Celebi σε Silver

Συζητήστε ό,τι σας αφορά γύρω από την Pokemon Silver, Gold & Crystal
Άβαταρ μέλους
PokFan
experienced trainer
experienced trainer
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ, 2012 4:48 pm

Re: celebi σε silver?

Δημοσίευση από PokFan »

ωραια βρηκα αυτο:

θα το δω απο εδω γιατι δεν πολυκαταλαβα...δυσκολο glitch
οταν λες να πειραχθουν δεδομενα τι ακριβως εννοεις? delete το save?
Pokemon Black 2 fc:
0047 4149 3817
Pokemon SoulSilver fc:
4342 3523 7535
Άβαταρ μέλους
MASTER SOT
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Πέμ 17 Νοέμ, 2011 12:55 am
Τοποθεσία: Σιδηροκαστρο
Επικοινωνία:

Re: celebi σε silver?

Δημοσίευση από MASTER SOT »

εγώ παλιά που έπαιζα Cristal, έκανα κλωνοποιήσεις το Poliwhirl (για να κάνω Rare Candy)
και ένα μου βγήκε με αυτό το όνομα (??????????)
(δηλαδή είχα κάνει ένα κακό κλώνο :? )
Άβαταρ μέλους
PokFan
experienced trainer
experienced trainer
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ, 2012 4:48 pm

Re: celebi σε silver?

Δημοσίευση από PokFan »

εγω εμαθα να κανω και κακους και καλους κλονους αλλα κολλαω σε ενα σημειο στο glitch του celebi :/
Pokemon Black 2 fc:
0047 4149 3817
Pokemon SoulSilver fc:
4342 3523 7535
akalyptos12345
ace trainer
ace trainer
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ, 2011 11:19 pm

celebi σε silver?

Δημοσίευση από akalyptos12345 »

Ειχες κανει ενα illegal ποκεμον.
Pokemon White Version:Friend Code 3353-7221-0790
Pokemon Soul Silver Version:Friend Code 2494-3172-0684
Pokemon Platinum Version:Friend Code 0345-6947-2392
Pokemon Pearl Version:Friend Code -
Άβαταρ μέλους
MASTER SOT
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Πέμ 17 Νοέμ, 2011 12:55 am
Τοποθεσία: Σιδηροκαστρο
Επικοινωνία:

Re: celebi σε silver?

Δημοσίευση από MASTER SOT »

illegal pokemon???
akalyptos12345
ace trainer
ace trainer
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ, 2011 11:19 pm

celebi σε silver?

Δημοσίευση από akalyptos12345 »

hacked με απλα λογια
Pokemon White Version:Friend Code 3353-7221-0790
Pokemon Soul Silver Version:Friend Code 2494-3172-0684
Pokemon Platinum Version:Friend Code 0345-6947-2392
Pokemon Pearl Version:Friend Code -
Άβαταρ μέλους
RAINBOW2012
Trainer
Trainer
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 5:21 pm

Re: celebi σε silver?

Δημοσίευση από RAINBOW2012 »

Σαν νέο μέλος δεν έχω δυνατότητα επικοινωνίας κατ ιδίαν, και θέλω να βοηθήσω κάποιον που ζορίζεται και δεν τα καταφέρνει. Είμαι όμως τυχερός γιατί και σχετικό είναι με το θέμα, και θα βοηθήσει άλλους φυσικά. Κι εγώ σε εξομοιωτή το έκανα το κόλπο (αλλά χωρίς κωδικούς cheats και χαζά, αυτά τα αποφεύγω). Γίνεται όμως πολύ όμορφα και στα γνήσια παιχνίδια (αν επιβιώνουν, κι αν κλωνοποιώντας δεν είσαι τόσο άτυχος ώστε να πειραχτούν τα δεδομένα).

Το δύσκολο, είναι ο κακός κλώνος. Αν είχες Stadium 2, έστω και μόνο μέσω εξομοίωσης, θα ήταν πολύ πιο εύκολο, όμως δυστυχώς, ακόμη δεν έχει βρεθεί τρόπος να παίξεις στην εξομοίωση στο Gameboy Tower. (άσχετο, αλλά μπορείς να ενεργοποιήσεις transfer pack στον εξομοιωτή του N64 με τα Stadium -και μάλιστα και 2 μαζί ως και 4-, και να χρησιμοποιείς πόκεμον και δεδομένα από όλες τις κασσέτες πρώτης και δεύτερης γενιάς για τις μάχες του σταδίου και τα πρωταθλήματα, ακόμα και να ανταλλάζεις μεταξύ τους, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία) Πρόσεξε αυτά τα λίγα πραγματάκια γιατί σου αυξάνουν τις πιθανότητες. Ένα κουτί, ΟΧΙ το 1, που να έχει 15-17 pokemon, και με το deposit για την κλωνοποίηση ΝΑ ΜΗΝ ΓΕΜΙΖΕΙ 20/20, και το οποίο δεν είχες χρησιμοποιήσει καθόλου από τότε που άρχισες την περιπέτεια. Και δοκίμασε όπως εγώ, να τα κλωνοποιείς δυο δυο, το αρσενικό μαζί με το θηλυκό, αν είναι παραπάνω από ένα, αυξάνονται οι πιθανότητες κατά πολύ. Αν ο κακός κλώνος είναι female, θα ξέρεις ότι είναι ο χαλασμένος κλώνος του αρσενικού, και για το κόλπο, θα φροντίσεις να έχεις στο πάρτυ στην πρώτη θέση το πρωτότυπο αρσενικό, μετά 4 πετυχημένους/καλούς/σωστούς κλώνους, και στην τελευταία θέση τον χαλασμένο.

Για τα υπόλοιπα ακολουθείς τα βήματα παραπάνω. Στο σύνδεσμο "Bulbapedia: Celebi Egg Glitch.

Και για όσους κατηγορούνε και λένε για hack/illegal ποκεμον (ο κακός κλώνος δεν είναι παράνομο πόκεμον, τον κάνεις μέσα στο παιχνίδι), ούτε hack είναι (τρίτου πάρτυ πρόγραμμα που βάζει στο παιχνίδι κάτι που δεν υπήρχε πρωτύτερα), ούτε παράνομο. Είναι glitch και exploit, από "τρύπα" στα δεδομένα και τον προγραμματισμό αυτών. Υπάρχει στο παιχνίδι από μόνο του, σαν μεμονωμένο ή αλυσιδωτό σφάλμα, το βρήκε κάποιος και το διέδωσε. Αφού μπορείς και κάνεις όλα αυτά τα βήματα με τα εφέ που κάνουν (όπως π.χ. στο Mew Glitch το Teleport/Fly ενώ ο αντίπαλος εκπαιδευτής βγάζει θαυμαστικό και ετοιμάζεται για μάχη), αυτό σημαίνει ότι είναι απόλυτα νόμιμο το ότι μου πετάχτηκε Mew Level 7 στο τέλος της διαδικασίας. Ούτε hack έβαλα μέσα, ούτε κωδικό Gameshark. Το ίδιο λέγανε κάποτε και για το Missingno, ότι ήταν Hack. Ολίγην σοβαρότης δεν βλάπτει, ή ακριβολογία (να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους) τουλάχιστον (που προαπαιτεί γνώση όρων/ορολογιών φυσικά).

Άλλωστε, κάποια εξώφθαλμα glitch όπως αυτά με τα πάνω από επίπεδο 100 πόκεμον, ή τα 255 αντικείμενα, αφήνουν πολλά ερωτηματικά. Μήπως ήταν εσκεμμένες οι τρύπες αυτές στα δεδομένα, και προορίζονταν για τεστάρισμα και speedrun των προγραμματιστών και των test-players; Που απλά ξεχάσανε να αφαιρέσουνε, όπως στην πόκεμον Yellow; Ή τα αφήσαν από φιλανθρωπία, όπως το Mew/Celebi Glitch, επειδή σε αμερικάνικες και ευρωπαϊκές εκδόσεις διαγράψανε τα δεδομένα μέσω τον οποίων τα αποκτούσες φανερά, κι επειδή υπολόγισαν πως δεν θα τα έβρισκε κανείς;

Τώρα έμεινε να δοκιμάσω μόνο ένα πράγμα. Να έχουν οι Σνήζελ γονείς στην τέταρτη θέση το Reflect, έτσι ώστε μόλις το Celebi εκκολαφθεί, να κρατάει το GS Ball (μόνο στην Κρύσταλ, στις χρυσό/ασήμι κρατάει ένα glitch item). Θέλω να διασταυρώσω τη φήμη πως και να το έχεις μέσα στο παιχνίδι, το Event της μάχης του αληθινού Celebi παραμένει στα κλειδωμένα δεδομένα (και μη επανακτήσιμα χωρίς Gameshark Code).
εγώ παλιά που έπαιζα Cristal, έκανα κλωνοποιήσεις το Poliwhirl (για να κάνω Rare Candy)
και ένα μου βγήκε με αυτό το όνομα (??????????)
(δηλαδή είχα κάνει ένα κακό κλώνο )
Ναι, και αν αυτός ήταν κακός κλώνος από Sneasel με Beat Up στην τρίτη θέση, θα είχες ένα νόμιμο και υπέροχο Celebi εάν τότε γνώριζες και έκανες όλα αυτά τα βήματα.
Άβαταρ μέλους
MASTER SOT
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Πέμ 17 Νοέμ, 2011 12:55 am
Τοποθεσία: Σιδηροκαστρο
Επικοινωνία:

Re: celebi σε silver?

Δημοσίευση από MASTER SOT »

RAINBOW2012 έγραψε:Ναι, και αν αυτός ήταν κακός κλώνος από Sneasel με Beat Up στην τρίτη θέση, θα είχες ένα νόμιμο και υπέροχο Celebi εάν τότε γνώριζες και έκανες όλα αυτά τα βήματα.
:( κριμα
Άβαταρ μέλους
PokFan
experienced trainer
experienced trainer
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ, 2012 4:48 pm

Re: celebi σε silver?

Δημοσίευση από PokFan »

RAINBOW2012 δηλαδη δεν μπορεις να μου απαντησεις στο πμ?...θες να σου στειλω το skype μου σε πμ να μιλισουμε απο εκει?
Pokemon Black 2 fc:
0047 4149 3817
Pokemon SoulSilver fc:
4342 3523 7535
Άβαταρ μέλους
RAINBOW2012
Trainer
Trainer
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 5:21 pm

Re: celebi σε silver?

Δημοσίευση από RAINBOW2012 »

PokFan έγραψε:RAINBOW2012 δηλαδη δεν μπορεις να μου απαντησεις στο πμ?...θες να σου στειλω το skype μου σε πμ να μιλισουμε απο εκει?
Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να στειλω μήνυμα, και μου βγάζει πως δεν το δικαιούμαι, γιατί είμαι νέο μέλος. Αν δεν σου κάνει κόπο.

Όμως τώρα διαπίστωσα μια παρενέργεια, σοβαρή. Αρχίζει και χαλάει το ρολόι του παιχνιδιού, και αντίθετα με τη χρυσή και την ασημένια, εδώ δεν έχει συνδυασμό για χειροκίνητη επανεκκίνηση του ρολογιού του παιχνιδιού. Με το χρόνο το πρόβλημα οξύνεται, απορρυθμίζοντας μέρα και ώρα εντελώς, και στο τέλος χαλάει τελείως η μπαταρία. Ναι, ακόμη και του εξομοιωτή/ρομ. Γίνεται άπαιχτο και θέλει νέο παιχνίδι. Καλά που πρόλαβα να φυλάξω το Σέλεμπι στα κουτιά του Ν64 στο 2 στάδιο για το μελλοντικό νέο παιχνίδι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Silver, Gold, Crystal”