαντληθεί σε μία μάχη και το Κέντρο Pokémon είναι μακριά, χρησιμοποίησε αυτό και θα αναπληρωθεί ένα ποσοστό της ενέργειάς του."
"Δεν χρειαζόταν. Λοιπόν, Anna πάμε."
"Θα φτάσετε στη Pallet αν πάτε όλο ευθεία στο Route 1."
"Εντάξει! Αντίο!"
"Ωραία, τώρα πως θα βρούμε αυτόν τον Καθηγητή Oak?"
"Έχεις δίκιο, ξέχασα τελείως να ρωτήσω. Όπως και να 'χει, όταν φτάσουμε στην Pallet θα τον βρούμε κάπως."
"Ναι, είναι μικρή πόλη οπότε λογικά θα είναι γνωστός."
Μετά από λίγο δρόμο που περπατήσαμε η ηρεμία μας διαταράχθηκε και πάλι.
"Βοήθεια, ας με βοηθήσει κάποιος. Βοήθεια!"
"Zubat, βγες έξω. Πάμε να δούμε τι συμβαίνει!"
"Εδώ πέρα! Αυτά τα άγρια Rattata μου επιτίθενται. Βοηθήστε με!"
"Πάμε Zubat. Επίθεση με Astonish."
Η επίθεση χτύπησε το ένα από τα δύο Rattata. Το άλλο επιτέθηκε στο Zubat μου.
"Zubat απόφυγέ το, και τώρα Leech Life."
Το ένα Rattata λιποθύμησε. Το άλλο επιτέθηκε με Tackle και το Zubat χτυπήθηκε.
"Έλα πάμε Zubat! Leech Life!"
Το δεύτερο Rattata μάζεψε το σύντροφό του και χάθηκαν στο χορτάρι.
"Σε ευχαριστώ πολύ μικρέ! Εσύ και το Zubat συνεργαστήκατε πολύ καλά εκεί πέρα. Πόσο καιρό το έχεις;"
"Λιγότερο από μία ημέρα."
"Μμμ, ενδιαφέρον. Είμαι ο Καθηγητής Oak. Μένω στην πόλη Pallet."
"Κύριε Καθηγητά εσάς ψάχναμε. Έχουμε αυτό το δέμα από το κατάστημα της Viridian για εσάς."
"Ωω! Ελάτε στο εργαστήριο μαζί μου τότε."
Ο καθηγητής προχωρούσε μπροστά και εμείς ακολουθούσαμε. Η Pallet ήταν μικρή πόλη. Θα ήταν όντως σπατάλη να υπήρχε επιπλέον κατάστημα Pokémon μιας και ο Route 1 ήταν πολύ μικρός και η Viridian πολύ κοντά. Σύντομα φτάσαμε μπροστά από το εργαστήριο του Καθηγητή. Ήταν το μεγαλύτερο κτήριο σε όλη την πόλη. Μπήκαμε μέσα και τον ακολουθήσαμε στο βάθος του κτηρίου.
"Λοιπόν, εδώ είμαστε. Πώς είπαμε τα ονόματά σας;"
"Μας συγχωρείτε. Ξεχάσαμε να συστηθούμε."
"Είμαι ο Apokosu και αυτή εδώ η Anna."
"Χαρήκαμε για τη γνωριμία."
"Είστε και οι δύο εκπαιδευτές ε;"
"Ναι."
"Ο Apokosu έμαθε για τα Pokémon μόλις σήμερα και μάχεται πιο επιδέξια από πολλούς που γνωρίζω. Εμένα από την άλλη δε με ενδιαφέρουν πολύ οι μάχες. Αα! Ορίστε και το δέμα."
"Ευχαριστώ. Apokosu, θα σε ενδιέφερε να με βοηθήσεις στην έρευνα που διεξάγω πάνω στα Pokémon?"
"Σίγουρα! Θα μου άρεσε πολύ!"
Τον έβλεπα με μάτια που γυάλιζαν από χαρά ενώ άνοιγε το δέμα που μόλις είχε παραλάβει.
"Αυτό περίμενα με ανυπομονησία σήμερα. Επιτέλους ολοκληρώθηκαν. Οι Pokémon Εγκυκλοπαίδειες, ή αλλιώς τα PokéDex. Αυτά τα μηχανήματα σου επιτρέπουν να παίρνεις πληροφορίες από κάθε Pokémon που συναντάς. Θέλω να γυρίσεις τον κόσμο και να γεμίσεις αυτό το PokéDex με πληροφορίες από όλα τα Pokémon που υπάρχουν. Κανονικά ετοίμασα ένα για μένα και ένα για τον εγγονό μου, αλλά έχω γεράσει πια. Νομίζω πως εσύ θα τα καταφέρεις καλύτερα από εμένα. Θα με βοηθήσεις;"
"Φυσικά. Θα το κάνω μετά χαράς."
"Ωραία! Τότε περνάω τα στοιχεία σου στο PokéDex. Επίσης θέλω να σε ευχαριστήσω που με έσωσες σήμερα και μπήκες στον κόπο να μου παραδώσεις το δέμα. Γι'αυτό θέλω να πάρεις αυτό το Pokémon μαζί σου."
Ο Καθηγητής κατευθύνθηκε στο πάγκο και άρπαξε μια Poké Ball.
"Ορίστε! Είναι ένα Bulbasaur. Πιστεύω πως μαζί σου θα αναπτυχθεί σωστά. Αγαπάς τα Pokémon σου και αυτό φαίνεται στον τρόπο με τον οποίο σε υπακούει το Zubat. Επίσης πάρε μερικές Poké Ball για να ξεκινήσεις. Μπορείς να έχεις μέχρι έξι Pokémon μαζί σου. Στείλε μου στο εργαστήριο όσα Pokémon πιάνεις και δεν χρειάζεσαι, με αυτό το κουμπί του PokéDex. Καλή επιτυχία με το ταξίδι σου!"
"Σας ευχαριστώ πολύ Καθηγητά!"
"Γεια σας κύριε Καθηγητά!"

Και έτσι με δύο νέους συντρόφους στο πλευρό του, ο Apokosu με την Anna συνεχίζουν το ταξίδι τους. Ποια πρόσωπα θα συναντήσουν στην πορεία; Ποιες καινούριες πληροφορίες θα λάβει ο Apokosu για τον κόσμο αυτό; Μη χάσετε το επόμενο επεισόδιο!
apokos7
Starter level
Starter level
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ 17 Μαρ, 2012 4:45 pm

Re: Pokémon World Journeys!!

Δημοσίευση από apokos7 »

Επεισόδιο 3: Συνάντηση και Αναμέτρηση

Με δύο νέους συντρόφους στο πλευρό του, ο Apokosu συνεχίζει το δρόμο του στη περιοχή Kanto.

"Να η Viridian, Anna!"
"Καλύτερα να περάσουμε από το κατάστημα πρώτα και να ενημερώσουμε το διευθυντή."
"Ναι, δίκιο έχεις."
"Ορίστε το κατάστημα."
"Κύριε διευθυντά, εμείς είμαστε."
"Γεια σας. Τι έγινε; Όλα καλά με το δέμα;"
"Ναι, ήρθαμε να σας ενημερώσουμε πως η παραλαβή έγινε κανονικά."
"Σας, ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι. Καλό ταξίδι."
"Γεια σας."
"Λοιπόν, πριν ξεκινήσουμε να βρούμε τον Καθηγητή, κάτι έλεγες για ένα πρωτάθλημα."
"Α, ναι. Άκου με προσεκτικά. Παίρνοντας τους Route 22 και 23 από τη Viridian, μπορείς να βρεθείς στο Indigo Plateau. Εκεί διεξάγεται ένα τουρνουά Pokémon κάθε χρόνο, όπου οι καλύτεροι μονομάχοι βρίσκονται αντιμέτωποι αναμεταξύ τους."
"Φοβερό! Τι περιμένουμε; Ας πάρουμε το δρόμο για το Route 22."
"Μη βιάζεσαι. Δεν μπορεί ο καθένας να λάβει μέρος στο τουρνουά. Κατ'αρχάς πρέπει να έχεις μια ομάδα με έξι Pokémon. Νομίζεις ότι μόνο με το Zubat και το Bulbasaur, θα τα κατάφερνες;"
"Μάλλον έχεις δίκιο."
"Και το πιο σημαντικό είναι το ότι πρέπει να έχεις μαζί σου οχτώ εμβλήματα."
"Εμβλήματα;"
"Ναι. Σε όλη τη περιοχή του Kanto υπάρχουν διασκορπισμένα Γυμναστήρια. Εκεί προκαλώντας τον Αρχιγυμναστή της πόλης σε μάχη, αν κερδίσεις, παίρνεις για απόδειξη της νίκης σου ένα έμβλημα. Όταν συγκεντρώσεις οχτώ από αυτά έχεις την άδεια να συμμετάσχεις στο πρωτάθλημα. Έτσι το πρωτάθλημα του Indigo Plateau είναι ένα μέρος στο οποίο μόνο οι καλύτεροι συμμετέχουν. Αυτό το κάνει τόσο ξεχωριστό."
"Αυτό είναι! Θα κερδίσω όλα τα εμβλήματα και θα λάβω μέρος στο πρωτάθλημα! Πες μου, η Viridian δεν έχει δικό της Γυμναστήριο;"
"Είχε κάποτε, αλλά ο Αρχιγυμναστής έφυγε πριν από πολύ καιρό και το Γυμναστήριο τώρα είναι κλειστό."
"Κρίμα..."
"Αν θέλεις μπορούμε να ανεβούμε βόρεια. Η πόλη Pewter έχει δικό της Γυμναστήριο. Και στο Δάσος της Viridian που πρέπει να διασχίσουμε, θα μπορέσεις να πιάσεις πολλά Pokémon για το PokéDex."
"Εντάξει λοιπόν. Τα Pokémon μου είναι έτοιμα οπότε φύγαμε για την πόλη Pewter."
"Το δάσος είναι μόλις έξω από την πόλη. Ας βιαστούμε."

Οι δύο φίλοι προχωρούσαν χαρούμενοι. Μπήκαν στο δάσος και ο Apokosu άρχισε αμέσως το κυνήγι των Pokemon.

"Λοιπόν για να δούμε. Αυτά εκεί τι είναι;"
Άνοιξα το PokéDex για πρώτη μου φορά.
"Weedle, συχνά βρίσκεται σε δάση να τρώει φύλλα. Επιτίθεται με το δηλητηριώδες κεντρί στο κεφάλι του."
"Εντάξει, πήγαινε τώρα Bulbasaur! Για να δούμε, επίθεση με Growl."
Ο Bulbasaur γρύλισε στον αντίπαλο φοβίζοντας τον, με αποτέλεσμα η επίθεσή του να μειωθεί. Στη συνέχεια αυτό επιτέθηκε με Poison Sting. Ο Bulbasaur επιτέθηκε με Tackle.
"Εντάξει Poké Ball φύγε."
Το Pokemon αιχμαλωτίστηκε. Από δίπλα περνούσε ένα ακόμα ζουζούνι.
"Caterpie, βγάζει μια απωθητική μυρωδιά από την κόκκινη κεραία που έχει για να απωθεί τους αντιπάλους του."
"Έλα συνέχισε Bulbasaur."
Το Bulbasaur επιτέθηκε με Tackle. Το Caterpie ανταπέδωσε την επίθεση. Με το δεύτερο Tackle, ο Caterpie αποδυναμώθηκε κι άλλο.
"Έλα Poké Ball, πήγαινε!"
Το Caterpie αιχμαλωτίστηκε κι αυτό.
"Μπράβο σου Bulbasaur. Ξεκουράσου τώρα. Anna τι λες; Καθόμαστε λίγο;"
"Ναι καλή ιδέα."
Καθήσαμε κάτω και βγάλαμε να φάμε. Τα Pokémon πήγαν πιο πέρα να βρουν τροφή μόνα τους.
"Δεν έχεις άλλο Pokémon εκτός από το Nidoran♀?"
"Έχω ένα Clefairy, αλλά το έχω δώσει στην αδερφή μου στη Cerulian. Μένει μαζί με τη μητέρα μου."
"Μα δεν είσαι από τη Viridian?"
"Ζω στη Viridian με τον πατέρα μου, αλλά θα πάω στη Cerulian να δω τη μητέρα μου και την αδερφή μου."
"Αα, κατάλαβα."
"Τώρα που το θυμήθηκα, πάρε αυτό το χάρτη. Θα σε βοηθήσει να μη χαθείς όταν δε θα είμαι εκεί μαζί σου."
"Ευχαριστώ και πάλι."
"Μη το συζητάς."
Συνεχίσαμε και τρώγαμε όταν ξαφνικά ένας νεαρός της ηλικίας μας πλησίασε.
"Έι εσύ με το PokéDex, είσαι ο Apokosu σωστά;"
"Ναι πως με ξέρεις;"
"Είμαι ο Blue, εγγονός του διάσημου Καθηγητή Oak."
"Ωστέ εσύ είσαι ο εγγονός του, ε; Έχεις και εσύ ένα PokéDex σωστά;"
"Ναι και σε προκαλώ εδώ και τώρα σε μονομαχία."
"Μια μάχη ε; Εντάξει δέχομαι την πρόκλησή σου."
"Τρία Pokémon εναντίον τριών, χωρίς αλλαγές."
"Εντάξει, λοιπόν ξεκινάμε, Caterpie!"
"Αδύναμο, πήγαινε Pidgey."
"Πρόσεχε Apokosu, τα ιπτάμενα Pokemon έχουν πλεονέκτημα ενάντια στα ζουζούνια."
"Μην ανησυχείς. Θα κερδίσουμε."
"Θα ήθελα να σε δω να προσπαθείς."
"Έλα Caterpie, String Shot."
Το νήμα αστόχησε. Ο Blue επιτέθηκε με Gust. Το Caterpie δέχτηκε αρκετή ζημιά.
"Έλα κουράγιο Caterpie, String Shot άλλη μια φορά."
Η επίθεση βρήκε στόχο. Η ταχύτητα του Pidgey μειώθηκε κατά πολύ.
"Πήγαινε Pidgey Tackle."
"Δεν προλαβαίνεις. Tackle Caterpie."
Το Caterpie επιτέθηκε πρώτο. Μετά ακολούθησε το χτύπημα του Pidgey.
"Caterpie πάλι."
Το Caterpie έκανε δύο Tackle στη σειρά και άφησε το Pidgey λιπόθυμο.
"Επεστρεψε Pidgey. Ενδιαφέρον. Πήγαινε Rattata."
"Caterpie String Shot."
"Όχι αυτή τη φορά. Rattata Quick Attack."
Το Rattata αστραπιαία χτύπησε το Caterpie βγάζοντάς το εκτός μάχης.
"Caterpie επέστρεψε. Σειρά έχει το Bulbasaur."
"Πήγαινε με Tail Whip, Rattata."
"Bulbasaur, Growl."
"Το Rattata κούνησε την ουρά του και ο Bulbasaur χαλάρωσε την άμυνά του. Το γρύλισμα του Bulbasaur έριξε την επιθετική δύναμη του Rattata."
"Τώρα Quick Attack."
Το Rattata επιτέθηκε με μεγάλη ταχύτητα στο Bulbasaur το οποίο δέχτηκε μεγάλη ζημιά. Ο Bulbasaur ανταπέδωσε με ένα Tackle. Το Rattata επιτέθηκε με Tackle μα ο Bulbasaur το απέφυγε. Ο Bulbasaur συνέχισε με Tackle και η επίθεση βρήκε κατευθείαν το στόχο. Η ενέργεια του Rattata τελείωσε και το Pokemon λιποθύμησε.
"Η τύχη σου τελειώνει εδώ. Πήγαινε Charmander."
"Bulbasaur, κράτα γερά. Επίθεση Leech Seed."
Η νέα επίθεση που μόλις έμαθε ο Bulbasaur από την κερδοφόρα μάχη, σύμφωνα με το PokéDex, επρόκειτο για ένα σπόρο ο οποίος ρουφούσε σταδιακά την ενέργεια του αντιπάλου σε κάθε γύρο.
"Πάμε Charmander, τώρα Ember."
Η επίθεση φωτιάς είχε τρομερή επίδραση στο Pokémon χόρτου, το οποίο ήταν πλέον ανίκανο για μάχη.
"Ήρθε η ώρα για το δικό μου τελευταίο Pokémon. Πάμε Zubat."
"Charmander Scratch."
Το Charmander σηκώθηκε στον αέρα για να επιτεθεί. Ο Zubat απέφυγε.
"Τώρα Astonish."
Ο Zubat βρήκε στόχο. Ο Charmander δεν μπόρεσε να εκτελέσει τις εντολές του αφεντικού του και να επιτεθεί με Scratch. Ο Zubat ξαναεπιτέθηκε με Astonish. Αυτή τη φορά ο Charmander επιτέθηκε με Ember. Η επίθεση προκάλεσε αρκετή ζημιά στο Zubat. Το Pokemon μου συνέχισε με Leech Life. Χρησιμοποίησε τον αντίπαλο για να γιατρέψει τον εαυτό του.
"Charmander αρκετά, επέστρεψε."
"Έι, τι κάνεις; Η μάχη δεν τελείωσε."
"Είδα αυτά που ήθελα να δω. Πρόσεχε με το PokéDex. Αν θέλεις να τελειώσουμε αυτή τη μάχη θα σε δω στο Πρωτάθλημα του Indigo Plateau."
Ο Blue απομακρύνθηκε αφήνοντάς με στα κρύα του λουτρού. Ήθελα πολύ να τελειώσω αυτή τη μάχη. Υποσχέθηκα στον εαυτό μου πως θα έφτανα μέχρι το Indigo Plateau και θα πάλευα μαζί του στα ίσια.
"Έλα Zubat επέστρεψε."
Έβγαλα έξω το Caterpie και το Bulbasaur και τους έδωσα Berries να γιατρέψουν τις πληγές τους. Την ίδια στιγμή ο Caterpie ξαφνικά άρχισε να λάμπει.

Ένας απειλητικός αντίζηλος για τον Apokosu εμφανίστηκε. Ένα δύσκολο μονοπάτι μπροστά του. Θα καταφέρει να ανταπεξέλθει στις προκλήσεις; Οι περιπέτειες του Apokosu μόλις άρχισαν. Μη χάσετε το επόμενο επεισόδιο!
apokos7
Starter level
Starter level
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ 17 Μαρ, 2012 4:45 pm

Re: Pokémon World Journeys!!

Δημοσίευση από apokos7 »

Επεισόδιο 4: Εξέλιξη και Έμβλημα

Μετά από μια μάχη με τον αντίζηλό του, Blue, ο Apokosu είναι έτοιμος να τα δώσει όλα για να φτάσει στη κορυφή. Ξαφνικά το Pokemon του κάνει κάτι το αναπάντεχο για αυτόν.

"Τι είναι αυτό; Caterpie!"
"Το Caterpie εξελίζεται."
"Εξελίζεται; Τι είναι αυτό;"
"Όταν ένα Pokémon λάβει συγκεκριμένο ποσό εμπειρίας σε μάχη, τότε αλλάζει η μορφή του και πολλές φορές τα χαρακτηριστικά του γενικότερα. Έτσι το Pokémon γίνεται πιο δυνατό και μαθαίνει καινούριες επιθέσεις."
"Μα δεν πάλεψα πολύ με το Caterpie. Πότε πρόλαβε;"
"Είναι πολλοί οι παράγοντες που το επηρέασαν. Είδες το επίπεδό του όταν το έπιασες;"
"Ναι. Ήταν επίπεδο πέντε."
"Τα Pokémon έντομα εξελίζονται σε πολύ μικρά επίπεδα. Αυτό είναι το βασικό πλεονέκτημά τους. Επίσης το αντίπαλο Pidgey ήταν αρκετά δυνατό και έτσι ο Caterpie μάζεψε πολύ εμπειρία. Γι'αυτό και μεταμορφώθηκε σύντομα."
"Και τώρα είναι Metapod, κατάλαβα. Τώρα είναι πιο δυνατός. Η μορφή του άλλαξε και ξέρει και την επίθεση Harden. Καλώς όρισες στην ομάδα Metapod. Τώρα επέστρεψε. Κι εσύ μαζί Bulbasaur."
Ήμουν πολύ χαρούμενος που εξέλιξα, αν και άθελά μου το Caterpie. Πάλεψα με μερικά ακόμα Pokémon, όπως Metapod και Kakuna, όμως δεν έπιασα κάποιο από αυτά. Βγήκαμε με την Anna από το δάσος ασφαλείς. Η πόλη Pewter ξανοίχτηκε μπροστά μας. Ήταν μια ορεινή πόλη, περιτριγυρισμένη από βουνά και βράχια.
"Εδώ είμαστε! Η πόλη Pewter! Επιτέλους θα δώσω μάχη για το έμβλημα."
Προχωρήσαμε προς το Κέντρο Pokemon. Τα Pokemon ανέκτησαν την ενέργειά τους μετά από λίγο και κατευθυνθήκαμε κατευθείαν στο Γυμναστήριο. Ήταν πολύ μεγάλο κτήριο. Οι πόρτες άνοιξαν αυτόματα και μπήκα μέσα.
"Ζήτω μάχη με τον Αρχιγυμναστή του σταδίου της Pewter."
"Εγώ είμαι ο Αρχιγυμναστής. Με λένε Brock. Τι λες να χρησιμοποιήσουμε από δύο Pokémon ο καθένας;"
"Είμαι μέσα. Με λένε Apokosu και θα πάρω αυτό το έμβλημα."
Μια φιγούρα από μέσα φάνηκε.
"Θα είμαι ο διαιτητής του αγώνα. Κάθε εκπαιδευτής μπορεί να χρησιμοποιήσει μέχρι δύο Pokémon. Ο διεκδικητής είναι ο μόνος που μπορεί να αλλάξει Pokémon. Δεν υπάρχει χρονικό όριο. Αρχίστε."
"Πήγαινε Geodude."
"Geodude, ε; Ξεκινάμε Metapod. Harden."
Το Metapod έκανε σκλήρυνση και το σώμα του έγινε πιο σκληρό. Η άμυνά του ανέβηκε.
"Ξεκινάμε Geodude, Tackle."
Η επίθεση δεν έκανε μεγάλη ζημιά. Το Metapod έκανε άλλο ένα Harden. Το Geodude έκανε Defense Curl και ανέβασε τη δικιά του άμυνα. Συνέχισα βάζοντας το Metapod να κάνει String Shot. Οι επιθέσεις βρήκαν στόχο και το Geodude έγινε πολύ πιο αργό. Στο μεταξύ το Geodude χτύπησε δύο φορές με Tackle.
"Γύρνα τώρα Metapod. Είναι η σειρά σου, Bulbasaur."
Το Bulbasaur επιτέθηκε με Leech Seed και αμέσως με Vine Whip, την καινούρια επίθεση που έμαθε από τις μάχες στο δάσος. Το Geodude έχασε αμέσως.
"Ο Geodude είναι ανίκανος για μάχη."
"Καλή η στρατιγική σου. Θα μπορέσεις όμως να νικήσεις αυτό; Πήγαινε τώρα Onix!"
"Επέστρεψε Bulbasaur. Πάμε Metapod."
"Η ίδια στρατηγική δεν θα δουλέψει δεύτερη φορά. Πιάσ'τον με την ουρά σου Onix. Bind."
Ο Onix χρησιμοποίησε την ουρά του και παγίδεψε το Metapod. Το Metapod χρησιμοποίησε Harden αλλά μάταια. Το Onix έβγαλε το Pokemon μου νοκ-άουτ σε χρόνο ρεκόρ.
"Ο Metapod είναι εκτός μάχης."
"Βασίζομαι σε εσένα Bulbasaur. Πάμε για να κερδίσουμε. Leech Seed."
Ο Bulbasaur φύτεψε τους σπόρους του στο Onix. Το Onix χτύπησε με Tackle. Ο Bulbasaur χρησιμοποίησε τους σπόρους για να γιατρέψει τον εαυτό του. Στη συνέχεια επιτεθήκαμε με Vine Whip. Η επίθεση έκανε μεγάλη ζημιά στο Onix. Το Onix επιτέθηκε με Bind και έσφηξε και το Bulbasaur.
"Έλα Bulbasaur, θα τα καταφέρουμε. Vine Whip."
Ο Bulbasaur κατάφερε με πολύ κόπο να αντιδράσει και να επιτεθεί στο Onix. Το Onix τον απελευθέρωσε από τα δεσμά του.
"Ας τελειώνουμε. Tackle."
Ο Bulbasaur χτύπησε το Onix το οποίο κατέρρευσε.
"Το Onix έχασε. Νικητής είναι ο Bulbasaur και ο Apokosu."
"Τα καταφέραμε Bulbasaur. Μπράβο και σε εσένα Metapod."
Το Metapod άρχισε να λάμπει. Από το κουκούλι βγήκε η εξελιγμένη του μορφή, το Butterfree.
"Είναι αλήθεια λοιπόν, πως τα έντομα εξελίζονται γρήγορα. Όπως και να έχει μπράβο σου για τη μάχη."
"Apokosu πάλεψες πολύ καλά. Το Boulder Badge είναι δικό σου."
"Ωραία! Το πρώτο μου έμβλημα! Τώρα είμαι ένα βήμα πιο κοντά στο πρωτάθλημα του Indigo Plateau!"
"Apokosu συγχαρητήρια! Ήταν ωραία μάχη!"
"Ευχαριστώ Anna. Τώρα θα πάμε στη Cerulean και έτσι θα μπορέσεις και εσύ να δεις την αδερφή σου."
Αποχαιρετήσαμε τον Brock και φύγαμε από το Γυμναστήριο. Περάσαμε από το κέντρο Pokémon για να γιατρέψω πλήρως τα Pokémon που πληώθηκαν στη μάχη. Μετά ξεκινήσαμε προς τη Cerulean.

Με ένα έμβλημα πλέον στην κατοχή του, ο Apokosu βλέπει τα όνειρά του να έρχονται όλο και πιο κοντά. Τώρα πρέπει να πάει στην πόλη Cerulean, για να αποκτήσει το δεύτερο έμβλημα. Πως θα εξελιχθεί το ταξίδι του; Μη χάσετε το επόμενο επεισόδιο!
apokos7
Starter level
Starter level
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ 17 Μαρ, 2012 4:45 pm

Re: Pokémon World Journeys!!

Δημοσίευση από apokos7 »

Επεισόδιο 5: Growlithe και Team Rocket

Με ένα έμβλημα στην κατοχή του ο Apokosu φεύγει από την πόλη Pewter και κινείται προς την πόλη Cerulean.

"Μα γιατί να το κάνεις αυτό;"
"Θα βοηθήσει τον Καθηγητή Oak. Όπως και νά 'χει το αποφάσισα. Θα στείλω τον Butterfree και το Zubat στο εργαστήριο στην Pallet."
"Εντάξει λοιπόν, αφού επιμένεις."
Πήγα στο βιντεο-τηλέφωνο και πήρα το τηλέφωνο του καθηγητή. Το τηλέφωνο χτύπησε δύο φορές και ο καθηγητής το σήκωσε.
"Apokosu, καιρό έχουμε να τα πούμε. Τι έγινε;"
"Όλα μια χαρά καθηγητά. Μόλις κέρδισα το πρώτο μου έμβλημα, αυτό της πόλης Pewter."
"Μπράβο σου. Γι' αυτό με κάλεσες;"
"Όχι. Σας στέλνω το Zubat με ένα Butterfree."
"Ωω, σίγουρα θα με βοθήσει στην έρευνά μου. Ποια άλλα Pokémon έχεις μαζί σου;"
"Το Bulbasaur και ένα Weedle. Τώρα θα ξεκινήσω προς τη Cerulean, και θα πιάσω όσο περισσότερα Pokémon μπορώ στο δρόμο."
"Εντάξει. Τα Pokémon μόλις έφτασαν. Πάω άμεσα να συνεχίσω την έρευνά μου."
"Γεια σας καθηγητά."
Έκλεισα το βιντεοτηλέφωνο και πήρα τα Pokémon που είχαν αναρρώσει. Ξεκινήσαμε με την Anna, για τη Cerulean. Μόλις βγήκαμε από την Pewter, τα άγρια Pokémon άρχισαν να ξεπροβάλλουν.
"Πάμε Weedle, ας πιάσουμε μερικά Pokémon."
Το Weedle βγήκε από την Poké Ball χαρούμενο. Είδα ένα Spearow να ξεπροβάλλει.
"Έλα Weedle, Poison Sting."
Η επίθεση πέτυχε το Spearow το οποίο δέχτηκε σοβαρή ζημιά. Η Poké Ball που του έριξα το έπιασε αμέσως.
"Ωραία. Θα το στείλω αμέσως στον καθηγητή από το PokéDex. Τι να πιάσω τώρα;"
Προχωρώντας βρήκα ένα σμήνος από Pidgey.
"Αυτά τα Pokémon, είναι ίδια με αυτό του Blue!"
Τρια από αυτά μου επιτέθηκαν.
"Έλα Bulbasaur, απέκρουσε με Vine Whip."
Το Bulbasaur απέκρουσε με τα μαστίγιά του την επίθεση των Pidgey.
Το Weedle επιτέθηκε με Poison Sting και το ένα δηλητηριάστηκε. Ο Bulbasaur επιτέθηκε με Tackle στα άλλα δύο. Τα δύο Pidgey χρησιμοποίησαν Tackle στο Weedle, ενώ το τρίτο έκανε Gust στον Bulbasaur. Έριξα δύο Poké Ball. Το Pokemon που είχε δηλητηριαστεί πιάστηκε ενώ το άλλο βγήκε από την μπάλα. Εκείνη τη στιγμή ο Weedle εξελίχτηκε σε Kakuna. Χρησιμοποίησα Harden και η άμυνα του Kakuna ανέβηκε. Ο Bulbasaur επιτέθηκε με Growl στα δύο Pidgey. Το ένα επιτέθηκε και πάλι με Tackle αλλά το Kakuna αμύνθηκε και η ζημιά ήταν σχεδόν μηδαμινή. Ο Bulbasaur χτύπησε με Vine Whip και τα Pidgey αιχμαλωτίστηκαν.
Η αναζήτηση συνεχίστηκε. Προπόνησα λίγο τα Pokémon μου αλλά δεν έβρισκα κάποιο καινούριο είδος να πιάσω. Μετά από αρκετό περπάτημα ένα Growlithe φάνηκε μπροστά μου.
"Αυτό είναι... Growlithe!"
"Πολύ σπάνιο να βρεις ένα εδώ."
"Μου αρέσει! Θα το πιάσω! Ξεκινάμε με το πρώτο Pidgey."
Το Pokémon που έβγαινε από την Poké Ball τράβηξε την προσοχή του Growlithe. Μέχρι να επιτεθώ με Tackle, το Growlithe δάγκωσε το Pidgey και το έβγαλε εκτός.
"Τώρα το θέλω ακόμα πιο πολύ. Πάμε με το δεύτερο Pidgey."
Το Growlithe άρχισε να γρυλίζει. Το Pidgey γύρισε αμέσως στη Poké Ball, ενώ το Kakuna βγήκε από τη δικιά του.
"Ωστέ αυτή είναι η επίθεση Roar. Φαίνεται πολύ χρήσιμη. Εντάξει κάνε Harden, Kakuna."
Το Kakuna ανέβασε την άμυνά του, όμως το Growlithe νίκησε τον αντίπαλό του με ένα Ember.
"Να πάρει. Πάμε πάλι Pidgey."
Το ίδιο Pidgey που υποχώρησε πριν βγήκε έξω. Χτυπήσαμε το Growlithe με Sand Attack. Το Growlithe έκανε Bite αλλά αστόχησε. Το Tackle του Pidgey βρήκε στόχο και ο αντίπαλος δέχτηκε ζημιά. Το Growlithe χτύπησε με Bite και το Pidgey έχασε.
"Έχω μείνει μόνο με τον Bulbasaur και το Pidgey που ξέρει Gust. Για να δούμε, Pidgey πηγαινε."
Το δυνατότερο από τα τρία Pidgey βγήκε στη μάχη. Το Growlithe επιτέθηκε αλλά ήταν ακόμα επηρεασμένο από το Sand Attack. Έτσι ο Pidgey απέφυγε και χτύπησε με Gust. Το Growlithe επιτέθηκε με Bite. Ο Pidgey έκανε πάλι Gust. Η επίθεση χτύπησε αλλά δεν ήταν ακόμα αρκετό για να το πιάσω. Με ένα Bite ο Pidgey λιποθύμησε.
"Θα γίνεις σίγουρα δικό μου, όπως και να 'χει Βασίζομαι σε εσένα Bulbasaur."
Ο Bulbasaur βγήκε έτοιμος να παλέψει. Ο Growlithe και ο Bulbasaur κοιτάχτηκαν για λίγο. Έπειτα ο Bulbasaur ξεκίνησε με Leech Seed. Ο σπόρος βρήκε το Growlithe το οποίο επιτέθηκε με Roar. Η επίθεση ήταν μάταιη. Ο Bulbasaur ήταν ο μόνος που είχε απομείνει και δεν μπορούσε να αλλάξει. Μετά επιτεθήκαμε με Vine Whip. Ο Growlithe δέχτηκε το χτύπημα και επιτέθηκε με Bite. Ο σπόρος αναπλήρωσε λίγη από τη χαμένη ενέργεια του Bulbasaur. Μετά χτυπήσαμε κατά μέτωπο με Tackle. Ο Growlithe ανταπέδωσε με Ember. Η επίθεση είχε καταστροφικά αποτελέσματα για τον Bulbasaur. Έτσι το Pokémon έχασε πολύ ενέργεια. Αναπλήρωσε πάλι λίγη ενέργεια με το σπόρο και χτύπησε με Vine Whip.
"Ήρθε πλέον η ώρα. Θα γίνεις δικό μου Growlithe. Poké Ball πήγαινε."
Το Growlithe μπήκε στην Poké Ball. Αφού αυτή κινήθηκε δύο με τρεις φορές σταμάτησε. Πήγα και έπιασα την Poké Ball γεμάτος χαρά. Το Pokémon αυτό ήταν πολύ δυνατό και ένιωθα τεράστια ικανοποίηση που το έπιασα. Πήγα στο PokéDex και έστειλα το Kakuna με τα δύο λιγότερο δυνατά Pidgey στον καθηγητή. Καθίσαμε λίγο για να ξεκουραστούν τα Pokémon και αφού έφαγαν, συνεχίσαμε το δρόμο μας.
Μετά από λίγο δρόμο και χρόνο εξοικείωσής μου με το Growlithe και τον τρόπο που μαχόταν, μπροστά μας ξανοίχτηκε ένα βουνό.
"Από εδώ πρέπει να περάσουμε για να φτάσουμε στη Cerulean?"
"Σωστά. Αυτό εδώ είναι το Mt. Moon. Πρέπει να διασχίσουμε το βουνό και μετά μπροστά μας θα έχουμε τη Cerulean."
Ξεκινήσαμε να προχωράμε και είδαμε ένα Κέντρο Pokémon έξω από το βουνό. Μπηκαμε μέσα και δώσαμε τα Pokémon να ανακτήσουν τις δυνάμεις τους. Η νοσοκόμα μας εξήγησε πως το Κέντρο χτίστηκε επειδή το βουνό απέχει πολύ από την πόλη Pewter και έτσι έπρεπε οι εκπαιδευτές να έχουν ένα μέρος να ξεκουραστούν και να ξεκουράσουν τα Pokémon τους. Αν δεν υπήρχε αυτό το Κέντρο, λόγω της μεγάλης απόστασης, εκπαιδευτές μπορεί να είχαν πρόβλημα με τα Pokémon τους. Τα Pokémon ανάρρωσαν και φύγαμε από το Κέντρο για να διασχίσουμε το βουνό.
"Θα μπούμε από εδώ μέσα. Η σήραγγα που ανοίχτηκε ενώνει τις δύο άκρες του βουνού για πιο γρήγορη πρόσβαση ανάμεσα στις δύο πολεις."
"Ωραία, παμε τότε!"
"Ακίνητοι!"
"Ποιος είναι; Τι συμβαίνει;"
"Παραδώστε μου τα Pokémon και τα λεφτά σας αμέσως."
Ένας άντρας μεσαίου αναστήματος με μια περίεργη στολή στεκόταν μπροστά μας.
"Κλέφτης; Στ' αλήθεια πιστεύεις ότι θα σου έδινα τα Pokémon μου;"
"Καθόλου σοφό να αντιμιλήσεις μικρέ. Τότε θα στα πάρω με τη βία. Πήγαινε, Meowth."
"Growlithe πάμε. Χρησιμοποίησε Bite."
Ο Growlithe επιτέθηκε με Bite. Το Meowth δεν μπόρεσε να αντεπιτεθεί. Ξαναεπιτεθήκαμε με Ember. Ο Meowth έπεσε.
"Να πάρει. Αδύναμο Meowth. Πήγαινε Zubat."
"Κανένα Pokemon δεν είναι αδύναμο. Γύρισε Growlithe. Πάμε Pidgey."
Ο Pidgey ξεκίνησε με Sand Attack. Πετώντας του άμμο στα μάτια, το ποσοστό επιτυχίας των επιθέσεών του μειώθηκε. Ο Zubat έκανε Leech Life αλλά η επθεση δεν πέτυχε. Ο Pidgey συνέχισε με Gust που βρήκε στόχο και προκάλεσε ζημιά. Το Zubat επιτέθηκε με Astonish αλλά η επθεση δεν είχε αποτέλεσμα.
"Πως; Αφού το χτύπησα."
"Οι επιθέσεις τύπου φάντασμα δεν επιδράν σε Pokémon φυσιολογικού τύπου. Εσύ είσαι ο ανίκανος εκπαιδευτής. Gust, Pidgey."
Το Pidgey έβγαλε εκτός μάχης το Zubat.
"Να σε παρει. Μην τα βάζεις με την Team Rocket. Θα μου το πληρώσεις αυτό μια μέρα. Επέστρεψε Zubat."
Ο άντρας απομακρύνθηκε μέσα στη σήραγγα.
"Τι ήταν αυτό τώρα; Pidgey επέστρεψε."
"Team Rocket! Πρόκειται για μια εγκληματική οργάνωση που δρα σε όλο το Kanto. Η αστυνομία είναι στα ίχνη της, όμως ποτέ δεν έχει καταφέρει να την πιάσει. Έχω ακούσει πως ο αρχηγός της οργάνωσης είναι πολύ ικανός εκπαιδευτής Pokémon."
"Αν τον πιάσω στα χέρια μου, θα του δείξω εγώ..."
Έτσι φύγαμε κι εμείς για το Mt. Moon για να το διασχίσουμε και να φτάσουμε στη Cerulean.

Με το Growlithe στην ομάδα του ο Apokosu νιώθει πιο σίγουρος για τον εαυτό του. Η Team Rocket, ένας νέος αντίπαλος για τον ίδιο ξεπρόβαλλε. Τι θα δει μέσα στη σήραγγα αυτή ο ήρωάς μας και με ποιους θα πρέπει να αναμετρηθεί; Μη χάσετε το επόμενο επεισόδιο!
apokos7
Starter level
Starter level
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ 17 Μαρ, 2012 4:45 pm

Re: Pokémon World Journeys!!

Δημοσίευση από apokos7 »

Επεισόδιο 6: Mt. Moon και Cerulean

Ο Apokosu ήρθε αντιμέτωπος με ένα μέλος της εγκληματικής οργάνωσης Team Rocket. Τώρα διασχίζει το βουνό Mt. Moon για να βρεθεί στην πόλη Cerulean, όμως οι μπελάδες του δεν τελειώνουν εδώ.

Μόλις μπήκαμε στη σήραγγα και ξαφνικά σκοτείνιασε. Ο ήλιος δε χτυπούσε εδώ μέσα αλλά δεν αντιμετωπίζαμε πρόβλημα με την όρασή μας. Ήθελα να πιάσω πολλά Pokémon σε αυτή τη σπηλιά. Έβγαλα έξω τον Bulbasaur. Τριγύρω υπήρχαν και άλλοι εκπαιδευτές. Συνεχίσαμε να περπατάμε. Μπροστά μου είδα ένα Geodude.
"Το Geodude του Brock ήταν πολύ δυνατό. Καλύτερα να πιάσω ένα. Αν είμαι πολύ τυχερός μπορεί να βρω και μερικά Onix."
Ο Bulbasaur επιτέθηκε με Vine Whip. Το Geodude αποδυναμώθηκε και αύξησε την άμυνά του με Defense Curl. Με μια Poké Ball το έπιασα. Αργότερα είδα μερικά Zubat. Σκέφτηκα να μη χαραμίσω άλλες Poké Ball αφού είχα ήδη ένα. Αργότερα είδα μερικά Sandshrew. Τα έλεγξα με το PokéDex και βρήκα ένα αρκετά δυνατό. Ο Bulbasaur ξεκίνησε με Leech Seed. Ο σπόρος χτύπησε το Sandshrew που επιτέθηκε με Sand Attack. Η άμμος στα μάτια του Bulbasaur έκανε τις επιθέσεις του να μην πετυχαίνουν πάντα. Το Tackle που ακολούθησε απέτυχε. Το Sandshrew χτύπησε με Scratch και προκάλεσε αρκετή ζημιά. Ο Bulbasaur επιτέθηκε με Vine Whip και η Poké Ball που έριξα έκανε το Pokémon της γης δικό μου. Την ίδια στιγμή ο Bulbasaur άρχισε να εξελίζεται. Οι μάχες που δώσαμε μαζί του έδωσαν πολύ εμπειρία και έφτασε στο επιπεδο που χρειαζόταν για να εξελιχτεί. Η καινούρια του μορφή λεγόταν Ivysaur και τα στατιστικά του είχαν ανέβει αρκετά. Συνεχίσαμε να περπατάμε όμως όσο πιο βαθιά προχωρούσαμε τόσο πιο λίγα Pokémon συναντούσαμε και ο αριθμός των εκπαιδευτών εκμηδενίστηκε.
"Πολύ ησυχία. Apokosu φοβάμαι."
"Μην ανησυχείς. Δε θα πάθουμε τίποτα."
Μπροστά μας άρχισαν να φαίνονται άνθρωποι.
"Δεν σου το 'πα; Ορίστε άνθρωποι."
Τους πλησιάσαμε και έμεινα στήλη άλατος. Η στολές τους ήταν ίδιες με αυτήν εκείνου του κλέφτη. Η Team Rocket!
"Έι, μικρέ! Δίνε του."
"Φεύγα από εδώ. Γύρισε πίσω."
"Δεν σφάξανε. Πήγαινε Pidgey. Gust."
Ο Pidgey επιτέθηκε με έναν ελαφρό ανεμοστρόβιλο που τους ενόχλησε.
"Τολμάς να μας προκαλείς; Θα το πληρώσεις αυτό. Geodude!"
"Poliwag!"
"Πάνε Voltorb!"
"IVysaur και Sandshrew εμπρός!"
Ο Sandshrew χτύπησε το Geodude με Sand Attack. Ο Pidgey έκανε το ίδιο στον Voltorb ο οποίος το απέφυγε. Το Poliwag χτύπησε με Bubble το ήδη εξουθενωμένο από τη μάχη μας Sandshrew, το οποίο κατέρρευσε.
"Sandshrew επέστρεψε. Φύγαμε Growlithe."
Ο Ivysaur χτύπησε με Vine Whip το Poliwag. Η αποτελεσματική επίθεση έβγαλε το Pokémon εκτός μάχης. Το Pidgey και ο Growlithe επιτέθηκαν με Gust και Bite αντίστοιχα στο Voltorb το οποίο έχασε. Ο Geodude επιτέθηκε με Rock Throw στο Pidgey. Το απέσυρα για να μη δεχτεί άλλη ζημιά. Το Ember του Growlithe και το Tackle του Ivysaur που ακολούθησαν το αποτελείωσαν.
"Να σε πάρει."
"Θα διαλύσω ολόκληρη την Team Rocket με τα ίδια μου τα χέρια. Να το μεταφέρετε αυτό στον αρχηγό σας."
Οι τρεις άντρες διαλύθηκαν άτακτα. Προπόνησα τα Pokémon μου παλεύοντας με άγρια Pokémon μέχρι να βγούμε από το Mt. Moon. Μετά από ατελείωτο περπάτημα φτάσαμε στην έξοδο της σήραγγας. Η Cerulean ξανοίχτηκε μπροστά μας. Είχαμε φτάσει επιτέλους. Πήγαμε κατευθείαν στο Κέντρο Pokémon. Έδωσα τα Pokémon μου στη νοσοκόμα και καθήσαμε να ξεκουραστούμε. Ανοίγοντας το χάρτη είδαμε πως είχαμε διανύσει σχεδόν τρεις φορές την απόσταση που κάναμε από τη Viridian στη Pewter, για να φτάσουμε στη Cerulean. Λογικό ήταν να είχαμε κουραστεί. Πήρα τα Pokémon που είχαν ανακτήσει πλήρως τις δυνάμεις τους και φύγαμε από το Κέντρο Pokémon. Το Γυμναστήριο ήταν δίπλα στο Κέντρο άλλα ήθελα πρώτα να οργανώσω την ομάδα που θα χρησιμοποιούσα.. Αποφάσισα να περπατήσω τα Route 24 και 25 όσο θα αποφάσιζα την ομάδα μου. Στο τέλος της γέφυρας του Route 24 βρισκόταν ένας ύποπτος τύπος που μας πλησίασε.
"Έι, μικρέ. Θα σε ενδιέφερε να αποκτήσεις λεφτά και δόξα;"
"Που το πας;"
"Μπες στην οργάνωσή μας, την μεγάλη Team Rocket!"
"Πάλι εσείς; Τι οργανώνετε σε αυτή την πόλη εγκληματίες;"
"Ωω! Φαίνεται ότι μας ξέρεις από παλιότερα και δεν έχεις και την καλύτερη εντύπωση για εμάς. Τότε θα σου κάνω μα προσφορά που δεν θα μπορέσεις να αρνηθείς! Πάμε Zubat! Αν σε νικήσω θα μπεις στην οργάνωσή μας χωρίς να αντισταθείς!"
"Κάτι που δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ. Πάμε Growlithe. Bite."
Ο Growlithe κινήθηκε προς το αντίπαλο Zubat και το δάγκωσε. Το Zubat υποχώρησε. Συνεχίσαμε με Ember και κερδίσαμε.
"Μα... Πως; Δεν γίνεται αυτό!"
Ο άντρας άρχισε να τρέχει και να απομακρύνεται. Αυτοί οι τύποι έπρεπε κάτι να σχεδίαζαν στη Cerulean αλλιώς δεν υπήρχε λόγος να βρίσκονται τόσοι πολλοί από αυτούς εδώ. Έπρεπε να το βρω και να το σταματήσω.

Ο Apokosu βρίσκει μπροστά του παντού την Team Rocket. Ως ορκισμένος εχθρός της προσπαθεί να κάνει τα πάντα για να τη σταματήσει. Τι απειλή θα συναντήσει στη Cerulean και πως θα εξελιχθεί η αναμέτρησή του για το δεύτερό του έμβλημα; Μην χάσετε το επόμενο επεισόδιο!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Fan Fiction Section”