Stealth rocks

Συζητήστε ό,τι σας αφορά γύρω από την pokemon Diamond, Pearl & Platinum
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
HikenNoAce
Trainer
Trainer
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ 06 Σεπ, 2012 12:59 am
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Stealth rocks

Δημοσίευση από HikenNoAce »

Ποια ειναι η γνωμη σας για stealth rocks; Το metagame της 4ης γενιας εισηγαγε ουσιαστικα τα entry hazards και ειδικα τους stealth rocks. Πλεον μια ολοκληρωμενη ομαδα πρεπει να εχει pokemon που να γνωριζει αυτη την κινηση. Το θεμα ειναι οτι οι rocks εχουν εξαφανισει απο τα χαρτη του metagame pokemon με weakness στο rock(fire,ice κ.α) και ειδικα οσα ειναι 4 φορες weak οπως fire/flying types(charizard).Πιστευετε οτι πρεπει να απαγορευθουν απο το metagame?
Εγω προσωπικα πιστευω οτι θα μπορουσε να γινει ενας κανονας σε ορισμενες μαχες να απαγορευονται οι stealth rocks.
WHITE FC: 3010 2912 5568
WHITE 2 FC: 4127 3038 0649
tarnumjg
experienced trainer
experienced trainer
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ 04 Ιουν, 2012 6:23 pm

Re: Stealth rocks

Δημοσίευση από tarnumjg »

και εγω πιστευω αυτο , το γεγονος οτι κανει πολυ damage στα Pokemon με weakness ειναι λιγο Imba ...
μου φαινεται περιεργο που δεν απαγορευτηκε,οπως και τα toxic spikes!
Άβαταρ μέλους
Scarlet
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1404
Εγγραφή: Παρ 07 Σεπ, 2012 3:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Stealth rocks

Δημοσίευση από Scarlet »

εγω προτειμω τα spikes! οσα πιο πολλα κανεις τοσο πιο πολλη damage παθενει ο αντιπαλος,αντε βαλε 3-4 spikes να χουμε,βαλε και ενα skarmory με roar και τον τιναξες τον εχθρο,εγω δεν χρησιμοποιω stealth rock γιατι πολυ απλα...ε δεν γουσταρο παιδι μου!προτειμο τιμιο καθαρο damage απο τα attacking pokemon μου,μετα βεβαια μπορω να χρησιμοποιω αλλες τσατσιες ;)
Everybody is special. Everybody. Everybody is a hero, a lover, a fool, a villain. Everybody. Everybody has their story to tell.
Άβαταρ μέλους
Σαββας
Starter level
Starter level
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ 11 Απρ, 2012 10:41 pm
Τοποθεσία: Τερψιθεα,Γλυφαδα

Re: Stealth rocks

Δημοσίευση από Σαββας »

Εγω δεν εχω προσβαση σε wi fi και δεν παιζω ανταγωνιστικα αλλα απο οτι εχω δει στο ιντερνετ μερικεσ φορες η νικη καποιου εξαρταται απο την stealth rock damage. Δεν συμφωνω να καταργηθει αλλα ισως η ζημια να μειωθει σε ενα συφκεκριμενο ποσοστο.
Άβαταρ μέλους
Sandvich
newbie
newbie
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ 08 Σεπ, 2012 12:08 pm
Τοποθεσία: Athens,Greece
Επικοινωνία:

Re: Stealth rocks

Δημοσίευση από Sandvich »

Δε λέω...καλά είναι τα Spikes και Stealth Rocks.
Αλλά εγώ προτιμώ Toxic Spikes.
Trollaρει πολλούς σε WiFi. :trollface:
Ακόμη και για 'μενα τα Toxic Spikes με νευριάζουν.... :twisted:
Enjoying is the reason of life for me.
I enjoy to live happy and forget death until it happens...
What about you? What's your reason to live?
Άβαταρ μέλους
tzanakos
Trainer
Trainer
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 04 Σεπ, 2011 4:17 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Stealth rocks

Δημοσίευση από tzanakos »

Παιδιά ούτε εμένα μου αρέσουν οι πέτρες κυρίως γιατί παίζω πολύ με Bug type αλλά δεν θέλω να τις απαγορεύσουν.Το βλέπω σαν μια πρόκληση που πρέπει να αντιμετωπίσω.Ωστόσο,πιστεύω πως πρέπει να αλλάξουν λίγο ή το damage mechanism ή να τα απορροφούν τα Rock types όπως γίνεται με τα toxic spikes και τα poison type
Άβαταρ μέλους
Christos21
experienced trainer
experienced trainer
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 10:43 am

Re: Stealth rocks

Δημοσίευση από Christos21 »

Τα hazards είναι από το σημαντικότερα πράγματα στο παιχνίδι.Δεν υπάρχει λόγος να φάνε ban αφού μπορούν να απομακρυνθούν.Το μόνο πραγματικά σημαντικό hazard για κάθε ομάδα είναι τα stealth rock,εκτός και αν η ομάδα είναι stall.Τα spikes και τα toxic spikes κάνουν μεν περισσότερο damage αλλά έχουν 2 κύρια αρνητικά(τα Tox.Spikes 3).Πρώτον,χρειάζονται 2-3 γύροι για να έχεις αρκετά και δεν είναι πάντα εύκολο να τα κατεβάσεις.Δεύτερον,δεν επηρεάζουν τα Pkmn με levitate και τα flying pkmn.Τέλος τα toxic spikes απομακρύνονται μόλις ο αντίπαλος βάλει ένα Poison Pkmn στο παιχνίδι(πχ Amoonguss,Roserade,Venusaur).Γι'αυτούς τους λόγους δεν θα ήταν σωστό να φάνε ban.Δεν χρειάζεται να αναφέρω νομίζω πόσα Pkmn θα ήταν broken χωρίς hazards(κυρίως stealth rock).Salamence,Multiscale Dragonite,Volcarona,Thundurus-T,Tornadus(-T) κτλ θα γινόντουσαν πολύ πιο δυσκολα counter ενώ δεν υπάρχει κάποιο πάρα πολύ καλό Pkmn που να αχρηστεύεται από τα stealth rock.
Άβαταρ μέλους
Scarlet
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1404
Εγγραφή: Παρ 07 Σεπ, 2012 3:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Stealth rocks

Δημοσίευση από Scarlet »

πανω κατω τα ιδια λεμε!φυσικα και προτειμω τα spikes,αν ειχα και κανενα ferrothorn θα ταν τελεια μια που ειναι steel και εχει αδυναμια μονο στην φωτια
Everybody is special. Everybody. Everybody is a hero, a lover, a fool, a villain. Everybody. Everybody has their story to tell.
Άβαταρ μέλους
Kingnothing412
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1191
Εγγραφή: Τρί 23 Αύγ, 2011 3:04 pm
Τοποθεσία: Θρακη
Επικοινωνία:

Re: Stealth rocks

Δημοσίευση από Kingnothing412 »

μπα , και ετσι καλα ειμαστε. και μονο το volcarona που κατεβαζουν στο μισο ειναι μια χαρα. σε πιεζει βασικα κατα καποιον τροπο να χρησημοποιεισεις διαφορετικα πκμν απ τα σινιθυσμενα , πρωσωπικα δεν νομιζω νανε κακο πραγμα αυτο.
My trade thread
Gen 4 FC:
3138 7152 8847

Gen 5 FC:
4942 7115 2307
Απάντηση

Επιστροφή στο “Diamond, Pearl, Platinum”