Τιμές Προσπάθειας, Βιταμίνες και ο Pokérus by LegendaryPokem

Οδηγοί για τα Pokemon
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Shiv
advanced trainer
advanced trainer
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ 18 Αύγ, 2011 3:01 am
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Τιμές Προσπάθειας, Βιταμίνες και ο Pokérus by LegendaryPokem

Δημοσίευση από Shiv »

Εδώ θα δείτε έναν οδηγό από το LegendaryPokemon.Έχω πάρει άδεια για να ποστάρω αυτόν τον οδηγό.


Τιμές Προσπάθειας, Βιταμίνες και ο Pokérus

Οι Πόντοι Προσπάθειας (Effort Points) ή Battle Experience και οι Τιμές Προσπάθειας (Effort Values), EPs και EVs αντιστοίχως, είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά μεταξύ μη εκπαιδευμένων και εκπαιδευμένων Pokémon. Όλα τα Pokémon έχουν έξι Effort Values: Hit Points, Attack, Defence, Special Attack, Special Defence, Speed και όταν τα πρωτοαποκτάτε τα Effort Values τους είναι μηδέν. Όταν ένα Pokémon κερδίζει ένα αντίπαλο Pokémon σε μία μάχη, παίρνει ένα συγκεκριμένο αριθμό Effort Points για ένα συγκεκριμένο στατιστικό, που εξαρτάται από το είδος του αντίπαλου Pokémon(κερδίζοντας ένα Pikachu παίρνετε 2 Effort Points στο Speed). Το Exp.Share κάνει τα Pokémon που το κρατούν όχι μόνο να μοιράζονται βαθμούς εμπειρίας με τα μαχόμενα αλλά τους δίνει επίσης ακριβώς τον ίδιο αριθμό από Effort Points. Ένα Pokémon μπορεί να πάρει μόνο 510 Effort Points, και ο μέγιστος αριθμός Effort Points που μπορεί να πάρει ένα στατιστικό (ή το μέγιστο που μπορεί να φτάσει ένα Effort Value ) είναι 255 που σημαίνει πως μόνο δύο στατιστικά μπορούν να φτάσουν στο μέγιστό τους. Έτσι είναι αδύνατο να φτάσετε το μέγιστο δυναμικό ενός Pokémon. Παρ' όλα αυτά, αφού η φόρμουλα που υπολογίζει τα στατιστιστικά ενός Pokémon χρησιμοποιεί ένα "Effort Level", που σημαίνει τα (Effort Points)/4 στρογγυλοποιημένα προς τα κάτω και αφού το μέγιστο ενός "Effort Level" είναι 63 (255/4 στρογγυλοποιημένο προς τα κάτω), έχοντας 252, ή παραπάνω Effort Points σε ένα στατιστικό είναι ακριβώς το ίδιο. Προφανώς 6 Effort Points δεν αυξάνουν τίποτα εκτός κι αν τα χρησιμοποιήσετε για να ανεβάσετε το "Effort Level" ενός άλλου στατιστικού κατά 1 (6/4 στρογγυλοποιημένα προς τα κάτω) αλλά αυτή είναι μια πολύ μικρή αλλαγή και πρακτικά αναποτελεσματική. Τέλος, όταν ενα Pokémon πάρει όλα τα 510 Effort Points , μπορείτε να πάτε στη Slateport και να του δώσετε ένα Effort Ribbon για να δείξετε οτι είναι εκπαιδευμένο.

Τα Vitamins (βιταμίνες) είναι αντικείμενα που δίνουν Effort Points όταν χρησιμοποιούνται σε ένα Pokémon. Τα Protein (προτεΐνες), Iron (σίδηρος), Carbos (υδατάνθρακες), Zinc(ψευδάργυρος), Calcium(ασβέστιο) και HP Up είναι όλα vitamins, και το καθένα αυξάνει ένα συγκεκριμένο στατιστικό. Το Protein αυξάνει το Attack ενός Pokémon, το Iron το Defence, το Carbos το Speed, το Zinc το Special Defence, το Calcium αυξάνει το Special Attack και το HP Up αυξάνει τα Hit Points. Προσφέρουν 10 Effort Points στο συγκεκριμένο στατιστικό. Παρ' όλα αυτά ένα Pokémon μπορεί να φάει μόνο 10 από κάθε είδος vitamin. Ένα Pokémon μπορεί να φάει μέχρι 51 vitamins, παίρνοντας 510 Effort Points στο σύνολο.

Στην Pokémon Emerald τα berries Pomeg10, Kelpsy11, Qualot12, Hondew13, Grepa14 και Tamato15 λειτουργούν ως αντι-βιταμίνες για τα HP, Attack, Defense, Special Attack, Special Defense και Speed, αφαιρώντας 10 Effort Points έκαστο επιτρέποντας έτσι την επαναπροπόνηση των Pokémon.

Ο Pokérus (Pokémon Virus) είναι μια ειδική κατάσταση που παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στις Gold/Silver. 'Ενα Pokémon μπορεί να μολυνθεί από τον Pokérus είτε από ένα άγριο (1 πιθανότητα στις 21845) είτε από ένα άλλο επηρεασμένο Pokémon. Αν πάτε σε ένα Pokémon Center και ένα από τα Pokémon σας είναι επηρεασμένο, τότε η νοσοκόμμα Joy θα σας πληροφορήσει ότι έχει Pokérus. Ένα Pokémon που έχει Pokérus ή ακόμα και ένα που έχει γιατρευτεί (Ο Pokérus φεύγει μετά από λίγη ώρα αν αφήσετε το επιρρεασμένο Pokémon έξω απ'το PC) παίρνει τη διπλάσια ποσότητα από Effort Points που θα έπερνε σε μάχες (για παράδειγμα, αν νικήσει ένα Pikachu, θα πάρει 4 Speed Effort Points αφού το Pikachu δίνει 2 Speed Effort Points). Αυτό κάνει τον Pokérus έναν καλό ιό και ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο στην εκπαίδευση. Το Macho Brace δίνει το ίδιο αποτέλεσμα με τον Pokérus στο Pokémon που το κρατάει, έτσι αν ένα Pokémon με Pokérus κρατάει το Macho Brace θα παίρνει 4 φορές τα Effort Points που θα έπερνε κανονικά. Ο Pokérus εύκολα επηρεάζει άλλα Pokémon στην ομάδα σας αν ένα από αυτά είναι επηρεασμένο, με λίγες μάχες. Παρ΄όλα αυτά, επειδή κρατάει πολύ λίγο, θα πρέπει να κρατάτε ένα Pokémon επηρεασμένο με αυτόν στο PC, έτσι ώστε να μην φεύγει ο ιός.

*Το παρόν υλικό είναι από το LegendaryPokemon.
Αν είστε νέοι στο Forum διαβάστε τους κανόνες ;)
Pokemon White FC:4040-5231-4571
3DS FC : 1306 - 6153 - 6742
Άβαταρ μέλους
Ponkey
Starter level
Starter level
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ 05 Δεκ, 2011 11:49 pm

Re: Τιμές Προσπάθειας, Βιταμίνες και ο Pokérus by LegendaryP

Δημοσίευση από Ponkey »

Ευχαριστώ πολύ για όλους τους pokemon οδηγούς που έγραψες με βοήθησαν αρκετά, εκεί που δυσκολεύομε αρκετές φορές είναι στα items και TMs - HMs όπου αρκετά από αυτά δεν ξέρω τι πραγματικά κάνουν.
Αν μπορούσες να κάνεις και έναν τέτοιο οδηγό θα ήμουν ευτυχισμένος :D
Άβαταρ μέλους
Scarlet
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1404
Εγγραφή: Παρ 07 Σεπ, 2012 3:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τιμές Προσπάθειας, Βιταμίνες και ο Pokérus by LegendaryP

Δημοσίευση από Scarlet »

καλησπερα φιλε,οχι το pokerus δεν εχει κανενα αρνητικο,ειναι απλα οπως θα διαβασες μαλλον στο σχετικο thread ενα status που σου διπλασιαζει τις effort values(EV) οταν πολεμησεις καποιο pokemon,προσεχε ομως αμα θες να κανεις τα pokemon που κολλησες ev training πρεπει να το κανεις στο επομενο 24ωρο οσο τα χεις στην εξαδα σου γιατι μετα απ αυτο γιατρευονται και το ev training σου θα ναι δυσσκολοτερο,αν δεν επιθυμης να τα κανεις στο επομενο 24ωρο απλα βαζεις το pokemon στα box και το ξαναβαζεις οποτε σου ρθει η ορεξη ειναι καλο να μενει παντα ενα pokemon με pokerus για να κολλαει τα αλλα, αν θες να ξεφορτωθεις το pokerus λοιπον απο τα pokemon σου βαλε οποιο pokemon εχει στην εξαδα σου
Everybody is special. Everybody. Everybody is a hero, a lover, a fool, a villain. Everybody. Everybody has their story to tell.
Άβαταρ μέλους
Scarlet
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1404
Εγγραφή: Παρ 07 Σεπ, 2012 3:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τιμές Προσπάθειας, Βιταμίνες και ο Pokérus by LegendaryP

Δημοσίευση από Scarlet »

ακου στην δικια σου περιπτωση εχουμε λοιμο :P,ναι δεν θα πρεπε να βαλεις στην εξαδα σου αλλα pokemon γιατι μολυνονται αμεσως για να κολλησει pokerus(στις παλαιοτερες τουλαχιστον κασετες) επρεπε να βγαλεις σε μαχη το pokemon που εχει το pokerus και μετα να αλλαξεις σε ενα υγιες pokemon κι ετσι κολλαει κι αυτο pokerus,εσυ αυτο εκανες μαλλον, οχι το pokerus δεν γιατρευετε με αλλον τροπο εκτος αν το εχεις για ενα 24ωρο στην εξαδα,εχω να παιξω πολυ καιρο αλλα αν δεν με απατα η μνημη μου βαλε το ds σου στην ωρα 23:58 μπες στο παιχνιδι και οταν γινει 00:00 η ωρα ολα γιατρυτικαν, δοκιμασε το
Everybody is special. Everybody. Everybody is a hero, a lover, a fool, a villain. Everybody. Everybody has their story to tell.
Shell
Starter level
Starter level
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ 19 Απρ, 2015 8:31 pm
Τοποθεσία: στο ψυγειο by far :3

Re: Τιμές Προσπάθειας, Βιταμίνες και ο Pokérus by LegendaryP

Δημοσίευση από Shell »

Μια ερωτηση πανω στα Vitamins/proteins κτλπ κτλπ :3

Εαν εχεις ενα ποκεμον σε πρωτη εξελιξη(πχ το eevee ή το peekachoo) και τα εχεις 6IV'ed/EV'ed και το εξελιξεις αυτα τα ΙVs θα χαθουν,θα μεινουν ιδια σαν να μην εξελιχθηκε και οταν ανεβει level θα ειναι σαν να μην εξελιχθηκε ποτέ και θα συνεχισουν να ανεβαινουν,θα μηδενιστουν και θα μπορεις να του ξαναδωσεις Vitamins/proteins/etc ή θα υπαρχει glitchαρισμα και θα μειωθουν τα stats;

Τωρα για το ποκερους :trollface:
Οταν το εχει το ποκεμον σου,οταν το ποκερους εξαφανιστει,θα υπαρχει ποθανοτητα να μπορει να ξανακολλησει,αν ξανακολλησει θα ξανα ανεβουν τα stats του ή θα πανε παλι στο φυσιολογικο,δηλαδη στα αρχικα του stats,πριν κολλησει ποκερους;
Εικόνα
Είμαι και εγώ απο εκείνους που έχουν 3DS,o FC: 2981-8786-1652 pmαρετε μου τον δικο σας fc :D
Άβαταρ μέλους
Scarlet
veteran
veteran
Δημοσιεύσεις: 1404
Εγγραφή: Παρ 07 Σεπ, 2012 3:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τιμές Προσπάθειας, Βιταμίνες και ο Pokérus by LegendaryP

Δημοσίευση από Scarlet »

αυτες οι ερωτησεις σου για καποιο λογο μου θυμησαν ποσους μηνες εχω να ασχοληθω με αυτα τα θεματα, θα στις απαντησω ολες.

Η αληθεια ειναι οτι τα stats σε καθε φορα που εξελιζεται ενα pokemon αυξομεινονται, σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν θα παθουν τιποτα τα IVS και τα EVs κατα την εξελιξη, τα διαφορετικα stats που παιρνει ενα pokemon μετα την εξελιξη αφορα εξ ολοκληρου την ιδια την εξεληξη και οχι ως αλλαγη των ivs,evs .Tα ivs του pokemon μενουν ιδια απ την στιγμη που θα το συναντησεις, τα evs αλλαζουν μονο οταν το θες εσυ(σκοτωνοντας pokemon η με βιταμινες κτλ) οσα level και να ναι τα παραπανησια stats που προσφερει το ev training θα τα παρει ολα, ειτε λιγα λιγα, ειτε ολα μαζι.θυμαμε ειχα ενα pokemon 99 level και του κανα ev training full τοτε, οταν το πηγα 100 μου ελεγε μεχρι και +20 η +30 στα stats που του εκανα training .Κι ολα αυτα μονο για ενα level.


Απ οτι εχω καταλαβει εσυ νομιζεις οτι οταν ενα pokemon εχει pokerus , του ανεβαινουν τα stats.Λαθος το pokerus απλα τα βοηθαει να κανεις ev training διπλασιαζοντας τους ποντους ev που θα παρει ενα pokemon, οταν φυγει το pokerus προφανως τα stats που πηρε μεσω του ev training θα μεινουν αππαραλαχτα. Απο την στιγμη που ενα pokemon φαει pokerus εχεις μεχρι τις 12:00 το βραδυ να του κανεις ev training....αμα του κολλησεις pokerus στις 23:40 πχ και το χεις στην εξαδα σου για αλλα 20 λεπτα, του φευγει το pokerus.Απο την στιγμη που το pokemon εχει το χαμογελακη διπλα στο ονομα του, αυτο σημαινει οτι καποτε ειχε pokerus αλλα τωρα εγινε cure.Απο την στιγμη που σου εχει το χαμογελακι, σε καμια περιπτωση το pokemon αυτο δεν προκειται να ξανακολλησει pokerus.
Everybody is special. Everybody. Everybody is a hero, a lover, a fool, a villain. Everybody. Everybody has their story to tell.
Shell
Starter level
Starter level
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ 19 Απρ, 2015 8:31 pm
Τοποθεσία: στο ψυγειο by far :3

Re: Τιμές Προσπάθειας, Βιταμίνες και ο Pokérus by LegendaryP

Δημοσίευση από Shell »

αχά ευχαριστώ :D

Ωραία τωρα πρέπει να ενημερώσω και καποια παιδιά που ξέρω για το pokerus γιατι ο καθένας μας έχει διαφορετική άποψη για τον ποκε-ιο και επιτελους καποιος το ξεκαθάρισε :D γιατι μου ειχαν πει καποτε οτι αν καποιο ποκεμον που εχει pokerus μεταφερθει στην BW(1&2) θα εχει glitchαρισμα το παιχνιδι και θα χαθει το save σου,αλλοι λεγαν οτι ειναι καλο,αλλοι κακο και δεν ηξερα τι επαιζε :) ευχαριστουα.

Τωρα θελω να ρωτησω και κατι πανω στις βιταμινες που μου ηρθε σημερα στις εξετασεις(αλλοι εχουν φιλοσοφικα ερωτηματα εγω εχω ποκεμονικα :lol: ) τα vitamins(/proteins/Carbos κτλπ) μπορουν να φαγωθουν μονο 10 απο το καθενα απο ενα ποκεμον σωστα;Σωστα,και αυτα τα δεκα θα ανεβασουν σε ισο βαθμο ολα τα stats των ποκεμον αν του τα δωσεις και πως αυτο επιρεαζει το EV και IV training ενος ποκεμον;Και με αυτον τον τροπο θα μπορει το ποκεμον να γινει perfect EV trained ή οχι;Και αν το ποκεμον σου εχει φαει τις βιταμινες θα μπορει να γινει EV και IV trained;Αν καποιος σου ανταλαξει ενα ποκεμον 100 level και το μονο που εκανε το ταϊζε rare candies και το ταραξε στις βιταμινες θα μπορεις να το πας στο league για πχ και να το κανεις εσυ EV και IV trained;Εαν ενα ποκεμον φαει εστω και 10 απο δυο ειδη βιταμινων(δηλαδη Zinc και HP up) τοτε δεν θα μπορει να παρει ας πουμε 252 EVs σε ενα στατιστικο,δηλαδη θα μοιραστουν αναλογως με τι βιταμινη εφαγε;

Σορρυ για τις περιεργες και μη κατανοητες ερωτησεις,φαινομαι ασχετη αλλα στη πραγματικοτητα ειμαι ακομα πιο ασχετη XD γιατι τοσο καιρο,με τα παιδια που επαιζα ποκεμον δεν μου τα εξηγουσαν και δεν μου εμαθαν τις βιταμινες και ποιες οι χρησιμοτητες τους ουτε πως δουλευουν μονο πως το ποκεμον σου πρεπει να εχει τις πιο δυνατες επιθεσεις τυπου που μπορει να μαθει >_< και πριν γνωρισω αυτο το site δεν ειχα κανενα να πριξω να μου μαθει οποτε σορρυ για τα νευρα mode απλα θελω να μαθω παρα πολυ για τις βιταμινες και γενικως οτι παραπανω μπορω να μαθω 8ΔD
Εικόνα
Είμαι και εγώ απο εκείνους που έχουν 3DS,o FC: 2981-8786-1652 pmαρετε μου τον δικο σας fc :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pokemon Οδηγοί”